• větvička mimózy se žlutými květy

  Mimóza, aneb zlaté proutí z Austrálie

  , 0 komentářů

  Mezi rostliny, které se objevují v nabídce našich květinářství spíše výjimečně, patří mimózy. Poznáte je snadno - jejich větvičky jsou hustě obsypané sytě žlutými kvítky, které připomínají huňaté bambulky. Hodí se nejen do květinových aranžmá, ale velmi dekorativně působí i samotné. Snadno se suší a tak spoustu parády nadělají i v suchých vazbách.

 • jedlé kaštany chrání pichlavý obal

  Nejstarší, nejsevernější a nejlepší kaštany v Čechách

  , 0 komentářů

  Pečené kaštany patří k tradičním pouchoutkám prodávaným i na našich vánočních trzích. A to přesto, že u nás kaštanovník jedlý k původním dřevinám nepatří. Většina prodávaných plodů pochází z dovozu. Ale i u nás najdeme plochy osázené kaštanovníky - kaštanky.

 • větvičky cesmíny zdobí červené plody - peckovice

  Cesmína krásná, užitečná i magická

  , 0 komentářů

  Ačkoli u nás cesmína není původní, pro své lesklé listy i zářivě červené plody se stala oblíbenou ozdobou i našich zahrad a parků. Druhy s ostrými listy patří ke keřům, ze kterých je možné vytvořit téměř neproniknutelné živé ploty. Bělostné dřevo cesmíny si oblíbili řezbáři. A samozřejmě, v mnoha západních kulturách představuje cesmína jeden z hlavních symbolů Vánoc.

 • obří mnohonožky dorůstají až délky přes 30 cm

  Mnohonožky jako z hororu

  , 0 komentářů

  V případě mnohonožek platí, že kdo je nezažil přemnožené, nepochopí. Zatímco ti šťastnější považují mnohonožky jen za jednoho z živočichů, který napomáhá půdním procesům, pro postižené představují děsivou noční můru. Je vůbec možné se před invazí živočichů, připomínajících macaté tmavé červy, účinně bránit?

 • tliandsie šedá na větvích starého dubu

  Tilandsie šedá není žádný tuctový mech

  , 0 komentářů

  Ve světě je tilandsie šedá známá jako španělský mech. S mechem či Španělskem má však pramálo společného. Možná budete překvapeni, k čemu všemu se tyhle zvláštní střapaté rostliny v minulosti používaly.

 • hvězdníky (Hippeastrum) mají jednoduché i plnější květy

  Hvězdník, zornice nebo amarylka? Hippeastrum!

  , 0 komentářů

  Zmatení botanických názvů je u téhle rostliny s obrovitou cibulí opravdu dokonalé. Jak je možné vyčíst z Ottova slovníku naučného, naši předkové ji znali jako amarylku. Dlouho si s vhodným názvem nevěděli rady ani sami přírodovědci. Ze zahradnické praxe je patrné, že ani snaha dát věci do pořádku úřední cestou se příliš nepovedla.

 • žluté květy chryzantém okouzlily japonské císaře

  Chryzantéma, květina japonských císařů

  , 0 komentářů

  Byť domovinou chryzantém je Čína, kde se pěstovaly před více než dvěma tisíciletími, nejvíce proslulosti jim dodali Japonci. Postupně se květina, jejíž žluté květy připomínají slunce, stala symbolem japonského císařského dvora, součástí státních znaků a řádů a prostřednictvím mincí se vkutálela i do všedního života.

 • škumpa ocetná se na podzim zbarvuje od žlutých přes oranžové do červených tónů

  Škumpa krásná i zákeřná

  , 0 komentářů

  Od první výsadby škumpy u nás brzy uplynou dvě století. Za tu dobu zdomácněla nejen v našich zahradách, ale i ve volné přírodě. Zatímco jedni se kráse rudnoucích listů a svícnovitých plodenství obdivují, jiní škumpu proklínají za neuvěřitelnou rychlost odnožování. Prozradíme vám nejen kdy a odkud k nám škumpa přivandrovala, ale také jak rozmanité je její použití.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK