• Plicník lékařský

    Nenáročný plicník lékařský

    , 0 komentářů

    Roste po celé Evropě téměř samovolně, aniž by vyžadoval nějakou zvláštní péči. Nepotřebuje hnojení, ani mnoho vody, přesto ozdobí zahradu jemnými kvítky i po několik měsíců v roce. Krom toho může přinést i jiné užitečné benefity - jaké jsou přínosy pěstování plicníku?

  • potpourri směs sušených okvětních lístků a dalších vonných příměsí

    Střádejte suroviny pro výrobu potpourri

    , 0 komentářů

    V létě je ideální čas pro vytváření zásob, které se budou hodit k výrobě drobných dárků s vůní zahrady. K maličkostem, které potěší i ty, kteří vlastní zahradu nemají, určitě patří aromatické směsi známé jako potpourri. Zvlášť, pokud do nich přimícháte své nejmilovanější vůně.

  • nevadlec neboli celosie je použitelný na mnoho způsobů

    Purpurový nevadlec do pokoje, na balkon i do záhonu

    , 4 komentáře

    Některé rostliny mají květy tak sytých barev, že při pohledu na ně přemýšlíme, jestli někdo rostlinu nedobarvil uměle. V případě celosie nazvané Deep Purple si můžete být jisti, že svou sytou purpurovou barvu nezískala žádnými podpůrnými prostředky, ale mnohaletým šlechtěním.

  • starček přímořský upoutá svými stříbřitými listy

    Starček přímořský – krasavec s šedivými listy

    , 0 komentářů

    Starček přímořský patří k rostlinám, jejichž největší ozdobou jsou listy. Poutají pozornost nejen svým rozeklaným tvarem, ale také stříbřitou barvou. Zatímco ve své domovině roste tento starček jako trvalka, v našich zeměpisných šířkách jej pěstujeme jako letničku. Nejčastěji se využívá k lemování květinových záhonů či jako elegantní doplněk pestře kvetoucích rostlin v nádobách.

  • chroustek letní je menší než chroust obecný

    Chroustek letní zatočí s trávníkem i dřevinami

    , 6 komentářů

    Pokud chroustka ještě neznáte, buďte rádi. V posledních letech však míst, kde se mu daří, přibývá. Zvlášť zapeklitá bývá situace, kdy se chroustek přemnoží v trávníku. Postižená místa se zachraňují velmi obtížně.

  • kopřiva dvoudomá má řadu využití

    Kopřiv se nezbavujte, vemte je na milost

    , 0 komentářů

    Kopřiva dvoudomá určitě není klasická zahradní květina. Přesto existuje celá řada dobrých důvodů, proč by v zahradě neměla chybět. Nemusí růst na čestném místě, klidně jí může patřit odlehlý zahradní kout, ale určitě se ji nesnažte vystrnadit za každou cenu. Užitek z ní totiž můžete mít nejen v době rašení prvních lístků, ale celý rok.

  • Šalvěj ozdobí zděné prvky v zahradě

    Vypěstujte si domácí šalvěj

    , 0 komentářů

    Léčivá síla bylinek je díky množství účinných substancí známá po staletí, neboť aktivní látky v nich obsažené působí na lidské zdraví. Navíc plní mnoho dalších užitečných funkcí, pro které byliny pěstujeme v okrasných zahradách nebo třeba jen v truhlíku na balkoně či okenním parapetu. Proč vysadit právě šalvěj, jak využít jejích účinků a co bychom měli vědět o této trvalce?

  • levandule korunkatá Lavandula stoechas

    Ušatá levandule korunkatá nesnáší mráz

    , 0 komentářů

    Zatímco levandule lékařská přezimuje v našich zahradách bez větších problémů, její příbuzná, levandule korunkatá, je na mráz podstatně citlivější. Ve své domovině – Středozemí – roste jako vytrvalý polokeř na křovinatých stanovištích a v okrajích borových lesů. Bohužel, řada prodejců na tuto skutečnost zákazníky řádně neupozorní, a tak se mnozí pěstitelé na jaře dočkají zklamání nad zbytečně vymrzlou rostlinou.