• brslen na odzim oslní rudými listy

  Nebojte se solitérů v zahradě

  , 0 komentářů

  Roli solitér mohou v zahradě plnit nejen stromy či keře, ale také některé výraznější trvalky. Právě počátek podzimu je výborný čas na přemýšlení, jaké solitéry by vaší zahradě slušely? Poradíme vám, co vše je vhodné zvážit dřív, než se pro výsadbu osamocené rostliny rozhodnete.

 • třapatka - rudbeckia s netradičním nazelenalým středem

  Rudbekie neboli třapatka - všechny barvy indiánského léta

  , 0 komentářů

  Máte chuť části své zahrady vtisknout ráz americké prérie? Pak se zkuste poohlédnout po rudbekiích. Na přelomu léta a podzimu jejich teplé barvy květů doslova prohřejí zahradu a nabízejí snad všechny barevné odstíny slunce. Zvlášť dobře se vyjímají na větších plochách v sousedství trav s atraktivním květenstvím.

 • nejchutnější je čerstvě vylisovaný mošt

  Nejlepší jablečný mošt

  , 0 komentářů

  Recept na nejchutnější jablečný mošt vám nejspíš neprozradí nikdo. Každému chutná trochu něco jiného. A navíc i chuť a kvalita jednotlivých odrůd jablek závisí nejen na místě pěstování, ale také na průběhu počasí v té které sezóně. Přesto jsme pro vás pár rad jak získat skutečně lahodný jablečný mošt připravili.

 • fazol šarlatový má také jedlá semena

  Kdy a jak sklízet fazol na suchá semena?

  , 0 komentářů

  Při sklizni suchých semen fazolí je důležité nejen správné načasování sběru, ale také kvalitní dosušení a správné skladování. Jedině tak získáte ze své úrody maximum.

 • šrucha zelná jako plevel foto Wikipedia Ethel Aardvark

  Šrucha zelná – amulet proti veškerému zlu

  , 0 komentářů

  Určit, odkud se šrucha zelná rozšířila do světa, je velmi obtížné. Někteří autoři pokládají za původní populace rostoucí v západní Asii či severní Africe.  Analýza semen z archeologických nalezišť v Severní Americe však ukázala, že tato rostlina se v USA vyskytovala už v předkolumbovské době.

 • bez černý - jak pěstovat plody bezinky

  Milujete bezinky? Zkuste pěstovat černý bez

  , 0 komentářů

  Cíleně pěstovat něco tak všudypřítomného jako černý bez? Zdá se vám taková představa bláznivá? Ale třeba vás zaujme některý z vyšlechtěných kultivarů. Zatímco u části se šlechtitelé zaměřili na atraktivní vzhled, u dalších se soustředili na co největší výnosnost plodů – bezinek.

 • okrasné papričky červené a fialové plody

  Papričky pro užitek nebo na parádu?

  , 0 komentářů

  Stále větší oblibě se těší rostliny, které byť původně patřily do užitkové části zahrady, pronikají i do jejích okrasných částí. Na balkonech a terasách se v pozdním létě stále častěji objevují ozdobné papričky. Více než svými květy okouzlují diváky pestrobarevnými plody. Méně zkušeným pěstitelům však často přinášejí velké dilema: jíst či nejíst?

 • ořechoplodec klandonský (Caryopteris clandonensis) láká hmyz

  Ořechoplodec, ořechokřídlec nebo prostě modrovous

  , 0 komentářů

  Jsou rostliny, které si svou největší krásu schovávají na dobu, kdy většině ostatní konkurence dojde dech. K takovým patří ořechoplodec, známý také jako ořechokřídlec. Tedy spíše neznámý, protože mnoho lidí pod tímto názvem nemá představu žádné konkrétní rostliny. A to je velká škoda.