Vidle podávky, hnojné, bramborové nebo zahradní?
Vidle jsou všeobecně známý nástroj používaný odedávna v zemědělství. Obvykle bývají ocelové s dlouhou dřevěnou rukojetí. Ale mohou být také dřevěné, z tepaného železa, slitiny nebo dokonce z bambusu. Jak připomínají některé národní stránky encyklopedie Wikipedie, vidle se "zapsaly" do dějin i jako zbraň nespokojených sedláků.
Nejpoužívanější druh vidlí byly tzv. podávky, tedy vidle určené k manipulaci se senem a slámou. Jsou opatřeny tenčími ostrými hroty v menším počtu (povětšinou tří až pěti). Další časté užití vidlí bylo při kydání hnoje. Těm se říkalo hnojné vidle a podle počtu hrotů se označovaly jako dvojky, trojky nebo čtyřky. Na hnůj se používají také speciálně tvarované vidle zvané mistovací. Jsou širší a hlubší než běžné vidle (počet hrotů se nejčastěji pohybuje mezi 17 – 20).
Dalším speciálním druhem vidlí jsou vidle bramborové. Snadno je poznáte podle neostrých hrotů, většinou zakončených kuličkou. Tohle nářadí se používá také při sklizni řepy či skládání uhlí. Neostré hroty zamezují znehodnocení brambor propíchnutím.
Za zvláštní druh vidlí je možné považovat nástroj zvaný kopáč. Nejvíce se podobá vidlím podávkám. Hroty má v polovině délky zahnuté o 90 stupňů. Je to vlastně jakási kombinace vidlí a motyky. Kopáč se nejčastěji používá k mechanickému posunu sena či slámy, k uvolňování slehlé či udusané slámy a sena.
Pro běžnou práci na zahradě nás však nejvíce zajímají vidle označované jako rycí nebo zahradní. Tyto vidle se používají podobně jako rýč. Proti rýči se snáze zapichují do půdy. Jejich hroty bývají masivnější a bývají ploché. Vidle tvoří násada, na které je nasazena pracovní část s několika železnými hroty. Ale i na tak zdánlivě obyčejném nářadí je možné objevit řadu vychytávek. Proto se před jeho nákupem vyplatí věnovat chvíli času úvahám, který nástroj bude vhodný právě pro nás a naši zahradu.
Využití rycích vidlí v zahradě
- provzdušňování půdy i trávníku, lehčí kultivace půdy, rozbíjení hrud země
- v kamenitých, tvrdých a velmi udusaných půdách se používají místo rýče (pro tento způsob užití je ale vhodná dostatečně pevná násada)
- nahradí klasické vidle při nabírání hromad rostlinného materiálu či přehazování kompostu
- kultivace půdy pod stromy - nepřeryjeme kořínky stromů
- rytí půdy zarostlé plevely s podzemními oddenky. Rycí vidle oddenky nepřeryjí a snadněji z půdy vybereme větší části plevelů.
- šetrná sklizeň kořenové a cibulové zeleniny, vyrývání okrasných cibulovin
- výborně poslouží i při vyrývání větších trsů trvalek
Co zvažovat při výběru zahradních (rycích) vidlí?
- materiál, z kterého jsou zhotovené hroty a násada (z dřevěných násad se nejvíce osvědčily násady z bukového nebo jasanového dřeva)
- délka násady (existují i násady teleskopické, které umožní práci s nářadím různě vysokým osobám), u rýčů a rycích vidlí by měla mít násada výšku po prsa
- zakončení násady (ve tvaru T, D nebo Y) – vhodné je zkusit, zda bude možné pracovat i v rukavicích
- počet hrotů, šířka a délka
- váha (často úzce souvisí s použitým materiálem). K nejlehčím patří rycí vidle vážící 1,38 kg (násada z tvrzeného hliníku potažená plastem), ty nejtěžší váží až 2,5 kg (násada z ocelové trubky).
- délka záruky (někteří výrobci poskytují záruku 5, další dokonce i 10 let)
- množství informací ke konkrétnímu produktu (výhodným zdrojem jsou firmení katalogy či webové stránky). Ne vždy prodejci nabízejí celý sortiment určité značky. Proto je výhodné zjistit co všechno se vyrábí a z toho vybírat podle své potřeby.
- možnost dokoupení náhradních dílů (např. násady při jejím zlomení)
- pevnost spojů a kvalita použitého materiálu
- ergonomie je zvlášť důležitá u nářadí, s kterým budeme pracovat často. Některé výrobky jsou dotaženy i do zdánlivě drobných detailů. Například některá stupátka mají široký okraj, který umožňuje dobré působení síly a zároveň snižuje riziko zranění při neúmyslném sklouznutí.