• dobromysl obecně známe jako koření oregano

  Ideální čas na sklizeň dobromysli - oregana

  , 0 komentářů

  Kdo má rád středomořskou kuchyni, může si v zahrádce pěstovat vlastní koření. K nejznámějším středomořským bylinkám patří tymián, bazalka, šalvěj, rozmarýn a oregano, u nás známé jako dobromysl. Poradíme nejen kdy a jak toto koření sklízet, ale jak při sušení a skladování co nejlépe zachovat jeho aroma.

 • pro řízkování používáme nekvetoucí větvičky levandule

  Levanduli množíme semeny, řízkováním i hřížením

  , 2 komentáře

  Milujete levanduli a rádi byste jí dali v zahradě větší prostor? Ať ji potřebujete na sušení nebo ji chcete využít jako elegantní lem záhonu, nabízíme vám tři způsoby, jak jí vypěstovat potřebné množství. 

 • svazenka vratičolistá medonosná i na zelené hnojení

  Zelené hnojení hnůj nenahradí, ale...

  , 0 komentářů

  Chcete-li co nejméně používat průmyslová hnojiva a nemáte v dostatečné blízkosti zdroj klasického hnoje ani kompostu, zkuste to s hnojením zeleným. Chlévský hnůj sice nahradí jen z poloviny, ale dodá půdě množství snadno rozložitelné organické hmoty.

 • sklizeň česneku nesmíme příliš odkládat

  Kdy a jak sklízet česnek

  , 1 komentář

  Dobře sklizený a usušený česnek se nám odvděčí dlouhou trvanlivostí. V závislosti na druhu a skladovacích podmínkách můžeme česnek uchovat téměř rok. Pokud s jeho sklizní zaváháme, přiděláme si nejen zbytečnou práci, ale podstatně zkrátíme jeho životnost. Česnek ponechaný příliš dlouho v zemi se začne rozpadat - hůř se sklízí i skladuje.

 • stínění skleníků: před ostrým slunečním světlem je vhodné rostliny chránit

  Stínění skleníků – nutnost nebo přežitek?

  , 1 komentář

  V horkých letních dnech musíme rostliny ve sklenících či zimních zahradách chránit nejen před přílišnou teplotou, ale také před ostrým slunečním zářením. Nutnost zastínění závisí nejen na tom co, ale také kde a jak pěstujeme.

 • Střih a tvarování buxusu

  Triky pro střih a tvarování buxusu

  , 0 komentářů

  Buxus je oblíbeným keřem všech, kteří touží po tvarování keřů v zahradě. V parcích z něj bývají vystříhány nejen geometrické tvary, ale i zvířecí či lidské postavy. Prozradíme vám několik triků na jeho tvarování. Jen nečekejte, že na první pokus vystříháte veverku či slona. Takové kreace bývají dílem profesionálů.

 • fenykl obecný se pěstuje jako lahůdková zelenina

  Řapíkatý fenykl jako lahůdková zelenina

  , 1 komentář

  Příležitostí k výsevům zeleniny je počátkem léta podstatně méně než na jaře. Máte uvolněné záhony po sklizni rané zeleniny a chuť experimentovat? Zkuste pěstovat řapíkatý fenykl. Zatímco u nás je tato lahůdková zelenina poměrně málo známá, ve francouzské i italské kuchyni patří k velmi oblíbeným.

 • cibulové a česnekové copy jsou velmi dekorativní

  Jak uplést česnekové a cibulové copy

  , 0 komentářů

  Zhotovení dokonale vypadajícího česnekového nebo cibulového copu není snadné. Připravte se na to, že napoprvé to nejspíš nebude výstavní kus. Ale pokud se nechcete prodejem copů živit, ale pouze si s nimi přizdobit kuchyň, pak to určitě zkuste.