• některé druhy tamaryšků dokáží přežít i drsné pouštní podmínky

  Tamaryšek – posel z dálek a bájí

  , 0 komentářů

  Hledat pod tamaryšky stín by bylo bláhové. Některé druhy sice bývají co se výšky týče mohutné, ale celá koruna je velmi vzdušná. To díky větvím, které spíše připomínají jakési šlahouny opatřené drobnými čárkovitými nebo šupinovitými listy. Zvlášť krásné jsou tamaryšky v době květu. Ale nenechte se mýlit jejich křehkým zjevem. Některé druhy dovedou přežít i na poušti.

 • ostropestřec mariánský - květy a semena

  Ostropestřec mariánský – okrasa, lék i zelenina

  , 0 komentářů

  Na pohled je ostropestřec podobný pcháčům a bodlákům. Ne náhodou se o něm mluví jako o jednom z nejkrásnějších vysokých bodláků. Proto se často v zahradách pěstuje jako okrasná rostlina. Jeho obliba však vzrůstá i mezi komerčními pěstiteli – to pro nezastupitelnou roli, kterou hraje v medicíně.

 • sluncovka nebo též kalifornský mák je nepřehlédutelná

  Sluncovka - národní květina Kalifornie

  , 0 komentářů

  Možná, že sluncovka roste i ve vaší zahradě, jen patří k těm rostlinám, u kterých se nám mimořádně špatně pamatují jména a tak jim říkáme všelijak. O sluncovce nejčastěji hovoříme jako o kalifornském máku či máčku, to pro její podobnost s mákem a drobný vzhled.

 • dosny nejčastěji kvetou oranžově, červeně či žlutě

  Dosna nemusí být jen okrasou parků

  , 0 komentářů

  Nejčastěji se dosna, známá také jako kana, vysazuje v parcích, většinou na těch nejvýraznějích místech. Nižší odrůdy můžeme pěstovat také v nádobách. Dosny však zdaleka nejsou pouze okrasnou květinou.

 • jahodka indická je bujně rostoucí půdopokryvná rostlina

  Jahodka indická vám chutnat nebude

  , 1 komentář

  Plody má podobné našim lesním jahodám. A tak každoročně jahodka indická vyvolává v době svého zrání otázky co je vlastně zač. Po opatrném ochutnání přichází nejprve rozčarování z mdlé chuti. V zápětí pak následuje obava zda není jedovatá.

 • štědřenec odvislý neboli zlatý déšť

  Zlatý déšť, zlatý řetěz i smrdutý strom

  , 0 komentářů

  Takhle to vypadá, když lidé nemohou nějaké rostlině přijít na jméno. Ano, ty žluté hrozny květů viděl kdekdo, ale mnozí se domnívají, že je to jen nějaká žlutá odrůda akátu. Těžko vyslovitelné jméno štědřenec odvislý se i velmi obtížně pamatuje. Co bychom však na paměti měli mít všichni je skutečnost, že všechny části této rostliny jsou jedovaté. Největší, až smrtelné nebezpečí hrozí při konzumaci nezralých lusků.

 • vrbina tečkovaná má nepřehlédnutelné žluté květy

  Vrbina tečkovaná - všudypřítomná žlutá krasavice

  , 0 komentářů

  Některé rostliny neměly při rozdávání jmen příliš štěstí. A tak se přihodilo, že jim lidé takříkajíc nemohou přijít na jméno. A pokud se neujala ani žádná trefná přezdívka, jsou z nich bezejmené krasavice. K takovým určitě patří vrbina tečkovaná. Roste v kdekteré zahrádce, ale málokdo tuší, jak se jmenuje. Je to prostě: taková ta vyšší kytka hustě obalená žlutými květy, co se jí dobře daří téměř všude...

 • Fíky, které přepsaly dějiny

  , 2 komentáře

  Fíky jsou výtečnou zdravou pochoutkou v sušeném, ale i čerstvém stavu. Své o tom prý věděla i legendární královna Kleopatra. Zbytky fíků nalezené poblíž Jericha prozradily, že první záměrně pěstovanou rostlinou byl fíkovník.