• ibišek bahenní miluje vláhu a slunce

  Tajemný obří ibišek miluje slunce a bažiny

  , 6 komentářů

  Rostliny, na které v našich zeměpisných šířkách nejsme zvyklí, to mají s pronikáním do našich zahrádek obtížné. O to víc, pokud vypadají nějak podezřele. Jako třeba ibišek bahenní. U toho prodejci slibují květy až o průměru talíře. Je to vůbec možné? Vždyť takový ibišek bude mít květ o průměru, na který jsme zvyklí u slunečnic!

 • sasanka japonská kvete na přelomu léta a podzimu

  Sasanka japonská – hřbitovní kvítí z Číny

  , 0 komentářů

  Něžné květy japonských sasanek působí počátkem podzimu v našich zahradách jako zjevení. Svými květy dokáží po dlouhý čas doslova rozzářit i polostinná zákoutí.

 • durman Datura - lilek ztřeštěný je celý prudce jedovatý

  Durman aneb lilek ztřeštěný

  , 0 komentářů

  Durman patří k nepřehlédnutelným rostlinám kvetoucím v létě. Jeho dlouhé, většinou bílé trubkovité květy zaslouženě přitahují pozornost diváků. V naší přírodě je nepůvodním přivandrovalcem. Pokud ho budeme chtít pěstovat na zahrádce, měli bychom předem zvážit skutečnost, že všechny části durmanu jsou prudce jedovaté.

 • netýkavka žláznatá je proslulá vystřelováním semen do dálky

  Netýkavka žláznatá – krásná, ale nebezpečná kytka

  , 0 komentářů

  Netýkavka žláznatá se dokáže šířit v přírodě velmi dobře vlastními silami. Ale bez lidského přispění by se z úpatí Himálaje do Evropy nikdy nedostala. Z dříve obdivované krásky ze vzdáleného konce světa pěstované v zámeckých zahradách se postupně stal vetřelec, který ve velkém válcuje naše původní druhy.

 • kříženci původních druhů mečíků mají velmi pestré barvy květů

  Via Gladiola aneb druhy a původ mečíků

  , 0 komentářů

  Mečíky patří k rostlinám, o jejichž původu kolují legendy. Podle jedné z nich jakýsi římský vojevůdce poručil, aby spolu bojovali dva zajatí thráčtí bojovníci. Oni však své meče zarazili do půdy a pustili se do boje holýma rukama. Meče pak zapustily kořeny a rozkvetly velikými květy, které se staly symboly přátelství, milosrdenství a věrnosti.

 • agáve obecná kvete jen jednou za život

  Kdy kvete agáve a co když nekvete

  , 0 komentářů

  Čekání na květy agáve v našich podmínkách není nic pro nedočkavce. Zatímco ve své mexické domovině rozkvétá Agave americana obvykle ve stáří 12 let, při pěstování v nádobách se čekání na její květ několikanásobně protahuje. Vykvétá za 30 až 50 let. V angličtině si proto vysloužila přízvisko century plant, rostlina století.

 • klokočí - semena klokoče zpeřeného v otevřené tobolce, VoDeTan2, Wikipedia.org

  Klokočí z písničky i Velké Moravy

  , 0 komentářů

  Díky oblibě písničky divadla Semafor to vypadá, že klokočí zná každý. Jenže ono je to spíše tak, že se lidem vybaví slova z oné písničky - po babičce klokočí. Někteří si ještě vzpomenou, že z klokočí se vyráběly růžence. Méně lidí tuší, jak klokoč kvete a že je možné jeho oříšky konzumovat.

 • nápadné semeníky pryšce skočcového

  Pryšec skočcový proti krtkům?

  , 1 komentář

  Tahle rostlina působí v zahrádkách v době květu jako zjevení. První rok jí většinou lidé nevěnují příliš pozornosti – nijak nevyčnívá. Zato v druhém roce už přehlédnout nejde. Mnozí netuší, co je ten vetřelec zač.