-
Jak se stěhuje agáve
Jedny z největších agáví v České republice našly nový domov v trojské botanické zahradě v Praze. Tyto sukulenty se dožívají zhruba padesáti let. Celý život shromažďují energii, aby mohly na sklonku svého života vykvést a uhynout.
-
Pěstujeme kiwi – liánu pro užitek i okrasu
Stále častěji se v našich zahradách objevuje kiwi. Váháte, zda máte dostatečně vhodné stanoviště pro pěstování tohoto lahodného ovoce? Některé druhy je možné pěstovat pouze v teplejších oblastech, jiné vám porostou třeba i na balkoně.
-
Zimolez kamčatský, ovocný rekordman
Titulem nejranějšího ovoce se pyšní zimolez ze vzdálené Kamčatky. Drobné plody tohoto ovoce můžeme konzumovat jak čerstvé, tak mražené, sušené či tepelně zpracované. První zimolezy můžeme u nejranějších odrůd sklízet až o 14 dní dříve než jahody!
-
Vistárie aneb modrý déšť
Vistárie bývá označována za nejkrásnější popínavou liánu. Její hlavní ozdobou jsou převislé hrozny květů. Nejčastěji se pěstují vistárie s modrofialovými květy, odtud pramení přezdívka modrý déšť. Ale existují i vistárie kvetoucí bíle, purpurově či růžově.
-
Bonsaje aneb láska na celý život
Dalo by se říci, že bonsaj je rostlina jako každá jiná. Ve skutečnosti ale po chvíli zjistíte, že je to rostlina, ke které získá její majitel za léta tvarování, hodně blízký vztah. Ti, kteří začali s pěstováním bonsají v pozdějším věku litují, že to nezkusili dřív. Zatímco lidé se stářím raději příliš nechlubí, bonsajím přibývající roky na kráse přidávají.
-
Konvalinka, biser i perlokvítek
Jemné kvítky konvalinek zdobí v květnu nejen přírodu, ale s oblibou je pěstujeme i v zahradách. Zvlášť dobře se hodí do přírodních partií či jako podsadba vysokých dřevin. Ve stinných a vlhkých místech mohou nahradit trávník. Při vhodné volbě odrůdy a místa mohou být také atraktivní ozdobou skalky.
-
Slunečnice: vybíráme druh slunečnice
Nabídka semenářských firem je, co se okrasných slunečnic týče, velmi pestrá. Vybírat můžeme nejen podle velikosti a barvy květu, případně výšky či větvení rostliny, ale také podle dalších kritérií. Zajímavé jsou rostliny, které netvoří pyl a jsou tedy vhodné i pro alergiky. Pokud rádi v zimě přikrmujete ptáky, pak se naopak poohlédněte po rostlinách s větší produkcí semen.
-
Jak pěstovat trojpuk
Zajímavý opadavý keř roste v mnoha parcích i zahradách a zkrášluje živé ploty i v městských aglomeracích. Bez potíží zvládá rozdílnou kvalitu ovzduší. Dokáže potěšit svou nenápadnou elegancí a některé druhy jsou navíc bohatým zdrojem potravy včel. A jak vznikl český název „trojpuk“?
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď