• přesazování salátu čili pikýrování

    Rychlíme hlávkový salát

    , 2 komentáře

    Hlávkový salát patří k zeleninám, s jejichž pěstováním můžeme začít velmi brzy. Máme-li vhodné zázemí pro další chráněné pěstování, můžeme jej vysévat již od druhé poloviny ledna. Nemusíme mít nutně vytápěný skleník, dobrou službu odvede i studený skleník, fóliovník či pařeniště.

  • Fazole mungo klíčí

    Nechte si naklíčit mungo

    , 0 komentářů

    V posledních letech se stává velmi oblíbenou luštěninou pro své zdravotní účinky i chuťové vlastnosti. Mungo fazole je typickou potravinou v asijské kuchyni, pěstuje se hojně v Číně, Thajsku a Indii, odkud pravděpodobně i pochází. Postupně se pěstování této jednoleté rostliny rozšířilo i do Evropy a v teplejších oblastech se mungu daří i u nás.

  • Štěpkovač - zpracování dřevního odpadu

    Štěpkujeme dřevní odpad

    , 0 komentářů

    Na každé zahradě se během roku vytvoří poměrně velké množství přírodního odpadu. Zvlášť v podzimním období ukládají zahrádkáři spoustu přírodního materiálu do kompostů a shromažďují zbytky dřevin po prořezávání stromů a keřů. Pokud máte najednou hromadu ne příliš silných větví, poměrně snadno si s nimi poradíte sami. Můžete je zpracovat a vyžít prakticky beze zbytku.

  • řez stromů - katalpa trubačovitá v zimním období

    Řez stromů s kulovitou korunou - javor, katalpa a trnovník akát

    , 0 komentářů

    Některé ze stromů s kulovitou korunou jsou vyšlechtěny tak, že u nich řez není vůbec nutný. Stačí, když při výsadbě dostanou dostatečný prostor. Ale jsou situace, kdy je prostor opravdu malý a řez je potřeba. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe takový zásah uskutečnit.

  • Myš na zahradě není vítaný host

    Jak na hlodavce v zahradě

    , 0 komentářů

    Většina zahrádkářů je důvěrně zná. Možná je nikdy nepřistihli při činnosti, ale určitě zaznamenali důsledky jejich soustavné „pracovitosti“. A kdo je tímto nevítaným hostem mnohých zahrad, sadů i sklepů?  Hlodavci. Drobní živočichové různých velikostí, s typicky uzpůsobeným chrupem. Boj s nimi je zdlouhavý, ale možností obrany je celá řada.

  • Kdy odebíráme rouby a jak rouby uchovávat?

    Odběr a uchování roubů

    , 0 komentářů

    Roubování patří k činnostem, které vyžadují přípravu v dostatečném předstihu. Pokud toužíte po záchraně nějakého zvlášť oblíbeného stromu, případně chcete rozšířit sortiment pěstovaných odrůd, zkuste roubování. Počítejte však s tím, že ne vždy se dostaví stoprocentní výsledky. Obrňte se trpělivostí a klidně si vše nejdříve natrénujte, napoprvé třeba na jabloních.

  • kalanchoe čili kolopejka v ozdobném obalu

    Květina jako dárek či milá pozornost

    , 6 komentářů

    V předvánočním období nás kromě shonu kolem shánění dárků čeká i řada setkání s přáteli. Často váháme, čím hostitele potěšit. Zvlášť majitelům zahrádek uděláme radost květinou. Atraktivně naaranžované řezané květy však mají velmi krátkou životnost. Proto jsme pro vás připravili přehled květin, které můžete v zimním období darovat v květináči.

  • dospělé smutnice pomůže odchytit žlutá lepová deska

    Smutnice likvidujte dřív, než se přemnoží

    , 0 komentářů

    Drobné šedočerné mušky, známé pro svou barvu jako smutnice, se nejčastěji vyskytují ve sklenících nebo v blízkosti pokojových rostlin. Pokud už se někde objeví, platí, že čím dříve s nimi začnete bojovat, tím méně vás to bude stát času a prostředků. Poradíme vám také, jak se nejlépe vpádu smutnic vyvarovat.