• pampeliška Taraxacum sect. Ruderalia, foto Joe Migo, Wikipedia.com

  Pampelišky čekají na své objevitele

  , 0 komentářů

  Těžko odhadnout, jak by žák ve škole pochodil, kdyby při pohledu na pampelišku prohlásil, že si s jejím určením není příliš jistý. Prvního dubna by taková odpověď nejspíš vypadala jako aprílový žertík. Vždyť pampelišky patří v České republice mezi nejznámější druhy rostlin. Tedy aspoň většina z nás je o tom přesvědčená. Taraxacologové, odborníci zaměření na studium pampelišek, jsou však zcela jiného názoru.

 • salát řadíme k rostlinám dlouhého dne

  Jak dlouhý je den?

  , 0 komentářů

  Možná vám připadá otázka z titulku poněkud zvláštní. Nemáme na mysli délku dne podle přesného měření času, ale spíše poměr mezi obdobím denního světla a tmy. Zatímco v současnosti nám den začíná po půlnoci, v minulosti bývalo signálem pro jeho začátek vycházející slunce.

 • Pitulník postříbřený – zahradní uprchlík

  , 0 komentářů

  Žlutě kvetoucí a velmi bujně rostoucí trvalka si jméno pitulník postříbřený vysloužila pro své nápadně stříbřitě skvrnité listy. Pokud vám ještě neroste v zahradě, nejspíš jste už tuhle rostlinu někde viděli. Je hojně rozšířená nejen v zahradách, ale často zplaňuje i v jejich okolí.

 • kvetoucí mandloň, foto Wikipedia, Anna Anichkova

  Za rozkvetlými mandloněmi na Petřín či do Hustopeč

  , 1 komentář

  Mandloň kvete jako jeden z prvních stromů. A tak není divu, že její květy bývají velmi netrpělivě vyhlíženy. Proslulé jsou mandloňové sady u Hustopeč. Mandloně však můžeme, byť v o něco menším počtu, obdivovat také v samotném centru Prahy – v Seminářské zahradě na Petříně.

 • prvosenka bezlodyžná roste v Anglii ve volné přírodě

  Petrklíče od královny Viktorie

  , 0 komentářů

  Tradici oslav dne petrklíčů – Primrose Day, odstartovala koncem 19. století svým gestem královna Viktorie. Na výraz úcty poslala na hrob svému zesnulému ministerskému předsedovi Benjaminu Disraelimu věnec z petrklíčů.

 • červenka obecná - pták roku 2016, foto Juan Emilio CC BY-SA 2.0

  Červenka obecná – pták roku 2016

  , 0 komentářů

  Možná tenhle zajímavý pták obývá i vaši zahradu, jen o tom zatím nevíte. Ačkoli červenka patří mezi 15 nejběžnějších ptáků Česka, ne každý měl to štěstí ji pozorovat v přírodě. Naopak na obrázku ji podle výrazné rezavočervené náprsenky poznáme velmi snadno.

 • vyšlechtěné zahradní kultivary barvínku nabízejí různé barvy květů

  Kolik barev má barvínek?

  , 0 komentářů

  Porost barvínku bývá v zahradách často tak letitý, že mu nevěnujeme téměř žádnou pozornost. Zatímco první květy talovínů, sněženek či petrklíčů doslova vytahujeme očima, barvínek rozkvétá poněkud v ústraní, často k naší škodě nepozorován.

 • talovín zimní se mrazu nebojí

  Talovín zimní – první pastva pro oči i pro včely

  , 0 komentářů

  Od vidění tenhle drobný žlutý kvítek lidé dobře znají. Vždyť v mírnějších zimách vystrkuje svou žlutou hlavičku už z lednového sněhu. Ale ne všichni tuhle květinku – průkopnici - dovedou správně pojmenovat. Není to ani žlutá sasanka, ani miniaturní pryskyřník, byť je s nimi v úzkém příbuzenském vztahu. Všechny zmíněné rostliny totiž patří do čeledi pryskyřníkovité.