• mavuň červená může kvést nejen červeně, ale také růžově či bíle

  Mavuň nezklame ani v parných dnech

  , 0 komentářů

  Horké dny nás nutí hledat rostliny, které dokáží přežít sluneční výheň vlastními silami. Zvlášť, pokud máme zahradu u chaty či chalupy, kterou nemůžeme zalévat podle potřeby. Nenáročná, a přitom hojně a dlouho kvetoucí, je mavuň červená.

 • lišaj smrtihlav patří k největším evropským motýlům

  Lišaj smrtihlav – motýl se špatnou pověstí

  , 0 komentářů

  Kresba připomínající lebku dala jednomu z největších evropských motýlů nejen jméno, ale i špatnou pověst. Lidé věřili, že pokud se někde lišaj smrtihlav objeví, přináší zprávu o něčí smrti. Paradoxně tak mnohdy podobná setkání končila smrtí lišaje.

 • moruše - plody morušovníku černého a bílého

  Moruše neznámé, milované i nenáviděné

  , 1 komentář

  Skutečnost, že housenky bource morušového jiné, než morušové, listí nežerou, je všeobecně známá. Méně se ví, jak důmyslně naši předci plody těchto stromů využívali v kuchyni. Zlatá éra pěstování morušovníků u nás je ta tam. Leckde však rostou letité morušovníky v parcích či alejích.

 • letní květy jiřinek

  Jiřinky v létě

  , 0 komentářů

  Abychom se mohli těšit z krásných pestrobarevných květů, věnujeme jiřinkám během vegetace o něco více pozornosti. Trochu práce navíc se jistě vyplatí, odměnou za vynaloženou energii nám budou nádherné vznešené rostliny, bohatě kvetoucí až do pozdních podzimních měsíců.

 • jahody se sklízejí do loubkových košíků

  Kdy a jak sklízet nejlepší jahody

  , 0 komentářů

  Jahody patří k poměrně choulostivým plodům, kterým nesvědčí dlouhé skladování. Kdy a jak je nejlépe sklízet? Jak dlouho je můžeme skladovat, aniž by ztratily svou lahodnou chuť a vůni?

 • na jediné rostlině někdy hoduje celý houf plzáků

  Sedm nejčastějších chyb při hubení slimáků a plzáků

  , 0 komentářů

  Nájezdy plzáků představují v posledních letech pro zahrádkáře v některých částech republiky pohromu. Zvlášť, pokud se někde zalíbí invazním plzákům španělským, nemají některé rostliny šanci přežít. Leckdy však plzákům řádění sami ulehčujeme. Případně pracně děláme naprosto neúčinné zákroky.

 • vitálka, sanvitálka nebo Aztécké zlato

  Sanvitálka aneb plný truhlík zlata

  , 0 komentářů

  Toužíte po nenáročné dlouho kvetoucí rostlině do truhlíku či na letničkový záhon? Představíme vám krásku, která není tak všeobecně známá jako klasické balkonovky. A to přesto, že do Evropy přicestovala již koncem 18. století. Prodává se pod řadou názvů, nejčastěji jako vitálka či sanvitálka.

 • libeček lékařský ochutí polévky

  Libeček, miláček, opich i mágovka

  , 0 komentářů

  Kdo si oblíbí vůni libečku, může mít tuhle bylinku stále snadno po ruce. Je tak aromatická, že stačí do jídla přidat opravdu pár lístků. Pokud libeček ještě nepěstujete, poptejte se po něm u sousedů. Ze starších trsů se dá snadno kus odkopnout. Na tržištích se prodávají předpěstované sazenice, z kterých můžete velmi brzy sklízet první lístky.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK