• mangold

  Mangold je vlastně řepa

  , 0 komentářů

  Mangold je považován za jednu z nejzdravějších zelenin. Zvlášť velkou oblibu si získal u středomořských kuchařů. Zpracovává se podobně jako špenát, ale příbuzensky patří mezi řepy. Jenže zatímco u řepy je maximum užitku soustředěno do kořene, u mangoldu jsou nejcennější zásobárnou živin listy a jejich řapíky.

 • pupalka rozkvétá obvykle večer

  Pupalka – noční krasavice

  , 0 komentářů

  Díky tomu, že mnohé pupalky otvírají své květy až navečer, vysloužily si řadu přezdívek. V češtině je to například nočenka, noční hvězda, noční růže, svíce či večerní hvězda. Angličané je nazývají evening primrose či King´s cureall, Němci zas Nachtkerzen.

 • kytice hrachorů krásně voní

  Anglie – země milovníků hrachorů

  , 0 komentářů

  Zatímco u nás je hrachor vonný jen jednou z mnoha pěstovaných letniček, ve Velké Británii je označován za jejich královnu. Hrachory Angličanům učarovaly před více než stoletím a zdá se, že ze své slávy nehodlají ustoupit. Velké oblibě se těší každoroční výstavy nejkrásnějších hrachorových květů.

 • liliovník tulipánokvětý má velmi výrazné květy

  Liliovník tulipánokvětý – strom, který nepřehlédnete

  , 0 komentářů

  Rok co rok touto dobou spouští liliovníky tulipánokvěté ze svých vysokých korun vodopád neobvyklých květů. Není divu, že jako magnet přitahují nejen hmyz, ale také zástupy obdivovatelů. Zatímco u nás se pěstují spíše vzácně, ve své domovině patří k velmi rozšířeným stromům.

 • zahradní lupiny mají různé barvy květů

  Lupina vlčí bob – záludná agresivní kráska

  , 0 komentářů

  Modrofialové klasy květů lupiny vlčího bobu můžeme obdivovat od června do září nejen v zahradách, ale i na mnoha místech ve volné přírodě. Zatímco v zahradách se lupina pěstuje i ve velmi atraktivních pastelových barvách, v přírodě ji potkáváme v její původní modrofialové.

 • krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)

  Pravlastí krásenek je americký kontinent

  , 0 komentářů

  Vypadá to, jakoby krásenky byly odedávna v našich zahradách doma. Často se jim daří tak dobře, že se opakovaně vysemeňují.

 • kvetoucí juka v národním parku White Sands

  Indiánská tajemství juky vláknité

  , 0 komentářů

  Juka vláknitá patří za více než sto let, kdy se u nás pěstuje, mezi stálice našich zahrad. K údivu mnoha zahrádkářů často nejlépe prospívá v místech, kde jí věnujeme nejméně péče. Od poloviny léta juky oslňují svým mohutným květenstvím. Pro indiány však byly mnohem víc než jen zajímavou okrasou.

 • Afrikán - ilustrační snímek

  Afrikán v roli léčitele půdy

  , 0 komentářů

  Aksamitník, známý u nás spíše pod názvem afrikán, není zdaleka jen okrasnou květinou. Je zároveň účinným ochráncem sousedních rostlin a vynikajícím léčitelem půdy. Zvlášť cenné jsou jeho vlastnosti při ochraně hlíznatých rostlin, kořenové zeleniny, jahod a růží před kořenovými háďátky.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK