Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Nežádoucí výhonky u trubače

Nepřihlášený uživatel - Jarka

Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
Odpověď: Dobrý den, popínavé rostliny, k nimž trubač patří, mají schopnost překonávat různé překážky a tvořit poměrně rychle velké množství výhonů. Pokud tento proces nebudeme regulovat, vyroste hodně výhonů na slabých stoncích. Abychom tomu zabránili a trubač zůstal vzdušný, potřebuje speciální péči formou opory a pravidelného vyvazování. Na jaře se provádí silný řez, který zajistí udržení správného tvaru rostliny a její hojné kvetení. Vyberou se dva hlavní výhony, na nichž se ponechají přibližně 1 m dlouhé přírůstky, ostatní výhonky se zkrátí asi na dvě očka. Pokud se na hlavním výhonu v průběhu růstu objeví uzliny, je potřeba provést seříznutí tohoto hlavního výhonu na krátký čípek a z nejvíce silného bočního výhonku vypěstovat jiný hlavní. Jestliže na rostlině vyraší tzv. kořenové výmladky, musíme je odstraňovat vytrháváním. V žádném případě je nestříháme, tím bychom vytvořili předpoklady k jejich dalšímu růstu. Více informací k tomuto tématu si můžete přečíst v článku Kdy, jak a proč řezat trubač.


Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Okrasná mini mandarinka

  Nepřihlášený uživatel - Kristyna

  Otázka: Dobrý den, prosím, jak zachránit mini okrasnou mandarinku? Nejdříve jí spadlo pár lístků, tak jsem ji zalila a dala na parapet k oknu, ale ani předtim neměla málo světla a také jsem ji nepřelívala. Na parapetu během 2 nocí opadala úplně. Prosím poraďte, nevím co potřebuje...

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak založit nový trávník

  Jak založit nový trávník?

  , 0 komentářů

  Trávník je bezpochyby nedílnou součástí každé zahrady, ať už užitkové či okrasné. Pokud zvažujete, že vrátíte váš stávající trávník do kondice nebo vytvoříte zatravněnou plochu od úplných základů, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak krok za krokem založit nový trávník.