• trubač popínavý je atraktivní liána

  Trubač neboli křivouš

  , 0 komentářů

  České jméno této atraktivní liány zná málokdo. Jen se zkuste zeptat, jestli někdo nepěstuje křivouš. Majitelé zahrádek tuhle exotickou krásku znají jako trubač. Jméno odvozené od tvaru květů připomínajících trubku se přece jen pamatuje lépe než název inspirovaný křivými větvemi.

 • svlačec přežívá v suchem popraskané půdě díky dlouhým kořenům

  Co dělat, když není čím zalévat?

  , 0 komentářů

  Podle meteorologů postihlo letos Česko největší sucho za posledních 12 let. Zemědělci z mnoha koutů republiky hlásí až o třetinu nižší úrodu. A to je ještě ta lepší varianta. V horším případě některé plodiny uschly úplně nebo mají plody tak malé, že se sklizeň nevyplácí. O mnoho lépe na tom nejsou ani majitelé zahrádek.

 • sklízíme plně vybarvené a zralé plody

  Kdy a jak sklidit nejchutnější meruňky

  , 0 komentářů

  Kdo jednou ochutnal dobře vyzrálé meruňky, málokdy si na těch prodávaných pochutná. Ovoce, která se nabízí u silnic, na tržištích či v obchodech, totiž mnohdy bývá sklizené předčasně. Jeho chuť i vůně jsou méně intenzivní a nezlepší se ani později. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe meruňky sklízet.

 • letní kytice z obilných klasů, chrp a vlčích máků

  Obilné klasy jako atraktivní dekorace

  , 2 komentáře

  Pokud rádi aranžujete, nezapomeňte se při letních procházkách poohlédnout po dozrávajícím obilí. Je zajímavé nejen svým tvarem, ale také tím, že vhodně doplní aranžmá jak z divokých, tak šlechtěných květin.

 • mavuň červená může kvést nejen červeně, ale také růžově či bíle

  Mavuň nezklame ani v parných dnech

  , 0 komentářů

  Horké dny nás nutí hledat rostliny, které dokáží přežít sluneční výheň vlastními silami. Zvlášť, pokud máme zahradu u chaty či chalupy, kterou nemůžeme zalévat podle potřeby. Nenáročná, a přitom hojně a dlouho kvetoucí, je mavuň červená.

 • lišaj smrtihlav patří k největším evropským motýlům

  Lišaj smrtihlav – motýl se špatnou pověstí

  , 0 komentářů

  Kresba připomínající lebku dala jednomu z největších evropských motýlů nejen jméno, ale i špatnou pověst. Lidé věřili, že pokud se někde lišaj smrtihlav objeví, přináší zprávu o něčí smrti. Paradoxně tak mnohdy podobná setkání končila smrtí lišaje.

 • moruše - plody morušovníku černého a bílého

  Moruše neznámé, milované i nenáviděné

  , 1 komentář

  Skutečnost, že housenky bource morušového jiné, než morušové, listí nežerou, je všeobecně známá. Méně se ví, jak důmyslně naši předci plody těchto stromů využívali v kuchyni. Zlatá éra pěstování morušovníků u nás je ta tam. Leckde však rostou letité morušovníky v parcích či alejích.

 • letní květy jiřin

  Pěstujeme jiřiny: péče během léta

  , 0 komentářů

  Abychom se mohli těšit z krásných pestrobarevných květů, věnujeme jiřinkám během vegetace o něco více pozornosti. Trochu práce navíc se jistě vyplatí, odměnou za vynaloženou energii nám budou nádherné vznešené rostliny, bohatě kvetoucí až do pozdních podzimních měsíců.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK