• na jediné rostlině někdy hoduje celý houf plzáků

  Sedm nejčastějších chyb při hubení slimáků a plzáků

  , 1 komentář

  Nájezdy plzáků představují v posledních letech pro zahrádkáře v některých částech republiky pohromu. Zvlášť, pokud se někde zalíbí invazním plzákům španělským, nemají některé rostliny šanci přežít. Leckdy však plzákům řádění sami ulehčujeme. Případně pracně děláme naprosto neúčinné zákroky.

 • řapíky rebarbory se nejčastěji připravují nasladko

  Reveň aneb rebarbora – raná zelenina v roli ovoce

  , 0 komentářů

  Reveň, známá také jako rebarbora, má tak velké listy, že ji v zahrádce nelze přehlédnout. Vždyť jen řapíky často bývají více než půlmetrové. Přesto jí občas majitelé pozemku nevěnují pozornost. Přitom právě tahle zelenina může obohatit náš jídelníček v době, kdy ještě na zahrádce není téměř co sklízet. A co víc – v kuchyni úspěšně zvládá roli ovoce.

 • Kytice z různobarevných pivoněk.

  Pivoňka - stanoviště a druhy

  , 0 komentářů

  Zatímco některé rostliny jsou ozdobné hlavně listem, jiné vynikají především květy. Pořiďte si do zahrádky bylinnou pivoňku - získáte obojí najednou. Pivoňky svými nepřehlédnutelnými květy poutají pozornost už v době, kdy růžím teprve vyrážejí listy. Navíc některé druhy prozáří zahradu opakovaně: počátkem podzimu barevnými listy.

 • vitálka, sanvitálka nebo Aztécké zlato

  Sanvitálka aneb plný truhlík zlata

  , 0 komentářů

  Toužíte po nenáročné dlouho kvetoucí rostlině do truhlíku či na letničkový záhon? Představíme vám krásku, která není tak všeobecně známá jako klasické balkonovky. A to přesto, že do Evropy přicestovala již koncem 18. století. Prodává se pod řadou názvů, nejčastěji jako vitálka či sanvitálka.

 • libeček lékařský ochutí polévky

  Libeček, miláček, opich i mágovka

  , 0 komentářů

  Kdo si oblíbí vůni libečku, může mít tuhle bylinku stále snadno po ruce. Je tak aromatická, že stačí do jídla přidat opravdu pár lístků. Pokud libeček ještě nepěstujete, poptejte se po něm u sousedů. Ze starších trsů se dá snadno kus odkopnout. Na tržištích se prodávají předpěstované sazenice, z kterých můžete velmi brzy sklízet první lístky.

 • borovice s čerstvě narašenými výhony

  Nepromeškejte čas na zaštipování borovic

  , 1 komentář

  Zatímco mnohé listnaté stromy a keře můžeme vhodným řezem i poměrně radikálně snížit či omladit, s jehličnany je to složitější. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe borovice tvarovat, zahustit či usměrnit jejich růst.

 • listy zlatice se objevují až po odkvětu

  Nejčastější chyby při řezu zlatice

  , 0 komentářů

  Pěstování zlatice nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Bohužel na svou skromnost tyto keře často doplácejí. Na jaře obdivujeme množství jejich zlatožlutých květů, ale po odkvětu na ně zapomínáme. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe zlatici řezat, aby i v dalších letech byla zářící hvězdou vaší jarní zahrady.

 • květy šeříku prosypeme cukrem

  Cukr s vůní šeříku

  , 1 komentář

  Vůni šeříků u nás máme spojenou s počátkem května. Tou dobou jich v našich zahradách a parcích kvete nejvíce. Víte však, že si tuhle typickou jarní vůni můžete schovat? Poradíme vám, jak si snadno připravit originální voňavý cukr, kterým atraktivně ochutíte čaj i cukrovinky.

« Předchozí
1
2 3 4 6 11 15 20 Další »