• Maklura aneb indiánské pomeranče

  , 3 komentáře

  Když lidé nedovedou nějakou rostlinu pojmenovat, tak si prostě vymyslí vlastní název. Tak tomu je i v případě maklury, tajemného stromu ze Severní Ameriky. Počátkem podzimu jsou jeho plody nepřehlédnutelné. Pozornost přitahují nejen svou barvou a velikostí, ale také strukturou povrchu.

 • belamkanda čínská známá jako angínovník či leopardí lilie

  Angínovník čínský – víc než krásná kytka

  , 0 komentářů

  Stále větší oblibě se těší rostliny, které jsou nejen dekorativní, ale zároveň z nich máme i další užitek. Mnohé z nich se často šíří mezi lidmi předáváním oddělků nebo semen. K takovým patří rostlina s mečovitými listy a atraktivními květy, známá jako angínovník.

 • černý jeřáb nebo aronie má atraktivní podzimní zbarvení listů

  Černé jeřabiny neboli aronie – plody budoucnosti?

  , 0 komentářů

  Jsou rostliny, které na první pohled nevypadají, že by měly nějaký zvláštní význam. V množství lahodných odrůd ovoce je aronie tak trochu popelkou. Někomu vadí poněkud trpká chuť jejích plodů. Jiní ji vůbec neznají, protože v obchodech se u nás běžně neprodává. Ale ti, kteří tomuto ovoci přijdou jednou na chuť, na něj nedají dopustit.

 • dlužichy nabízejí pestrou paletu barev listů

  Dlužichy září barvami i když nekvetou

  , 0 komentářů

  V době, kdy většinu zahradních rostlin pomalu opouští jejich krása, vyrážejí do boje o přízeň diváků dlužichy. Období květu už mají sice dávno za sebou, ale to jim vůbec nevadí. Oč méně některé z nich oslňují květy, o to atraktivnějšími se, zvláště moderní kultivary, pyšní listy.

 • pod názvem bobkový list se používají v kuchyni sušené listy vavřínu

  Vavřín nebo bobek?

  , 0 komentářů

  Bobkový list patří k oblíbeným a hojně používaným druhům koření. Ne každý si jej však spojí s rostlinou, ze které pochází – vavřínem vznešeným. Ano, hlavy antických vítězů i básníků zdobily věnce ze stejné rostliny, jejíž lístky přidáváme do mnoha pokrmů.

 • ruj vlasatá známá též jako parukový strom

  Ruj vlasatá, parukovec či kouřící strom

  , 0 komentářů

  V podobě keře nebo stromu se ruj vlasatá vysazuje v parcích i zahradách. Díky svým proměnám během roku patří mezi oblíbené solitéry. Zvlášť vyhledávané jsou kultivary s atraktivní barvou listů během vegetace. Po odkvětu přitahují pozornost mohutná stopkatá plodenství. Poslední dějství přichází na podzim, kdy se listy zbarvují podle odrůdy od žluté až po šarlatově červenou.

 • Chameleon, touleň či rybí máta

  , 0 komentářů

  V pestrolisté podobě bývá tahle rostlinka zvlášť atraktivní koncem léta. Pod českým názvem touleň příliš známá není, většina zahrádkářů jí říká chameleon nebo chameleonka. Méně se o ní ví, že se ve své domovině hojně používá jako lék či zelenina.

 • ibišek bahenní miluje vláhu a slunce

  Tajemný obří ibišek miluje slunce a bažiny

  , 6 komentářů

  Rostliny, na které v našich zeměpisných šířkách nejsme zvyklí, to mají s pronikáním do našich zahrádek obtížné. O to víc, pokud vypadají nějak podezřele. Jako třeba ibišek bahenní. U toho prodejci slibují květy až o průměru talíře. Je to vůbec možné? Vždyť takový ibišek bude mít květ o průměru, na který jsme zvyklí u slunečnic!