• konev plastová i plechová mají velmi podobný tvar

  Konev - zahradní nádoba na pět písmen

  , 0 komentářů

  Zahradní nádoba na pět písmen je podle tvůrců křížovek prostě konev. Jak však zjistili jazykovědci při terénním výzkumu českých nářečí a běžné mluvy, konev si u nás vysloužila ještě řadu dalších označení. Z těch pětipísmenných jsou to konva, komva a cefna.

 • o zahuštění marmelád a džemů se stará pektin

  Pektin: tajemství správně zahuštěných marmelád a džemů

  , 0 komentářů

  Každý, kdo se někdy pustil do domácího zavařování, metodou pokus omyl zjistil, že ovoce má rozdílnou schopnost rosolovatět. Překotně uspěchaná doba nabízí průmyslově vyráběné želírovací přípravky. Často však obohacené řadou chemikálií.

 • pole slunečnic pod horou Fuji

  Slunečnice – proč se někdy neotáčí za sluncem?

  , 0 komentářů

  Není divu, že slunečnice v květomluvě symbolizuje hrdost a oddanost. Zvlášť majestnátným dojmem působí v zahradě samostatně stojící rostliny. Prozradíme vám, odkud, kdy a jak k nám připutovala; k čemu ji můžeme využít i to, proč se někdy neotáčí za sluncem.

 • mangold

  Mangold je vlastně řepa

  , 0 komentářů

  Mangold je považován za jednu z nejzdravějších zelenin. Zvlášť velkou oblibu si získal u středomořských kuchařů. Zpracovává se podobně jako špenát, ale příbuzensky patří mezi řepy. Jenže zatímco u řepy je maximum užitku soustředěno do kořene, u mangoldu jsou nejcennější zásobárnou živin listy a jejich řapíky.

 • divizna velkokvětá patří mezi léčivé rostliny

  Divizna: já nejsem fiala, ale Verbascum!

  , 0 komentářů

  Málokteré latinské jméno rostliny je u nás tak všeobecně známé jako Verbascum. Může zato příběh Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko. Jejich křepčení kolem čepičky, kterou semínko přikryli, je nezapomenutelné. Jenže i přes halasné Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala, z drobného semínka vyrostla rostlina, která mnohonásobně přerostla pařezovou chaloupku - divizna.

 • kvetoucí juka v národním parku White Sands

  Indiánská tajemství juky vláknité

  , 0 komentářů

  Juka vláknitá patří za více než sto let, kdy se u nás pěstuje, mezi stálice našich zahrad. K údivu mnoha zahrádkářů často nejlépe prospívá v místech, kde jí věnujeme nejméně péče. Od poloviny léta juky oslňují svým mohutným květenstvím. Pro indiány však byly mnohem víc než jen zajímavou okrasou.

 • pupalka rozkvétá obvykle večer

  Pupalka – noční krasavice

  , 0 komentářů

  Díky tomu, že mnohé pupalky otvírají své květy až navečer, vysloužily si řadu přezdívek. V češtině je to například nočenka, noční hvězda, noční růže, svíce či večerní hvězda. Angličané je nazývají evening primrose či King´s cureall, Němci zas Nachtkerzen.

 • lotos indický má nádherné květy

  Lotos indický, rostlina posvátná i užitková

  , 0 komentářů

  Květy lotosu svou barvou, vůní, tvarem i čistotou nepřestávají udivovat. A tak není divu, že lotos je odedávna symbolem věčnosti, znovuzrození a duchovnosti.