• větvička kustovnice s plody

  Kustovnice velebená i zatracovaná

  , 0 komentářů

  Asijský životabudič, klenot čínské medicíny, rostlina dlouhověkosti, omlazující ovoce, superpotravina – to je jen zlomek označení, která pro své vlastnosti kustovnice získala. Zatímco velkoplodé kultivary kustovnice pěstujeme v zahradách na sklizeň ovoce, kustovnice cizí invazně zarůstá neudržované lokality v teplejších oblastech.

 • Moruše jako dar Sira Wintona

  , 0 komentářů

  Památné či pozoruhodné stromy nemusí být pouze stromy staré, které rostou na místech opředených příběhy z dávné minulosti. Mohou to být třeba i stromy relativně mladé, kterým však ve větvích koluje stejná míza, jako těm původním. Příkladem takového pozoruhodného stromu je moruše černá, která patřila k milovaným stromům Sira Nicholase Wintona.

 • kostival lékařský má atraktivní fialové květy

  Zázrak jménem kostival

  , 0 komentářů

  Mezi velmi oblíbené byliny patří v lidovém léčitelství kostival lékařský. Jeho nejčastější použití při hojení kostí napovídá jeho český název. Ale možná budete překvapeni, k čemu všemu dalšímu jej v dobách minulých naši předci používali či používat chtěli.

 • salát řadíme k rostlinám dlouhého dne

  Jak dlouhý je den?

  , 0 komentářů

  Možná vám připadá otázka z titulku poněkud zvláštní. Nemáme na mysli délku dne podle přesného měření času, ale spíše poměr mezi obdobím denního světla a tmy. Zatímco v současnosti nám den začíná po půlnoci, v minulosti bývalo signálem pro jeho začátek vycházející slunce.

 • Pitulník postříbřený – zahradní uprchlík

  , 0 komentářů

  Žlutě kvetoucí a velmi bujně rostoucí trvalka si jméno pitulník postříbřený vysloužila pro své nápadně stříbřitě skvrnité listy. Pokud vám ještě neroste v zahradě, nejspíš jste už tuhle rostlinu někde viděli. Je hojně rozšířená nejen v zahradách, ale často zplaňuje i v jejich okolí.

 • červenka obecná - pták roku 2016, foto Juan Emilio CC BY-SA 2.0

  Červenka obecná – pták roku 2016

  , 0 komentářů

  Možná tenhle zajímavý pták obývá i vaši zahradu, jen o tom zatím nevíte. Ačkoli červenka patří mezi 15 nejběžnějších ptáků Česka, ne každý měl to štěstí ji pozorovat v přírodě. Naopak na obrázku ji podle výrazné rezavočervené náprsenky poznáme velmi snadno.

 • vyšlechtěné zahradní kultivary nabízejí různé barvy květů

  Kolik barev má barvínek?

  , 0 komentářů

  Porost barvínku bývá v zahradách často tak letitý, že mu nevěnujeme téměř žádnou pozornost. Zatímco první květy talovínů, sněženek či petrklíčů doslova vytahujeme očima, barvínek rozkvétá poněkud v ústraní, často k naší škodě nepozorován.

 • celer bulvový s natí

  Celer na všechny způsoby

  , 1 komentář

  V našich zemích si dlouhodobě drží prvenství ve spotřebě celer bulvový. A to i přesto, že pěstování řapíkatého celeru má dlouhou historii. Znali jej už staří Řekové a Římané, kteří pěstovali vedle bulvových také odrůdy naťové a jemné odrůdy řapíkové. Už tehdy věděli, že přihrnutím listových řapíků zeminou, dosáhnou jejich vybělení a lepší chuti.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK