• kamélie mají různě velké a různě plné květy

  Květina, které unikl královský titul

  , 0 komentářů

  Ve své domovině patří kamélie mezi rostliny, které svými květy oznamují příchod jara. Jejich květy působí velmi vznešeným dojmem. Ne náhodou si vysloužily celou řadu přezdívek, v japonštině pro ně mají prý neuvěřitelných 900 jmen! Na titul královna květin však nedosáhly.

 • plody zeleniny ačokča známé jako paprikookurka

  Tajemná ačokča či paprikookurka

  , 0 komentářů

  Mezi zeleninami je u nás ačokča stále vedena v kategorii kuriozit. I proto bývají její semena někdy velmi obtížně k sehnání. Kdo ji však jednou pěstoval, rád se k ní vrací. Je možné ji konzumovat jak za syrova, tak i jako součást tepelně upravených pokrmů.

 • sněženka podsněžník u nás patří k nejrozšířenějším druhům sněženek

  Slavnosti sněženek po anglicku

  , 0 komentářů

  Sněženky většinou nevyžadují žádnou zvláštní péči. Kromě toho, že nás těší pohled na jejich drobné bílé kvítky, které se leckdy objevují ještě v době, kdy všude leží sníh, jim nevěnujeme žádnou zvláštní pozornost. Zato ve Spojeném království se sněženky staly kultovní květinou.

 • detail květu tlustice vejčité

  Kam za kvetoucí tlusticí?

  , 0 komentářů

  Tlustice u nás patří k hojně pěstovaným pokojovým rostlinám, přesto ji málokdo viděl kvést. Do její africké domoviny je to od nás daleko a kvetení v bytových podmínkách nebývá příliš obvyklé. Na snímcích vám ukážeme, jak tlustice kvete a také prozradíme, kdy a kam se na jeden téměř stoletý exemplář můžete zajet podívat.

 • tulipány se staly nizozemským národním symbolem

  Nizozemci slaví národní den tulipánů

  , 0 komentářů

  Tulipány sice nejsou v Nizozemí původní květinou, ale jejich pěstování se postupem let rozvinulo tak mohutně, že patří k tradičním symbolům země. Květy těchto atraktivních cibulovin jsou nejen skvělým vývozním artiklem, ale zároveň obrovským turistickým magnetem. Není divu, že Nizozemci tulipánovou sezónu startují velkolepou slavností.

 • větvička mimózy se žlutými květy

  Mimóza, aneb zlaté proutí z Austrálie

  , 0 komentářů

  Mezi rostliny, které se objevují v nabídce našich květinářství spíše výjimečně, patří mimózy. Poznáte je snadno - jejich větvičky jsou hustě obsypané sytě žlutými kvítky, které připomínají huňaté bambulky. Hodí se nejen do květinových aranžmá, ale velmi dekorativně působí i samotné. Snadno se suší a tak spoustu parády nadělají i v suchých vazbách.

 • jedlé kaštany chrání pichlavý obal

  Nejstarší, nejsevernější a nejlepší kaštany v Čechách

  , 0 komentářů

  Pečené kaštany patří k tradičním pouchoutkám prodávaným i na našich vánočních trzích. A to přesto, že u nás kaštanovník jedlý k původním dřevinám nepatří. Většina prodávaných plodů pochází z dovozu. Ale i u nás najdeme plochy osázené kaštanovníky - kaštanky.

 • větvičky cesmíny zdobí červené plody - peckovice

  Cesmína krásná, užitečná i magická

  , 0 komentářů

  Ačkoli u nás cesmína není původní, pro své lesklé listy i zářivě červené plody se stala oblíbenou ozdobou i našich zahrad a parků. Druhy s ostrými listy patří ke keřům, ze kterých je možné vytvořit téměř neproniknutelné živé ploty. Bělostné dřevo cesmíny si oblíbili řezbáři. A samozřejmě, v mnoha západních kulturách představuje cesmína jeden z hlavních symbolů Vánoc.