• pole slunečnic pod horou Fuji

  Slunečnice – proč se někdy neotáčí za sluncem?

  , 0 komentářů

  Není divu, že slunečnice v květomluvě symbolizuje hrdost a oddanost. Zvlášť majestnátným dojmem působí v zahradě samostatně stojící rostliny. Prozradíme vám, odkud, kdy a jak k nám připutovala; k čemu ji můžeme využít i to, proč se někdy neotáčí za sluncem.

 • mangold

  Mangold je vlastně řepa

  , 0 komentářů

  Mangold je považován za jednu z nejzdravějších zelenin. Zvlášť velkou oblibu si získal u středomořských kuchařů. Zpracovává se podobně jako špenát, ale příbuzensky patří mezi řepy. Jenže zatímco u řepy je maximum užitku soustředěno do kořene, u mangoldu jsou nejcennější zásobárnou živin listy a jejich řapíky.

 • divizna velkokvětá patří mezi léčivé rostliny

  Divizna: já nejsem fiala, ale Verbascum!

  , 0 komentářů

  Málokteré latinské jméno rostliny je u nás tak všeobecně známé jako Verbascum. Může zato příběh Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko. Jejich křepčení kolem čepičky, kterou semínko přikryli, je nezapomenutelné. Jenže i přes halasné Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala, z drobného semínka vyrostla rostlina, která mnohonásobně přerostla pařezovou chaloupku - divizna.

 • kvetoucí juka v národním parku White Sands

  Indiánská tajemství juky vláknité

  , 0 komentářů

  Juka vláknitá patří za více než sto let, kdy se u nás pěstuje, mezi stálice našich zahrad. K údivu mnoha zahrádkářů často nejlépe prospívá v místech, kde jí věnujeme nejméně péče. Od poloviny léta juky oslňují svým mohutným květenstvím. Pro indiány však byly mnohem víc než jen zajímavou okrasou.

 • pupalka rozkvétá obvykle večer

  Pupalka – noční krasavice

  , 0 komentářů

  Díky tomu, že mnohé pupalky otvírají své květy až navečer, vysloužily si řadu přezdívek. V češtině je to například nočenka, noční hvězda, noční růže, svíce či večerní hvězda. Angličané je nazývají evening primrose či King´s cureall, Němci zas Nachtkerzen.

 • lotos indický má nádherné květy

  Lotos indický, rostlina posvátná i užitková

  , 0 komentářů

  Květy lotosu svou barvou, vůní, tvarem i čistotou nepřestávají udivovat. A tak není divu, že lotos je odedávna symbolem věčnosti, znovuzrození a duchovnosti.

 • barevnost květů hortenzií ovlivňuje kyselost půdy

  Hortenzie: květy prozradí kyselost půdy

  , 0 komentářů

  Nejznámější a nejobdivovanější hortenzií je, díky svým obřím kulovitým květenstvím, hortenzie velkolistá. Pěstitele okouzluje proměnlivostí barevnosti květů, která signalizuje kyselost půdy. Zjednodušeně lze říci, že v alkalických půdách kvetou hortenzie růžově, v kyselých modře.

 • růže Gloria Dei - růže XX. století

  Gloria Dei – nejslavnější růže dvacátého století

  , 1 komentář

  Těch nej, kterými je ověnčena růže francouzského šlechtitele Meillanda, je opravdu hodně. Není tedy divu, že se o ní mluví jako o nejslavnější růži dvacátého století. Je to nejen růže pozoruhodných vlastností, pro které si ji oblíbili pěstitelé na celém světě, ale zároveň růže s pozoruhodným příběhem.