• kopřiva patří k nejoblíbenějším surovinám pro přípravu jíchy

  Příprava kopřivové jíchy

  , 0 komentářů

  I při práci na zahradě jsme přivykli pohodlí moderního světa. Dokonce tak moc, že se občas stává, že majitelé zahrad používají víc chemie na metr čtvereční než zemědělci. Čas od času se vyplatí oprášit znalosti předků. Dokázali využít to nejlepší, co příroda nabízí. Příprava kopřivové jíchy sice stojí určité úsilí, ale radost z vlastnoručně připraveného hnojiva to jistě vyváží.

 • Nedostatek živin a minerálních látek v půdě negativně ovlivní naše snažení.

  Máte v půdě dostatek nepostradatelných živin?

  , 0 komentářů

  Často si ani neuvědomujeme, jak významně může nedostatek některých minerálních látek v půdě působit na kvalitu a bohatství naší úrody. Mnohdy věnujeme značné úsilí pěstování rostlin a všemu, co roste nad povrchem země, na aktuální stav půdy v zahrádce však trochu zapomínáme. Přitom proměnlivost půdního prostředí není nijak výjimečným jevem. Které látky jsou v půdě nepostradatelné a čím jsou pro rostliny užitečné?

 • pohled na napadené smrky, 13. 5. 2015, foto archiv vukoz.cz

  Invaze mšic likviduje stříbrné smrky

  , 2 komentáře

  Zděšení. To je asi první reakce lidí, kteří spatří hromadně napadené stříbrné smrky. Nejhůře postiženým smrkům ve velké hnědne a opadává jehličí. Následuje hledání pachatele. Je to nemoc nebo škůdce? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější dotazy týkající se masivní kalamity, včetně rad odborníků, jak lze v případě napadení stromům pomoci.

 • už jste zkusili pěstovat vlastní brambory?

  Jak vypěstovat nejlepší brambory?

  , 0 komentářů

  Toužíte po skvělých bramborách? Předem se omlouváme, ale žádný kouzelný trik vám neprozradíme. Raději otevřeně přiznáme, že neexistuje. Jak ověřily celé generace našich předků, i brambory potřebují odpovídající průběžnou péči. Ale věřte, že ta trocha námahy opravdu stojí za to!

 • nové přírůstky buxusu jsou světleji zelené

  Mera zimostrázová, nenápadný škůdce buxusů

  , 24 komentářů

  Někteří škůdci buxusů jsou díky své velikosti a zbarvení nenápadní. Třeba taková mera zimostrázová. Daleko dřív než tohoto hmyzu si všimnete bílých vlnitých výměšků, které zanechávají jeho nymfy na listech buxusu. Teprve při pohledu zblízka objevíte jejich původce.

 • jablko napadené obalečem jablečným

  Kdy a jak likvidovat obaleče jablečné?

  , 0 komentářů

  Určitě znáte to zklamání, když se chcete zakousnout do jablka a zjistíte, že dávno před vámi to udělal červ. Je to s největší pravděpodobností obaleč jablečný, jeden z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Poradíme vám, kdy a jak s ním nejlépe začít bojovat.

 • pod slabě vzrůstnými ovocnými stromy udržujeme volnou půdu

  Péče o půdu pod ovocnými stromy - rýt či nerýt?

  , 0 komentářů

  Odpověď na otázku "rýt či nerýt pod ovocnými stromy" nemůže být jednoznačná. Musíme vzít v úvahu nejen druh, stáří a velikost stromů, ale také kvalitu půdy a klimatické podmínky. Proto jsme pro vás připravili přehled předností různých způsobů péče o prostor pod stromy. Věříme, že mezi nimi najdete nejvhodnější způsob kultivace půdy pro své podmínky.

 • Zahradní jezírko lemované rostlinami a přírodními kameny

  Okrasné zahradní jezírko zahradu oživí

  , 2 komentáře

  Zahradní jezírko nebo rybníček významně přispěje k estetickému zkrášlení a oživení zahrady. A nemusíte být smutní, pokud vám prostorové možnosti neumožňují vybudovat zrovna bazén na koupání. Často postačí zpestřit zahradní prostor jen malou vodní plochou, která bude působit jako zajímavý ozdobný prvek a v letním období bude navíc přinášet ochlazení a pocitovou pohodu.