-
Recepty na rozkvetlou louku
Cesty, které vedou k rozhodnutí přeměnit část pozemku na rozkvetlou louku, bývají různé. Někdy je impulsem příliš velká plocha nízkého trávníku, který nestíháme udržovat, jindy vysoká ekonomická náročnost spojená s péčí o něj či touha po zpestření části zahrady lučními květy.
-
Zaručené recepty na hubení slimáků a plzáků
Škodliví plži jsou rok od roku stále větším postrachem nejen zahrádkářů, ale také zahradníků a zemědělců. Hubíme je někdy tak horečnatě, až si do budoucna líčíme pasti sami na sebe a své blízké. Je účinná obrana vůbec možná?
-
Projevy nedostatku a nadbytku živin v půdě
Živiny v půdě jsou značně proměnlivou veličinou. Na jejich obsah působí i během vegetace různé vlivy. Nastat mohou samovolné chemické reakce nebo také silné deštivé počasí, kdy dochází k vyplavování žádoucích prvků z půdy. Rádi bychom zajistili optimální množství důležitých půdních elementů, ovšem jak rozpoznat v půdě jejich správnou hladinu?
-
Čilimník řežte včas, pravidelně, ale umírněně
V době kvetení jsou čilimníky pro množství výrazných květů v zahradách nepřehlédnutelné. Bohužel často o svou krásu po pár letech přicházejí. Poradíme vám co udělat pro to, aby tyto keře i v následujících letech sršely gejzíry nádherných květů.
-
Mulčování – čím, kdy a jak
Zatímco jedni mulčování vychvalují a nedají na něj dopustit, stále častěji zaznívají hlasy upozorňující na jeho nevýhody. V určitých situacích může být mulčování skvělým pomocníkem, ale všelék pro lenivé zahrádkáře z něj nikdy nebude.
-
Příprava kopřivové jíchy
I při práci na zahradě jsme přivykli pohodlí moderního světa. Dokonce tak moc, že se občas stává, že majitelé zahrad používají víc chemie na metr čtvereční než zemědělci. Čas od času se vyplatí oprášit znalosti předků. Dokázali využít to nejlepší, co příroda nabízí. Příprava kopřivové jíchy sice stojí určité úsilí, ale radost z vlastnoručně připraveného hnojiva to jistě vyváží.
-
Máte v půdě dostatek nepostradatelných živin?
Často si ani neuvědomujeme, jak významně může nedostatek některých minerálních látek v půdě působit na kvalitu a bohatství naší úrody. Mnohdy věnujeme značné úsilí pěstování rostlin a všemu, co roste nad povrchem země, na aktuální stav půdy v zahrádce však trochu zapomínáme. Přitom proměnlivost půdního prostředí není nijak výjimečným jevem. Které látky jsou v půdě nepostradatelné a čím jsou pro rostliny užitečné?
-
Invaze mšic likviduje stříbrné smrky
Zděšení. To je asi první reakce lidí, kteří spatří hromadně napadené stříbrné smrky. Nejhůře postiženým smrkům ve velké hnědne a opadává jehličí. Následuje hledání pachatele. Je to nemoc nebo škůdce? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější dotazy týkající se masivní kalamity, včetně rad odborníků, jak lze v případě napadení stromům pomoci.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď