• africké fialky patří k nejčastěji pěstovaným pokojovkám

  Saintpaulia – ohrožená kráska z Afriky

  , 0 komentářů

  Africké fialky patří v současnosti k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším pokojovým rostlinám světa. Křížence původních rostlin pěstují jak naprostí začátečníci, tak lidé, kteří podlehli sběratelské vášni. Málokdo však tuší, jak moc jsou původní druhy ve své domovině ohrožené.

 • Jmelí - vánoční symbol, ptačí lep i léčivka

  , 0 komentářů

  Jmelí bylo odpradávna opředeno pověstmi, obdařeno kouzelnou mocí a uctíváno jako posvátná rostlina. U lidí budila podiv i úctu skutečnost, že se objevovalo neznámo odkud v korunách stromů a ani v zimě neztrácelo listy, na rozdíl od většiny jeho hostitelů.

 • Nertera, korálovka či jehelníček

  , 0 komentářů

  Skutečný název téhle rostliny lidé většinou neznají. Nejčastěji jí říkají podle drobných oranžových bobulí, kterými bývá hustě pokrytá, korálovka. Nertera patří k malé skupině pokojových rostlin, jejichž hlavní ozdobou nejsou květy ani listy, ale plody. Proto se v prodejnách objevuje hlavně na podzim, kdy jsou plody plně vybarvené.

 • cibule zimní zvaná též ošlejch zvládne i větší mrazy

  Které cibule jsou nejotužilejší?

  , 0 komentářů

  Kdo jednou začal úspěšně pěstovat zimní cibuli, rád se o své výpěstky dělí s dalšími zahrádkáři. A tak se tato vytrvalá zelenina šíří díky cibulkám i pacibulkám napříč zahrádkami, často aniž tušíme, co to vlastně pěstujeme. Možná i vy máte v zahradě něco, čemu říkáte sečka, ošlejch, sibiřská, poschoďová či prorůstavá cibule.

 • granátová jablka patří k oblíbenému ovoci Středomoří

  Granátovník, marhaník čili zrnatá jablka

  , 0 komentářů

  Zatímco u nás pěstujeme zakrslé granátovníky jako pokojové rostliny, ve své domovině patří k oblíbeným ovocným stromům. Sklizeň granátových jablek probíhá od září do prosince hlavně ve Španělsku a Itálii. Proto právě v tomto období si můžeme pochutnat na čerstvých plodech.

 • romanesco je vlastně druh květáku

  Romanesco - brokolice, zelí nebo květák?

  , 0 komentářů

  Těžko budete hledat zeleninu, která má tak zvláštní vzhled, jako romanesco. Svítivě zelené růžice ve tvaru pyramid připomínají květák či brokolici. Romanesco přitahuje nejen gurmány, ale i básníky. Zvláštní vzhled zaujal také matematiky a fotografy.

   

 • kdoule se konzumují až po tepelné úpravě

  Kdouloň a kdoule jako symbol plodnosti

  , 0 komentářů

  Kdoule si díky své sytě žluté barvě vysloužily označení zlatá jablka. Řekové je odedávna považovali za symbol plodnosti. V rámci tradičního svatebního obřadu museli řečtí novomanželé společně sníst syrovou kdouli. Tohle ale u nás raději nezkoušejte. Kdoule dozrávají velmi pozdě a syrové jsou v našich podmínkách prakticky nepoživatelné.

   

 • semeníky obsahují semena rozmanitých tvarů a velikostí

  Semínkovny, račte vstoupit

  , 0 komentářů

  Snad každý pěstuje na zahradě i rostliny, které se výborně samy vysemeňují A nebo jiné, které produkují semena tak snadno, že se vyplatí je posbírat a další rok znovu vyset. Často se semena místních odrůd předávají z generace na generaci. Nebo putují s lidmi do jejich dalších působišť a ti je pak sdílí se svými novými sousedy.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK