• kvetoucí juka v národním parku White Sands

  Indiánská tajemství juky vláknité

  , 0 komentářů

  Juka vláknitá patří za více než sto let, kdy se u nás pěstuje, mezi stálice našich zahrad. K údivu mnoha zahrádkářů často nejlépe prospívá v místech, kde jí věnujeme nejméně péče. Od poloviny léta juky oslňují svým mohutným květenstvím. Pro indiány však byly mnohem víc než jen zajímavou okrasou.

 • pupalka rozkvétá obvykle večer

  Pupalka – noční krasavice

  , 0 komentářů

  Díky tomu, že mnohé pupalky otvírají své květy až navečer, vysloužily si řadu přezdívek. V češtině je to například nočenka, noční hvězda, noční růže, svíce či večerní hvězda. Angličané je nazývají evening primrose či King´s cureall, Němci zas Nachtkerzen.

 • lotos indický má nádherné květy

  Lotos indický, rostlina posvátná i užitková

  , 0 komentářů

  Květy lotosu svou barvou, vůní, tvarem i čistotou nepřestávají udivovat. A tak není divu, že lotos je odedávna symbolem věčnosti, znovuzrození a duchovnosti.

 • barevnost květů hortenzií ovlivňuje kyselost půdy

  Hortenzie: květy prozradí kyselost půdy

  , 0 komentářů

  Nejznámější a nejobdivovanější hortenzií je, díky svým obřím kulovitým květenstvím, hortenzie velkolistá. Pěstitele okouzluje proměnlivostí barevnosti květů, která signalizuje kyselost půdy. Zjednodušeně lze říci, že v alkalických půdách kvetou hortenzie růžově, v kyselých modře.

 • růže Gloria Dei - růže XX. století

  Gloria Dei – nejslavnější růže dvacátého století

  , 1 komentář

  Těch nej, kterými je ověnčena růže francouzského šlechtitele Meillanda, je opravdu hodně. Není tedy divu, že se o ní mluví jako o nejslavnější růži dvacátého století. Je to nejen růže pozoruhodných vlastností, pro které si ji oblíbili pěstitelé na celém světě, ale zároveň růže s pozoruhodným příběhem.

 • agáve, Botanická zahrada, Praha Troja

  Jak se stěhuje agáve

  , 0 komentářů

  Jedny z největších agáví v České republice našly nový domov v trojské botanické zahradě v Praze. Tyto sukulenty se dožívají zhruba padesáti let. Celý život shromažďují energii, aby mohly na sklonku svého života vykvést a uhynout.

 • kiwi - listy, květy a plody

  Pěstujeme kiwi – liánu pro užitek i okrasu

  , 0 komentářů

  Stále častěji se v našich zahradách objevuje kiwi. Váháte, zda máte dostatečně vhodné stanoviště pro pěstování tohoto lahodného ovoce? Některé druhy je možné pěstovat pouze v teplejších oblastech, jiné vám porostou třeba i na balkoně.

 • brukev zelná v přírodě

  Brukev zelná – matka dnešních košťálovin

  , 0 komentářů

  Přímo čítankovou ukázkou proměn, které může rostlina na vzhledu i chuti dosáhnout šlechtěním, je brukev zelná. Právě ona je prapředkem celé současné skupiny košťálovin. Je jakousi pramatkou hlávkového zelí, hlávkové i růžičkové kapusty, ale také kedluben, květáku či brokolice.