• Houby - hřiby v lesním porostu

  Kde rostou houby – podmínky pro růst hub

  , 0 komentářů

  Jedlé houby zpestří jídelníček v každé kuchyni a nemusíte pro ně chodit jen do lesa. Za určitých podmínek mohou vyrůst i ve Vaší zahradě, venkovském sídle nebo na pozemku v okolí chaty. Pro některé druhy hub postačí dokonce i jednoduché domácí prostředí. Která místa jsou ta nejlepší a jaké podmínky houby pro svůj růst potřebují?

 • Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

  Mateřídouška nebo tymián?

  , 0 komentářů

  Vidět ji můžeme převážně na suchých, travnatých stráních, loukách a mezích. Na pěstování je mateřídouška nenáročná. Vysazuje se proto i do truhlíků v bytech nebo na balkonech. V přírodě ji najdeme po celé Evropě, také v Asii a severní Africe. Pochází ze Středomoří a v našich podmínkách je rozšířeno několik druhů. A jak odlišit mateřídoušku od tymiánu?

 • rajská polévka ozdobená květem brutnáku lékařského

  Brutnák naparádí zahradu i talíř

  , 0 komentářů

  Občas se přihodí, že si někdo vyseje směs bylin a pak ho překvapí blankytně modré květy ve tvaru pěticípých hvězdiček. Jsou to květy brutnáku lékařského, který není všeobecně známý. Nejspíš proto, že u nás ve volné přírodě běžně neroste. Přitom pěstování brutnáku je nenáročné a jeho květy sluší nejen zahradě, ale i kuchyňským výtvorům.

 • Druhy medu - tekutý květový

  Druhy medu – nejzdravější a nejchutnější med

  , 0 komentářů

  Od nepaměti využívali lidé produkty včel k získání hodnotné potravy, později v nich pak objevili i mnoho zdravotních a kosmetických účinků. Med byl vyhledáván jako sladká pochoutka, má nezastupitelné místo ve výživě člověka i v dalších oborech lidské činnosti. V článku najdete informace o tom, jak včely med vyrábějí, čím se od sebe jednotlivé druhy liší i další zajímavé informace.

 • lišaj smrtihlav patří k největším evropským motýlům

  Lišaj smrtihlav – motýl se špatnou pověstí

  , 0 komentářů

  Kresba připomínající lebku dala jednomu z největších evropských motýlů nejen jméno, ale i špatnou pověst. Lidé věřili, že pokud se někde lišaj smrtihlav objeví, přináší zprávu o něčí smrti. Paradoxně tak mnohdy podobná setkání končila smrtí lišaje.

 • biologická ochrana rostlin proti slimákům má své limity

  Biologická ochrana rostlin má své limity

  , 0 komentářů

  Ochranu rostlin si často spojujeme s chemickými prostředky a vybavíme si nepřeberné množství různých pesticidů, fungicidů či herbicidů. Jejich možné nepříznivé vedlejší účinky a částečně se snižující účinnost se však stává silným motivem k hledání alternativních způsobů. Při dodržení určitých pravidel lze výskyt některých škůdců silně omezit i přírodní formou, za pomoci využití biologické ochrany.

 • moruše - plody morušovníku černého a bílého

  Moruše neznámé, milované i nenáviděné

  , 1 komentář

  Skutečnost, že housenky bource morušového jiné, než morušové, listí nežerou, je všeobecně známá. Méně se ví, jak důmyslně naši předci plody těchto stromů využívali v kuchyni. Zlatá éra pěstování morušovníků u nás je ta tam. Leckde však rostou letité morušovníky v parcích či alejích.

 • letní květy jiřin

  Pěstujeme jiřiny: péče během léta

  , 0 komentářů

  Abychom se mohli těšit z krásných pestrobarevných květů, věnujeme jiřinkám během vegetace o něco více pozornosti. Trochu práce navíc se jistě vyplatí, odměnou za vynaloženou energii nám budou nádherné vznešené rostliny, bohatě kvetoucí až do pozdních podzimních měsíců.