ačokča - řez zralým plodemAčokča či též korila (Cyclanthera pedata) si pro svůj vzhled a chuť vysloužila lidové označení paprikookurka. Bobulovité plody paprskovitého tvaru se špičatým vrškem dorůstají délky 5-10 cm, u některých odrůd dokonce i 22-28 cm. Objevuje se i pod názvem okurka pepřenka, divoká či mexická okurka. Pro nízký podíl dužiny se označuje také jako dutá či prázdná okurka (pepino hueco). Objevit můžeme celou řadu domorodých názvů: caygua, caihua, cayhua, achojcha, quishiu, a v jazyku Quechua - achocha nebo achoccha.Ačokča patří do čeledi tykvovitých rostlin a pochází z Jižní Ameriky. V Peru roste výškách od 500 - 2500 m n.m. Vyskytuje se na teplých a vlhkých stanovištích. Tuto rostlinu můžeme pěstovat všude tam, kde se daří melounům, okurkám a tykvím. Jde o liánu, která potřebuje pro svůj růst dostatečně vysokou oporu (dorůstá až 8 metrů výšky) a hodně místa, protože se bohatě větví.


ačokča vedle známějších druhů zeleniny - rajčat, papriky, česneku a cibule

Jak chutná ačokča čili paprikookurka?

Pokud váháte, zda se do pěstování ačokči pustit, můžete se po jejích plodech poohlédnout v sezóně na některém farmářském tržišti. Jako zeleninu můžeme konzumovat její nezralé plody, ale i listy (jako špenát). Listy a plody podpůrně pomáhají při cukrovce, mají protizánětlivé účinky a snižují krevní tlak.

ačokča Caiguas ze sbírek močické keramiky, Museo Larco Lima Peru foto Pattych Wikipedia.orgMladé plody se dají jíst i se semeny, zatímco ze starších plodů je nutné je odstranit. Mladé plody ačokči za syrova chutnají podobně jako hrášek. Naložené ve sladkokyselém nálevu připomínají okurky. Ačokču je možné plnit mletým masem, sýrem, dusit, zapékat, přidávat do salátů a polévek. Domorodci nepohrdli ani kořeny a používali je na čištění zubů.

Ačokča starší než Incká říše

Ačokča bývá někdy nazývána okurkou Inků. Patří k velmi starým kulturním plodinám a byla pěstována dávno před založením Incké říše. To prozrazují nálezy močické keramiky (keramika s motivy plodů). Močikové žili na severním pobřeží Peru od poloviny 1. tisíciletí. Hrnčířský kruh sice ještě neznali, ale dokázali své keramické výrobky vyrábět i sériově. Keramická podoba ačokči (caigua) je součástí sbírek muzea Museo Larco v peruánské Limě.