-
Pampelišky čekají na své objevitele
Těžko odhadnout, jak by žák ve škole pochodil, kdyby při pohledu na pampelišku prohlásil, že si s jejím určením není příliš jistý. Prvního dubna by taková odpověď nejspíš vypadala jako aprílový žertík. Vždyť pampelišky patří v České republice mezi nejznámější druhy rostlin. Tedy aspoň většina z nás je o tom přesvědčená. Taraxacologové, odborníci zaměření na studium pampelišek, jsou však zcela jiného názoru.
-
Jak dlouhý je den?
Možná vám připadá otázka z titulku poněkud zvláštní. Nemáme na mysli délku dne podle přesného měření času, ale spíše poměr mezi obdobím denního světla a tmy. Zatímco v současnosti nám den začíná po půlnoci, v minulosti bývalo signálem pro jeho začátek vycházející slunce.
-
Pitulník postříbřený – zahradní uprchlík
Žlutě kvetoucí a velmi bujně rostoucí trvalka si jméno pitulník postříbřený vysloužila pro své nápadně stříbřitě skvrnité listy. Pokud vám ještě neroste v zahradě, nejspíš jste už tuhle rostlinu někde viděli. Je hojně rozšířená nejen v zahradách, ale často zplaňuje i v jejich okolí.
-
Za rozkvetlými mandloněmi na Petřín či do Hustopeč
Mandloň kvete jako jeden z prvních stromů. A tak není divu, že její květy bývají velmi netrpělivě vyhlíženy. Proslulé jsou mandloňové sady u Hustopeč. Mandloně však můžeme, byť v o něco menším počtu, obdivovat také v samotném centru Prahy – v Seminářské zahradě na Petříně.
-
Petrklíče od královny Viktorie
Tradici oslav dne petrklíčů – Primrose Day, odstartovala koncem 19. století svým gestem královna Viktorie. Na výraz úcty poslala na hrob svému zesnulému ministerskému předsedovi Benjaminu Disraelimu věnec z petrklíčů.
-
Červenka obecná – pták roku 2016
Možná tenhle zajímavý pták obývá i vaši zahradu, jen o tom zatím nevíte. Ačkoli červenka patří mezi 15 nejběžnějších ptáků Česka, ne každý měl to štěstí ji pozorovat v přírodě. Naopak na obrázku ji podle výrazné rezavočervené náprsenky poznáme velmi snadno.
-
Kolik barev má barvínek?
Porost barvínku bývá v zahradách často tak letitý, že mu nevěnujeme téměř žádnou pozornost. Zatímco první květy talovínů, sněženek či petrklíčů doslova vytahujeme očima, barvínek rozkvétá poněkud v ústraní, často k naší škodě nepozorován.
-
Talovín zimní – první pastva pro oči i pro včely
Od vidění tenhle drobný žlutý kvítek lidé dobře znají. Vždyť v mírnějších zimách vystrkuje svou žlutou hlavičku už z lednového sněhu. Ale ne všichni tuhle květinku – průkopnici - dovedou správně pojmenovat. Není to ani žlutá sasanka, ani miniaturní pryskyřník, byť je s nimi v úzkém příbuzenském vztahu. Všechny zmíněné rostliny totiž patří do čeledi pryskyřníkovité.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď