-
Praskání rajčat – vada nebo vlastnost?
Kromě chorob a škůdců se na sklizni zeleniny mohou negativně odrazit i různé poruchy. Způsobovat je mohou okolnosti, které nemůžeme mít pod kontrolou, jako třeba kolísání teplot. Jiné vlivy, například nepravidelnost zálivky, můžeme ovlivnit aspoň částečně.
-
Mochyně peruánská skrývá ovoce v papírové lucerně
Zatímco oranžové lampionky mochyně židovská třešeň rostou v našich zahradách hojně, mochyně peruánská se pěstuje spíše jako rarita. Možná je to tím, že její semena či sazenice nebývají běžně dostupné. Svou roli hraje jistě také menší známost chutě jejích plodů. Není divu, že mnozí netuší, jak vlastně mochyně peruánská vypadá.
-
Nechybí vám perovskie aneb ruská šalvěj?
Stýská se vám po levanduli? Pak si zasaďte perovskii. Pochopitelně, vůni a kouzlo levandule vám takhle kráska ze středoasijských stepí zcela nenahradí, ale její modrofialové květy báječně přizdobí zahradu v době, kdy květy levandulí už dávno opadaly. Vlastně by se dalo říci, že po levanduli přebere v zahradě modrou štafetu.
-
Přizdobte si salát jedlými květy
Nejčastější ozdobou letních salátů bývají díky výrazné barevnosti květy lichořeřišnice. Nápadné jsou i chuťově – salátům dodají lehce štiplavou chuť. V kuchyni se využívají i další části lichořeřišnic - pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary; mladé výhonky a listy slouží jako koření.
-
Trubač neboli křivouš
České jméno této atraktivní liány zná málokdo. Jen se zkuste zeptat, jestli někdo nepěstuje křivouš. Majitelé zahrádek tuhle exotickou krásku znají jako trubač. Jméno odvozené od tvaru květů připomínajících trubku se přece jen pamatuje lépe než název inspirovaný křivými větvemi.
-
Ibišek syrský – král letní zahrady
Vysoké, bohatě kvetoucí vysoké keře ibišku mají mnozí spojené se vzpomínkou na dovolenou ve Středozemí. Není divu, vždyť ibišek syrský, často označovaný jen jako venkovní ibišek, ze všeho nejvíc miluje slunce. Proto se mu u nás tak dobře daří především na jižní Moravě. Je jedním z mála keřů kvetoucích v době vrcholného léta.
-
Fazol šarlatový – kytka nebo zelenina?
Stručně by se na otázku z titulku dalo odpovědět: to i ono. Ačkoli plody fazolu šarlatového můžeme po uvaření konzumovat, jeho semena najdeme v zahrádkářských prodejnách mezi popínavými letničkami. A záleží už jen na nás, kam tuhle rostlinu se sytě červenými, případně červenobílými nebo jen bílými květy, zasadíme.
-
Padlí postihuje nejen okrasné dřeviny
Nepříjemné onemocnění padlí ohrožuje v poslední době stále více stromů i rostlin. Setkat se s ním můžete téměř kdekoliv, zvlášť v období střídavého počasí a vyšší vlhkosti. V takových podmínkách se šíří poměrně rychle a postihuje stále širší spektrum rostlin. Jak zasáhnout v případě výskytu této choroby a jaké jsou možnosti preventivních opatření?
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď