• naklíčené mungo na dřevěné lžíci

  Klíčidlo, nakličovadlo, klíčidelnice

  , 0 komentářů

  Nádoby určené pro přípravu jedlých klíčků v domácích podmínkách objevíte hned pod několika názvy. Zatímco někdo jim říká klíčidlo, dalším se líbí označení nakličovadlo. Objevili jsme i klíčidelnici či nakličovací misky.

 • přesazování salátu čili pikýrování

  Rychlíme hlávkový salát

  , 2 komentáře

  Hlávkový salát patří k zeleninám, s jejichž pěstováním můžeme začít velmi brzy. Máme-li vhodné zázemí pro další chráněné pěstování, můžeme jej vysévat již od druhé poloviny ledna. Nemusíme mít nutně vytápěný skleník, dobrou službu odvede i studený skleník, fóliovník či pařeniště.

 • Fazole mungo klíčí

  Nechte si naklíčit mungo

  , 0 komentářů

  V posledních letech se stává velmi oblíbenou luštěninou pro své zdravotní účinky i chuťové vlastnosti. Mungo fazole je typickou potravinou v asijské kuchyni, pěstuje se hojně v Číně, Thajsku a Indii, odkud pravděpodobně i pochází. Postupně se pěstování této jednoleté rostliny rozšířilo i do Evropy a v teplejších oblastech se mungu daří i u nás.

 • Štěpkovač - zpracování dřevního odpadu

  Štěpkujeme dřevní odpad

  , 0 komentářů

  Na každé zahradě se během roku vytvoří poměrně velké množství přírodního odpadu. Zvlášť v podzimním období ukládají zahrádkáři spoustu přírodního materiálu do kompostů a shromažďují zbytky dřevin po prořezávání stromů a keřů. Pokud máte najednou hromadu ne příliš silných větví, poměrně snadno si s nimi poradíte sami. Můžete je zpracovat a vyžít prakticky beze zbytku.

 • řez stromů - katalpa trubačovitá v zimním období

  Řez stromů s kulovitou korunou - javor, katalpa a trnovník akát

  , 0 komentářů

  Některé ze stromů s kulovitou korunou jsou vyšlechtěny tak, že u nich řez není vůbec nutný. Stačí, když při výsadbě dostanou dostatečný prostor. Ale jsou situace, kdy je prostor opravdu malý a řez je potřeba. Poradíme vám, kdy a jak nejlépe takový zásah uskutečnit.

 • Myš na zahradě není vítaný host

  Jak na hlodavce v zahradě

  , 0 komentářů

  Většina zahrádkářů je důvěrně zná. Možná je nikdy nepřistihli při činnosti, ale určitě zaznamenali důsledky jejich soustavné „pracovitosti“. A kdo je tímto nevítaným hostem mnohých zahrad, sadů i sklepů?  Hlodavci. Drobní živočichové různých velikostí, s typicky uzpůsobeným chrupem. Boj s nimi je zdlouhavý, ale možností obrany je celá řada.

 • Kdy odebíráme rouby a jak rouby uchovávat?

  Odběr a uchování roubů

  , 0 komentářů

  Roubování patří k činnostem, které vyžadují přípravu v dostatečném předstihu. Pokud toužíte po záchraně nějakého zvlášť oblíbeného stromu, případně chcete rozšířit sortiment pěstovaných odrůd, zkuste roubování. Počítejte však s tím, že ne vždy se dostaví stoprocentní výsledky. Obrňte se trpělivostí a klidně si vše nejdříve natrénujte, napoprvé třeba na jabloních.

 • kalanchoe čili kolopejka v ozdobném obalu

  Květina jako dárek či milá pozornost

  , 6 komentářů

  V předvánočním období nás kromě shonu kolem shánění dárků čeká i řada setkání s přáteli. Často váháme, čím hostitele potěšit. Zvlášť majitelům zahrádek uděláme radost květinou. Atraktivně naaranžované řezané květy však mají velmi krátkou životnost. Proto jsme pro vás připravili přehled květin, které můžete v zimním období darovat v květináči.