-
Angínovník čínský – víc než krásná kytka
Stále větší oblibě se těší rostliny, které jsou nejen dekorativní, ale zároveň z nich máme i další užitek. Mnohé z nich se často šíří mezi lidmi předáváním oddělků nebo semen. K takovým patří rostlina s mečovitými listy a atraktivními květy, známá jako angínovník.
-
Černé jeřabiny neboli aronie – plody budoucnosti?
Jsou rostliny, které na první pohled nevypadají, že by měly nějaký zvláštní význam. V množství lahodných odrůd ovoce je aronie tak trochu popelkou. Někomu vadí poněkud trpká chuť jejích plodů. Jiní ji vůbec neznají, protože v obchodech se u nás běžně neprodává. Ale ti, kteří tomuto ovoci přijdou jednou na chuť, na něj nedají dopustit.
-
Dlužichy září barvami i když nekvetou
V době, kdy většinu zahradních rostlin pomalu opouští jejich krása, vyrážejí do boje o přízeň diváků dlužichy. Období květu už mají sice dávno za sebou, ale to jim vůbec nevadí. Oč méně některé z nich oslňují květy, o to atraktivnějšími se, zvláště moderní kultivary, pyšní listy.
-
Vavřín nebo bobek?
Bobkový list patří k oblíbeným a hojně používaným druhům koření. Ne každý si jej však spojí s rostlinou, ze které pochází – vavřínem vznešeným. Ano, hlavy antických vítězů i básníků zdobily věnce ze stejné rostliny, jejíž lístky přidáváme do mnoha pokrmů.
-
Ruj vlasatá, parukovec či kouřící strom
V podobě keře nebo stromu se ruj vlasatá vysazuje v parcích i zahradách. Díky svým proměnám během roku patří mezi oblíbené solitéry. Zvlášť vyhledávané jsou kultivary s atraktivní barvou listů během vegetace. Po odkvětu přitahují pozornost mohutná stopkatá plodenství. Poslední dějství přichází na podzim, kdy se listy zbarvují podle odrůdy od žluté až po šarlatově červenou.
-
Chameleon, touleň či rybí máta
V pestrolisté podobě bývá tahle rostlinka zvlášť atraktivní koncem léta. Pod českým názvem touleň příliš známá není, většina zahrádkářů jí říká chameleon nebo chameleonka. Méně se o ní ví, že se ve své domovině hojně používá jako lék či zelenina.
-
Tajemný obří ibišek miluje slunce a bažiny
Rostliny, na které v našich zeměpisných šířkách nejsme zvyklí, to mají s pronikáním do našich zahrádek obtížné. O to víc, pokud vypadají nějak podezřele. Jako třeba ibišek bahenní. U toho prodejci slibují květy až o průměru talíře. Je to vůbec možné? Vždyť takový ibišek bude mít květ o průměru, na který jsme zvyklí u slunečnic!
-
Sasanka japonská – hřbitovní kvítí z Číny
Něžné květy japonských sasanek působí počátkem podzimu v našich zahradách jako zjevení. Svými květy dokáží po dlouhý čas doslova rozzářit i polostinná zákoutí.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď