• prasklá rajčata musíme okamžitě zpracovat

  Praskání rajčat – vada nebo vlastnost?

  , 0 komentářů

  Kromě chorob a škůdců se na sklizni zeleniny mohou negativně odrazit i různé poruchy. Způsobovat je mohou okolnosti, které nemůžeme mít pod kontrolou, jako třeba kolísání teplot. Jiné vlivy, například nepravidelnost zálivky, můžeme ovlivnit aspoň částečně.

 • plody mochyně peruánské jsou oblíbenou pochoutkou

  Mochyně peruánská skrývá ovoce v papírové lucerně

  , 0 komentářů

  Zatímco oranžové lampionky mochyně židovská třešeň rostou v našich zahradách hojně, mochyně peruánská se pěstuje spíše jako rarita. Možná je to tím, že její semena či sazenice nebývají běžně dostupné. Svou roli hraje jistě také menší známost chutě jejích plodů. Není divu, že mnozí netuší, jak vlastně mochyně peruánská vypadá.

 • perovskia lebedolistá kvete ještě v září

  Nechybí vám perovskie aneb ruská šalvěj?

  , 1 komentář

  Stýská se vám po levanduli? Pak si zasaďte perovskii. Pochopitelně, vůni a kouzlo levandule vám takhle kráska ze středoasijských stepí zcela nenahradí, ale její modrofialové květy báječně přizdobí zahradu v době, kdy květy levandulí už dávno opadaly. Vlastně by se dalo říci, že po levanduli přebere v zahradě modrou štafetu.

 • salát můžete doplnit květy lichořeřišnice

  Přizdobte si salát jedlými květy

  , 0 komentářů

  Nejčastější ozdobou letních salátů bývají díky výrazné barevnosti květy lichořeřišnice. Nápadné jsou i chuťově – salátům dodají lehce štiplavou chuť. V kuchyni se využívají i další části lichořeřišnic - pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary; mladé výhonky a listy slouží jako koření.

 • trubač popínavý je atraktivní liána

  Trubač neboli křivouš

  , 0 komentářů

  České jméno této atraktivní liány zná málokdo. Jen se zkuste zeptat, jestli někdo nepěstuje křivouš. Majitelé zahrádek tuhle exotickou krásku znají jako trubač. Jméno odvozené od tvaru květů připomínajících trubku se přece jen pamatuje lépe než název inspirovaný křivými větvemi.

 • ibišek syrský má rád slunce

  Ibišek syrský – král letní zahrady

  , 0 komentářů

  Vysoké, bohatě kvetoucí vysoké keře ibišku mají mnozí spojené se vzpomínkou na dovolenou ve Středozemí. Není divu, vždyť ibišek syrský, často označovaný jen jako venkovní ibišek, ze všeho nejvíc miluje slunce. Proto se mu u nás tak dobře daří především na jižní Moravě. Je jedním z mála keřů kvetoucích v době vrcholného léta.

 • fazol šarlatový je ozdobou letní zahrady

  Fazol šarlatový – kytka nebo zelenina?

  , 0 komentářů

  Stručně by se na otázku z titulku dalo odpovědět: to i ono. Ačkoli plody fazolu šarlatového můžeme po uvaření konzumovat, jeho semena najdeme v zahrádkářských prodejnách mezi popínavými letničkami. A záleží už jen na nás, kam tuhle rostlinu se sytě červenými, případně červenobílými nebo jen bílými květy, zasadíme.

 • padlí na napadených listech růže

  Padlí postihuje nejen okrasné dřeviny

  , 0 komentářů

  Nepříjemné onemocnění padlí ohrožuje v poslední době stále více stromů i rostlin. Setkat se s ním můžete téměř kdekoliv, zvlášť v období střídavého počasí a vyšší vlhkosti. V takových podmínkách se šíří poměrně rychle a postihuje stále širší spektrum rostlin. Jak zasáhnout v případě výskytu této choroby a jaké jsou možnosti preventivních opatření?