• netýkavka žláznatá je proslulá vystřelováním semen do dálky

  Netýkavka žláznatá – krásná, ale nebezpečná kytka

  , 0 komentářů

  Netýkavka žláznatá se dokáže šířit v přírodě velmi dobře vlastními silami. Ale bez lidského přispění by se z úpatí Himálaje do Evropy nikdy nedostala. Z dříve obdivované krásky ze vzdáleného konce světa pěstované v zámeckých zahradách se postupně stal vetřelec, který ve velkém válcuje naše původní druhy.

 • klokočí - semena klokoče zpeřeného v otevřené tobolce, VoDeTan2, Wikipedia.org

  Klokočí z písničky i Velké Moravy

  , 0 komentářů

  Díky oblibě písničky divadla Semafor to vypadá, že klokočí zná každý. Jenže ono je to spíše tak, že se lidem vybaví slova z oné písničky - po babičce klokočí. Někteří si ještě vzpomenou, že z klokočí se vyráběly růžence. Méně lidí tuší, jak klokoč kvete a že je možné jeho oříšky konzumovat.

 • nápadné semeníky pryšce skočcového

  Pryšcem proti krtkům?

  , 0 komentářů

  Tahle rostlina působí v zahrádkách v době květu jako zjevení. První rok jí většinou lidé nevěnují příliš pozornosti – nijak nevyčnívá. Zato v druhém roce už přehlédnout nejde. Mnozí netuší, co je ten vetřelec zač.

 • škvor připadá lidem nebezpečný

  Škvor – škůdce nebo pomocník?

  , 0 komentářů

  Škvor do zjednodušených škatulek, kdy hmyz dělíme na užitečný nebo škodlivý, příliš nepasuje. Na jednu stranu nám pomáhá s likvidací larev mšic na druhou stranu se občas s chutí pustí i do listí či květů. K dobré pověsti škvorům nepomáhá ani jeho vzhled. Při pohledu na jejich kleštičky se jich mnoho lidí bojí.

 • ostropestřec mariánský - květy a semena

  Ostropestřec mariánský – okrasa, lék i zelenina

  , 0 komentářů

  Na pohled je ostropestřec podobný pcháčům a bodlákům. Ne náhodou se o něm mluví jako o jednom z nejkrásnějších vysokých bodláků. Proto se často v zahradách pěstuje jako okrasná rostlina. Jeho obliba však vzrůstá i mezi komerčními pěstiteli – to pro nezastupitelnou roli, kterou hraje v medicíně.

 • jahodka indická je bujně rostoucí půdopokryvná rostlina

  Jahodka indická vám chutnat nebude

  , 1 komentář

  Plody má podobné našim lesním jahodám. A tak každoročně jahodka indická vyvolává v době svého zrání otázky co je vlastně zač. Po opatrném ochutnání přichází nejprve rozčarování z mdlé chuti. V zápětí pak následuje obava zda není jedovatá.

 • Fíky, které přepsaly dějiny

  , 2 komentáře

  Fíky jsou výtečnou zdravou pochoutkou v sušeném, ale i čerstvém stavu. Své o tom prý věděla i legendární královna Kleopatra. Zbytky fíků nalezené poblíž Jericha prozradily, že první záměrně pěstovanou rostlinou byl fíkovník.

 • máta peprná, nejslavnější kříženec máty

  Máta peprná – nejslavnější kříženec mezi mátami

  , 0 komentářů

  Rostliny z rodu máta mají sklon k živelnému křížení. Za nejslavnějšího křížence tohoto rodu můžeme bez váhání označit mátu peprnou. Nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1696. Máta peprná je v současnosti považována za nejrozšířenější a nejpoužívanější mátu světa. Má všestranné využití nejen v lidovém léčitelství, ale i v moderní medicíně.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK