• netýkavka žláznatá je proslulá vystřelováním semen do dálky

    Netýkavka žláznatá – krásná, ale nebezpečná kytka

    , 0 komentářů

    Netýkavka žláznatá se dokáže šířit v přírodě velmi dobře vlastními silami. Ale bez lidského přispění by se z úpatí Himálaje do Evropy nikdy nedostala. Z dříve obdivované krásky ze vzdáleného konce světa pěstované v zámeckých zahradách se postupně stal vetřelec, který ve velkém válcuje naše původní druhy.

  • kříženci původních druhů mečíků mají velmi pestré barvy květů

    Via Gladiola aneb druhy a původ mečíků

    , 0 komentářů

    Mečíky patří k rostlinám, o jejichž původu kolují legendy. Podle jedné z nich jakýsi římský vojevůdce poručil, aby spolu bojovali dva zajatí thráčtí bojovníci. Oni však své meče zarazili do půdy a pustili se do boje holýma rukama. Meče pak zapustily kořeny a rozkvetly velikými květy, které se staly symboly přátelství, milosrdenství a věrnosti.

  • agáve obecná kvete jen jednou za život

    Kdy kvete agáve a co když nekvete

    , 0 komentářů

    Čekání na květy agáve v našich podmínkách není nic pro nedočkavce. Zatímco ve své mexické domovině rozkvétá Agave americana obvykle ve stáří 12 let, při pěstování v nádobách se čekání na její květ několikanásobně protahuje. Vykvétá za 30 až 50 let. V angličtině si proto vysloužila přízvisko century plant, rostlina století.

  • klokočí - semena klokoče zpeřeného v otevřené tobolce, VoDeTan2, Wikipedia.org

    Klokočí z písničky i Velké Moravy

    , 0 komentářů

    Díky oblibě písničky divadla Semafor to vypadá, že klokočí zná každý. Jenže ono je to spíše tak, že se lidem vybaví slova z oné písničky - po babičce klokočí. Někteří si ještě vzpomenou, že z klokočí se vyráběly růžence. Méně lidí tuší, jak klokoč kvete a že je možné jeho oříšky konzumovat.

  • nápadné semeníky pryšce skočcového

    Pryšec skočcový proti krtkům?

    , 1 komentář

    Tahle rostlina působí v zahrádkách v době květu jako zjevení. První rok jí většinou lidé nevěnují příliš pozornosti – nijak nevyčnívá. Zato v druhém roce už přehlédnout nejde. Mnozí netuší, co je ten vetřelec zač.

  • rostliny z rodu Mandevilla jsou vlastně tropické liány

    Sundaville, královna balkónů

    , 0 komentářů

    Tmavočervené květy Sundaville vypadají velmi atraktivně. Stále častěji bývá k vidění v některých přímořských státech jižní Evropy. Pokud vás tahle kráska při dovolené okouzlila, můžete to s jejím pěstováním také zkusit.

  • některé druhy tamaryšků dokáží přežít i drsné pouštní podmínky

    Tamaryšek – posel z dálek a bájí

    , 0 komentářů

    Hledat pod tamaryšky stín by bylo bláhové. Některé druhy sice bývají co se výšky týče mohutné, ale celá koruna je velmi vzdušná. To díky větvím, které spíše připomínají jakési šlahouny opatřené drobnými čárkovitými nebo šupinovitými listy. Zvlášť krásné jsou tamaryšky v době květu. Ale nenechte se mýlit jejich křehkým zjevem. Některé druhy dovedou přežít i na poušti.

  • ostropestřec mariánský - květy a semena

    Ostropestřec mariánský – okrasa, lék i zelenina

    , 0 komentářů

    Na pohled je ostropestřec podobný pcháčům a bodlákům. Ne náhodou se o něm mluví jako o jednom z nejkrásnějších vysokých bodláků. Proto se často v zahradách pěstuje jako okrasná rostlina. Jeho obliba však vzrůstá i mezi komerčními pěstiteli – to pro nezastupitelnou roli, kterou hraje v medicíně.