• cibule šalotka tvoří trsy dalších cibulí

  Šalotka - rady pro snadné pěstování

  , 1 komentář

  Pěstování cibule šalotky je u nás mnohem méně rozšířené než klasické cibule kuchyňské. Že vám nikdy cibule moc nerostla? Zkuste šalotku z předpěstované sadby. Jejím charakteristickým znakem jsou trsy drobných cibulek, které vyrůstají kolem mateřské cibule. Díky tomu při jejím pěstování získáte i větší množství zelené natě.

 • žluté lepové desky signalizují výskyt škůdců

  Kdy, kde a jaké lapače - lepové desky - použít?

  , 0 komentářů

  Lepové desky pomáhají nejen s ochranou rostlin v uzavřených prostorách bytů, skleníků a zimních zahrad, ale také venku – na balkonech, v zahradách a sadech. Lepové desky patří mezi pomocné prostředky na ochranu rostlin. Proto počítejte s tím, že problém s výskytem přemnožených škůdců nevyřeší úplně.

 • rychlené puky čekanky po sklizni očistíme

  Jak rychlit čekanku? Ve tmě a pomalu

  , 0 komentářů

  Čekankové puky u nás patří k méně rozšířeným druhům zeleniny. Velkou oblibu si získaly hlavně v Belgii a ve Francii. Výhodou čekanky je, že pro její rychlení nepotřebujete světlo ani vysoké teploty. Patříte-li k milovníkům salátů, můžete si vypěstovat čekankové puky vlastní. Při volbě vhodné odrůdy a správném postupu získáte i v zimních měsících čerstvou zeleninu.

 • Řez: červený rybíz raší velmi časně

  Kdy a jak řezat červený rybíz

  , 0 komentářů

  Rybíz patří mezi nejčastěji pěstované drobné ovoce na našich zahrádkách. V podobě keřů se často dožívá několika desítek let. Plodí, i když se o něj téměř nestaráme. V takovém případě však bývá úroda stále menší. A to nejen co do množství plodů, ale i co se jejich velikosti týče. Přitom stačí každý rok ve správný čas vyříznout přestárlé větve.

 • naklíčené mungo na dřevěné lžíci

  Klíčidlo, nakličovadlo, klíčidelnice

  , 0 komentářů

  Nádoby určené pro přípravu jedlých klíčků v domácích podmínkách objevíte hned pod několika názvy. Zatímco někdo jim říká klíčidlo, dalším se líbí označení nakličovadlo. Objevili jsme i klíčidelnici či nakličovací misky.

 • přesazování salátu čili pikýrování

  Rychlíme hlávkový salát

  , 2 komentáře

  Hlávkový salát patří k zeleninám, s jejichž pěstováním můžeme začít velmi brzy. Máme-li vhodné zázemí pro další chráněné pěstování, můžeme jej vysévat již od druhé poloviny ledna. Nemusíme mít nutně vytápěný skleník, dobrou službu odvede i studený skleník, fóliovník či pařeniště.

 • Fazole mungo klíčí

  Nechte si naklíčit mungo

  , 0 komentářů

  V posledních letech se stává velmi oblíbenou luštěninou pro své zdravotní účinky i chuťové vlastnosti. Mungo fazole je typickou potravinou v asijské kuchyni, pěstuje se hojně v Číně, Thajsku a Indii, odkud pravděpodobně i pochází. Postupně se pěstování této jednoleté rostliny rozšířilo i do Evropy a v teplejších oblastech se mungu daří i u nás.

 • Štěpkovač - zpracování dřevního odpadu

  Štěpkujeme dřevní odpad

  , 0 komentářů

  Na každé zahradě se během roku vytvoří poměrně velké množství přírodního odpadu. Zvlášť v podzimním období ukládají zahrádkáři spoustu přírodního materiálu do kompostů a shromažďují zbytky dřevin po prořezávání stromů a keřů. Pokud máte najednou hromadu ne příliš silných větví, poměrně snadno si s nimi poradíte sami. Můžete je zpracovat a vyžít prakticky beze zbytku.