• řepa salátová známá jako červená řepa

  Řepa červená, bílá, žlutá nebo pruhovaná?

  , 0 komentářů

  Červená řepa má stejně náruživé zastánce jako odpůrce. Většina ji zná v podobě nakládané zeleniny výrazné vínové barvy či jako hlavní součást boršče, tradiční polévky známé z ukrajinské, ruské i polské kuchyně. Ale červenou řepu můžeme konzumovat také syrovou, pečenou či sušenou.

 • plody dřišťálu obecného jsou červené

  Jak dřišťál obecný o život málem přišel

  , 0 komentářů

  Botanický rod dřišťál zahrnuje přibližně 500 druhů. Ale jen čyři z nich mají evropský původ. K nejznámějším patří dřišťál obecný, který se počátkem podzimu honosí drobnými podlouhlými červenými plody zvanými dřišťálky. Ačkoli dřišťál u nás rostl kdysi hojně, v současné době jej najdete na Červeném seznamu mezi druhy vyžadující pozornost.

 • dýně Hokkaidó nemusíte loupat

  Hokkaidó - dýně, které nemusíte loupat

  , 0 komentářů

  Na přelomu léta a podzimu můžete tyhle drobné dýně snadno sehnat v obchodech i na tržištích. Poznáte je podle výrazné oranžové barvy. Pak už stačí vybrat vhodný recept a zjistit, zda se vám hodí do jídelníčku. Pokud vás jejich chuť zaujme, pak vám nic nebrání je přidat k plodinám pěstovaným na vaší zahrádce.

 • světlice barvířská obarví látky i pokrmy

  Světlice barvířská není jen hezká kytka

  , 0 komentářů

  Rostlinu podobnou bodláku ve svých spisech často zmiňoval už Ptolemaios. Egypťané lisovali ze semen světlice barvířské olej, květy využívali k barvení. Ale světlici si cenili i pro její vzhled - zaplétali ji do girland, které kladli na mumie svých příbuzných. Zbytky světlice byly nalezeny i v hrobce slavného Tutanchamóna.

 • ploché broskve bývají nazývány též UFO, Saturn nebo donut

  Tajemství plochých broskví

  , 1 komentář

  Vedle klasických broskví vypadají placaté broskve jako ošklivá káčátka. Zatímco plody ostatních broskvoní jsou krásně kulaté, tyhle působí poněkud ušlápnutým dojmem. Jsou totiž zploštělé na obou koncích. Kdo je však jednou ochutnal, rád se k nim vrací. Jsou příjemně šťavnaté a sladké.

 • kytice hrachorů krásně voní

  Anglie – země milovníků hrachorů

  , 0 komentářů

  Zatímco u nás je hrachor vonný jen jednou z mnoha pěstovaných letniček, ve Velké Británii je označován za jejich královnu. Hrachory Angličanům učarovaly před více než stoletím a zdá se, že ze své slávy nehodlají ustoupit. Velké oblibě se těší každoroční výstavy nejkrásnějších hrachorových květů.

 • škvor připadá lidem nebezpečný

  Škvor – škůdce nebo pomocník?

  , 0 komentářů

  Škvor do zjednodušených škatulek, kdy hmyz dělíme na užitečný nebo škodlivý, příliš nepasuje. Na jednu stranu nám pomáhá s likvidací larev mšic na druhou stranu se občas s chutí pustí i do listí či květů. K dobré pověsti škvorům nepomáhá ani jeho vzhled. Při pohledu na jejich kleštičky se jich mnoho lidí bojí.

 • konev plastová i plechová mají velmi podobný tvar

  Konev - zahradní nádoba na pět písmen

  , 0 komentářů

  Zahradní nádoba na pět písmen je podle tvůrců křížovek prostě konev. Jak však zjistili jazykovědci při terénním výzkumu českých nářečí a běžné mluvy, konev si u nás vysloužila ještě řadu dalších označení. Z těch pětipísmenných jsou to konva, komva a cefna.