• kříženci původních druhů mečíků mají velmi pestré barvy květů

  Via Gladiola aneb druhy a původ mečíků

  , 0 komentářů

  Mečíky patří k rostlinám, o jejichž původu kolují legendy. Podle jedné z nich jakýsi římský vojevůdce poručil, aby spolu bojovali dva zajatí thráčtí bojovníci. Oni však své meče zarazili do půdy a pustili se do boje holýma rukama. Meče pak zapustily kořeny a rozkvetly velikými květy, které se staly symboly přátelství, milosrdenství a věrnosti.

 • agáve obecná kvete jen jednou za život

  Kdy kvete agáve a co když nekvete

  , 0 komentářů

  Čekání na květy agáve v našich podmínkách není nic pro nedočkavce. Zatímco ve své mexické domovině rozkvétá Agave americana obvykle ve stáří 12 let, při pěstování v nádobách se čekání na její květ několikanásobně protahuje. Vykvétá za 30 až 50 let. V angličtině si proto vysloužila přízvisko century plant, rostlina století.

 • rostliny z rodu Mandevilla jsou vlastně tropické liány

  Sundaville, královna balkónů

  , 0 komentářů

  Tmavočervené květy Sundaville vypadají velmi atraktivně. Stále častěji bývá k vidění v některých přímořských státech jižní Evropy. Pokud vás tahle kráska při dovolené okouzlila, můžete to s jejím pěstováním také zkusit.

 • některé druhy tamaryšků dokáží přežít i drsné pouštní podmínky

  Tamaryšek – posel z dálek a bájí

  , 0 komentářů

  Hledat pod tamaryšky stín by bylo bláhové. Některé druhy sice bývají co se výšky týče mohutné, ale celá koruna je velmi vzdušná. To díky větvím, které spíše připomínají jakési šlahouny opatřené drobnými čárkovitými nebo šupinovitými listy. Zvlášť krásné jsou tamaryšky v době květu. Ale nenechte se mýlit jejich křehkým zjevem. Některé druhy dovedou přežít i na poušti.

 • sluncovka nebo též kalifornský mák je nepřehlédutelná

  Sluncovka - národní květina Kalifornie

  , 0 komentářů

  Možná, že sluncovka roste i ve vaší zahradě, jen patří k těm rostlinám, u kterých se nám mimořádně špatně pamatují jména a tak jim říkáme všelijak. O sluncovce nejčastěji hovoříme jako o kalifornském máku či máčku, to pro její podobnost s mákem a drobný vzhled.

 • Průhledné přepážky plodů jsou velmi atraktivní

  Jak vypěstovat poctivost a nebo rovnou dolary

  , 0 komentářů

  Pojmenování rostlin v cizích jazycích a jejich překlad do češtiny někdy nabízí velmi úsměvné situace. Tak například zjistíte, že si na své zahrádce můžete vypěstovat poctivost nebo rovnou stříbrné dolary. A to vše za pár korun, respektive eur. Sto semínek poctivosti vás přijde na 1,38 €.

 • chřest bílý a zelený

  Chřest na talíři gurmána Nerudy

  , 0 komentářů

  Chřest můžeme s trochou nadsázky označit jako superpotravinu. Kdo jednou propadne jeho kouzlu a jemné chuti, zůstane již navždy jeho věrným konzumentem. Nenechá si ujít první ani žádnou další příležitost k tomu, aby si vychutnal lahodnou chuť chřestu. Ostatně krásnými slovy popsali tento "démant jara" i některé známé osobnosti.

 • černucha má atraktivní květy i tobolky

  Černucha – víc než obyčejná letnička

  , 0 komentářů

  I kdyby černucha nebyla ničím víc, než jen zajímavě kvetoucí letničkou, stačilo by to. Z jejích květů se můžeme těšit jak na záhoně, tak ve váze. Navíc snadno můžeme usušit její nafouklé tobolky a využít je v suché vazbě. Své místo si – díky semenům – našla černucha také v kuchyni, hlavně indické. A na mnohé neduhy ji využívali již dávní léčitelé.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK