-
Rudbekie neboli třapatka - všechny barvy indiánského léta
Máte chuť části své zahrady vtisknout ráz americké prérie? Pak se zkuste poohlédnout po rudbekiích. Na přelomu léta a podzimu jejich teplé barvy květů doslova prohřejí zahradu a nabízejí snad všechny barevné odstíny slunce. Zvlášť dobře se vyjímají na větších plochách v sousedství trav s atraktivním květenstvím.
-
Nejlepší jablečný mošt
Recept na nejchutnější jablečný mošt vám nejspíš neprozradí nikdo. Každému chutná trochu něco jiného. A navíc i chuť a kvalita jednotlivých odrůd jablek závisí nejen na místě pěstování, ale také na průběhu počasí v té které sezóně. Přesto jsme pro vás pár rad jak získat skutečně lahodný jablečný mošt připravili.
-
Kdy a jak sklízet fazol na suchá semena?
Při sklizni suchých semen fazolí je důležité nejen správné načasování sběru, ale také kvalitní dosušení a správné skladování. Jedině tak získáte ze své úrody maximum.
-
Šrucha zelná – amulet proti veškerému zlu
Určit, odkud se šrucha zelná rozšířila do světa, je velmi obtížné. Někteří autoři pokládají za původní populace rostoucí v západní Asii či severní Africe. Analýza semen z archeologických nalezišť v Severní Americe však ukázala, že tato rostlina se v USA vyskytovala už v předkolumbovské době.
-
Milujete bezinky? Zkuste pěstovat černý bez
Cíleně pěstovat něco tak všudypřítomného jako černý bez? Zdá se vám taková představa bláznivá? Ale třeba vás zaujme některý z vyšlechtěných kultivarů. Zatímco u části se šlechtitelé zaměřili na atraktivní vzhled, u dalších se soustředili na co největší výnosnost plodů – bezinek.
-
Papričky pro užitek nebo na parádu?
Stále větší oblibě se těší rostliny, které byť původně patřily do užitkové části zahrady, pronikají i do jejích okrasných částí. Na balkonech a terasách se v pozdním létě stále častěji objevují ozdobné papričky. Více než svými květy okouzlují diváky pestrobarevnými plody. Méně zkušeným pěstitelům však často přinášejí velké dilema: jíst či nejíst?
-
Ořechoplodec, ořechokřídlec nebo prostě modrovous
Jsou rostliny, které si svou největší krásu schovávají na dobu, kdy většině ostatní konkurence dojde dech. K takovým patří ořechoplodec, známý také jako ořechokřídlec. Tedy spíše neznámý, protože mnoho lidí pod tímto názvem nemá představu žádné konkrétní rostliny. A to je velká škoda.
-
Jitrocel – plevel nebo léčivka?
Rostlina je značně rozšířená nejen u nás, ale téměř kdekoliv na světě. Jitrocel roste v různých prostředích: na lukách, pastvinách a polích, na mezích a travnatých místech, najít ho můžete také ve světlých lesích nebo u cest a v příkopech. Mnoho druhů jitrocele se chová poměrně invazivně a vykazují typické vlastnosti plevelů. Některé z nich jsou však naopak prospěšné a rozhodně stojí za pozornost..
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď