• kalina bodnantská kvete už v zimních měsících

  Otužilé kaliny překvapí voňavými květy

  , 0 komentářů

  Keře obsypané drobnými vonnými růžovými květy poutají v zimních měsících mimořádnou pozornost. Můžeme je spatřit nejen v botanických zahradách, ale také v městských parcích. Překvapivě dobře odolávají nejen nízkým teplotám, ale i znečištěnému městskému prostředí.

 • Naklíčená cibule s rašící natí nabídne první vitamíny

  Cibulová nať z okenního parapetu

  , 0 komentářů

  Občas se přihodí, že koncem zimy začne rašit kuchyňská cibule. Určitě ji v takovém případě nevyhazujte. Pokud jí poskytnete vhodné podmínky, brzy se dočkáte zelené natě a tedy i první sklizně vitamínů. Velmi snadno si můžete vypěstovat také česnekovou nať.

 • zvlášť dobře se rychlí kořenové zeleniny

  Dejte mrkvi druhou šanci

  , 0 komentářů

  Mrkev obvykle pěstujeme a konzumujeme pro její kořeny. Oloupeme slupku a na obou koncích kousek odkrojíme. Nový kořen už mrkvi nenaroste, ale bude-li ten horní odkrojek dostatečně velký, můžeme si velmi snadno vypěstovat čerstvou nať.

 • brkoslav severní miluje bobule

  Co mají ptáci nejraději?

  , 0 komentářů

  Rádi pozorujete krmítku a zajímá vás, čemu který druh dává nejvíce přednost? Ornitologové vám poradí nejen čím v zimních měsících ptákům přilepšit, ale také představí nejčastější i nejvzácnější hosty krmítek v blízkosti našich obydlí.

 • zelenině v zimě prospívá sněhová přikrývka

  Kdy a jak sklízet zeleninu v zimě

  , 0 komentářů

  Pokud toužíte i v nejchladnějších měsících roku konzumovat čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky, stačí včas vysázet vhodné odrůdy mrazuvzdorných zelenin. Až do jara pak můžete využívat vitamíny z vlastních zdrojů. Poradíme vám, jak nejčastěji pěstované druhy sklízet i jak je ochránit před nepřízní počasí.

 • jasmín nahokvětý rozkvétá už v zimě

  Jasmín nahokvětý rozkvétá už v zimních měsících

  , 0 komentářů

  Oč méně je v zimě kvetoucích druhů, o to větší pozornost tito otužilci přitahují. Zářivě žlutými květy prosvítí zahradu v nejchladnějším období roku jasmín nahokvětý. Zatímco ve volné přírodě bychom v zimních měsících kvetoucí keře či stromy hledali marně, v zahradách můžeme obdivovat květy na stromech a keřích pocházejících z velmi vzdálených koutů světa.

 • klíčení hrachu

  Pučálka – dobrota z napučeného hrachu

  , 0 komentářů

  Nejrůznější klíčky a zelené natě nám v zimě poskytují náhradu za syrovou zeleninu. Drobnou nevýhodou při jejich přípravě je, že nejsou k jídlu hned, když na ně dostaneme chuť. Ale co je pár dní čekání ve srovnání s vyhlížením úrody na zahrádce. A věřte, že pučálka, pokrm připravený z naklíčeného hrachu, zaujmete i ty, kteří syrové klíčky zrovna nemusí.

 • výhodné je pěstovat různé druhy salátu baby leaf najednou

  Baby leaf aneb čerstvý salát i bez zahrady

  , 0 komentářů

  V obchodech můžeme většinu zeleniny koupit celoročně. Ale pokud dáváme přednost vlastním výpěstkům, je zimní období na salátovou zeleninu skoupé. Samozřejmě, že hlávky salátu se nám za oknem vypěstovat nepodaří. Ale pokud se spokojíme s menší úrodou, můžeme se o zpestření zimního jídelníčku vlastními silami pokusit. Odměnou budou jemné mladé listy.