• agáve, Botanická zahrada, Praha Troja

  Jak se stěhuje agáve

  , 0 komentářů

  Jedny z největších agáví v České republice našly nový domov v trojské botanické zahradě v Praze. Tyto sukulenty se dožívají zhruba padesáti let. Celý život shromažďují energii, aby mohly na sklonku svého života vykvést a uhynout.

 • kiwi - listy, květy a plody

  Pěstujeme kiwi – liánu pro užitek i okrasu

  , 0 komentářů

  Stále častěji se v našich zahradách objevuje kiwi. Váháte, zda máte dostatečně vhodné stanoviště pro pěstování tohoto lahodného ovoce? Některé druhy je možné pěstovat pouze v teplejších oblastech, jiné vám porostou třeba i na balkoně.

 • brukev zelná v přírodě

  Brukev zelná – matka dnešních košťálovin

  , 0 komentářů

  Přímo čítankovou ukázkou proměn, které může rostlina na vzhledu i chuti dosáhnout šlechtěním, je brukev zelná. Právě ona je prapředkem celé současné skupiny košťálovin. Je jakousi pramatkou hlávkového zelí, hlávkové i růžičkové kapusty, ale také kedluben, květáku či brokolice.

 • cibule kuchyňská

  Cibuloví rekordmani

  , 0 komentářů

  Obří velikost cibule odrůdy Kelsae zvlášť dobře vynikne při srovnání s běžnou cibulí. Velmi efektně vypadají snímky, kdy pěstitel drží obří výpěstek v ruce. Gigantická cibule dosahuje váhy téměř 4 kg a průměru až 40 cm.

 • vrba japonská upoutá pestrobarevnými listy

  Tajemství japonské vrby

  , 0 komentářů

  Vrbu japonskou není počátkem léta možné v předzahrádkách přehlédnout. Z větší dálky totiž připomíná rozkvetlý strom. Teprve když přistoupíte blíž, zjistíte, že onu iluzi vytvářejí mladé listy, které přecházejí od barvy zelené přes krémovou až do růžové. Lidé ji většinou znají od vidění, ale nedovedou stromek pojmenovat a netuší, odkud se najednou v našich zahradách vzala.

 • zahradní lupiny mají různé barvy květů

  Lupina vlčí bob – záludná agresivní kráska

  , 0 komentářů

  Modrofialové klasy květů lupiny vlčího bobu můžeme obdivovat od června do září nejen v zahradách, ale i na mnoha místech ve volné přírodě. Zatímco v zahradách se lupina pěstuje i ve velmi atraktivních pastelových barvách, v přírodě ji potkáváme v její původní modrofialové.

 • krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)

  Pravlastí krásenek je americký kontinent

  , 0 komentářů

  Vypadá to, jakoby krásenky byly odedávna v našich zahradách doma. Často se jim daří tak dobře, že se opakovaně vysemeňují.

 • záhon žlutých a oranžových denivek

  Denivky – krasavice z Asie

  , 0 komentářů

  Denivkám se někdy říká perfektní trvalky. To pro jejich oslnivé barvy, schopnosti snášet sucho a celkově velmi malým nárokům na péči. Většina jich upřednostňuje plné slunce, především ty se světlejšími odstíny barev květů.