• plody dřišťálu obecného jsou červené

  Jak dřišťál obecný o život málem přišel

  , 0 komentářů

  Botanický rod dřišťál zahrnuje přibližně 500 druhů. Ale jen čyři z nich mají evropský původ. K nejznámějším patří dřišťál obecný, který se počátkem podzimu honosí drobnými podlouhlými červenými plody zvanými dřišťálky. Ačkoli dřišťál u nás rostl kdysi hojně, v současné době jej najdete na Červeném seznamu mezi druhy vyžadující pozornost.

 • konev plastová i plechová mají velmi podobný tvar

  Konev - zahradní nádoba na pět písmen

  , 0 komentářů

  Zahradní nádoba na pět písmen je podle tvůrců křížovek prostě konev. Jak však zjistili jazykovědci při terénním výzkumu českých nářečí a běžné mluvy, konev si u nás vysloužila ještě řadu dalších označení. Z těch pětipísmenných jsou to konva, komva a cefna.

 • divizna velkokvětá patří mezi léčivé rostliny

  Divizna: já nejsem fiala, ale Verbascum!

  , 0 komentářů

  Málokteré latinské jméno rostliny je u nás tak všeobecně známé jako Verbascum. Může zato příběh Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko. Jejich křepčení kolem čepičky, kterou semínko přikryli, je nezapomenutelné. Jenže i přes halasné Vstávej semínko holala, bude z tebe fiala, z drobného semínka vyrostla rostlina, která mnohonásobně přerostla pařezovou chaloupku - divizna.

 • barevnost květů hortenzií ovlivňuje kyselost půdy

  Hortenzie: květy prozradí kyselost půdy

  , 0 komentářů

  Nejznámější a nejobdivovanější hortenzií je, díky svým obřím kulovitým květenstvím, hortenzie velkolistá. Pěstitele okouzluje proměnlivostí barevnosti květů, která signalizuje kyselost půdy. Zjednodušeně lze říci, že v alkalických půdách kvetou hortenzie růžově, v kyselých modře.

 • růže Gloria Dei - růže XX. století

  Gloria Dei – nejslavnější růže dvacátého století

  , 1 komentář

  Těch nej, kterými je ověnčena růže francouzského šlechtitele Meillanda, je opravdu hodně. Není tedy divu, že se o ní mluví jako o nejslavnější růži dvacátého století. Je to nejen růže pozoruhodných vlastností, pro které si ji oblíbili pěstitelé na celém světě, ale zároveň růže s pozoruhodným příběhem.

 • brukev zelná v přírodě

  Brukev zelná – matka dnešních košťálovin

  , 0 komentářů

  Přímo čítankovou ukázkou proměn, které může rostlina na vzhledu i chuti dosáhnout šlechtěním, je brukev zelná. Právě ona je prapředkem celé současné skupiny košťálovin. Je jakousi pramatkou hlávkového zelí, hlávkové i růžičkové kapusty, ale také kedluben, květáku či brokolice.

 • cibule kuchyňská

  Cibuloví rekordmani

  , 0 komentářů

  Obří velikost cibule odrůdy Kelsae zvlášť dobře vynikne při srovnání s běžnou cibulí. Velmi efektně vypadají snímky, kdy pěstitel drží obří výpěstek v ruce. Gigantická cibule dosahuje váhy téměř 4 kg a průměru až 40 cm.

 • vrba japonská upoutá pestrobarevnými listy

  Tajemství japonské vrby

  , 0 komentářů

  Vrbu japonskou není počátkem léta možné v předzahrádkách přehlédnout. Z větší dálky totiž připomíná rozkvetlý strom. Teprve když přistoupíte blíž, zjistíte, že onu iluzi vytvářejí mladé listy, které přecházejí od barvy zelené přes krémovou až do růžové. Lidé ji většinou znají od vidění, ale nedovedou stromek pojmenovat a netuší, odkud se najednou v našich zahradách vzala.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK