• v zahrádkách se snažíme o co nejrannější sklizeň brambor

  Kdy sklízet brambory

  , 0 komentářů

  Sklizeň brambor na polích vrcholí na Vysočině většinou počátkem října. Charakteristický dým bramborové natě tak máme spojený s počátkem podzimu. Při pěstování na zahrádkách však dáváme přednost pěstování odrůd s co nejčasnější sklizní. Poradíme vám, jak poznat vhodný čas pro sklizeň brambor i to, jak se o ně před uskladněním postarat.

 • při pěstování ibišku syrského ze semen několik let čekáte na výsledek

  Množení venkovních ibišků

  , 2 komentáře

  Možná také pokukujete ve svém sousedství po pěkně rostlém a bohatě kvetoucím keři venkovního ibišku. Od pokukování je to pak někdy jen krůček k touze mít právě takový keř. Množení těchto ibišků není úplně snadné a ne každý způsob vede k vytouženému cíli – tedy k rostlině, která bude mít stejné květy jako mateřská rostlina.

 • chloróza se často objevuje na maliníku

  Chlorózy a co všechno je může způsobit

  , 0 komentářů

  Možná jste na některých rostlinách objevili nápadně zežloutlé listy, kterým zůstala zelená jen žilnatina. Tímhle způsobem dávají rostliny najevo, že s jejich výživou není něco v pořádku. Onemocnění se odborně nazývá chloróza, lidově žloutenka či blednička.

 • Vosy řadíme do skupiny tzv. sociálního hmyzu

  Vosy na zahradě a jak likvidovat vosí hnízdo

  , 0 komentářů

  S příchodem teplého letního počasí se každoročně začne objevovat obávaný všudypřítomný hmyz z čeledi sršňovitých. Ano, jsou to nenáviděné a proklínané vosy, které dovedou pokazit rodinnou pohodu i nejedno příjemné venkovní posezení s přáteli. Jak se proti nim bránit? Nabízíme několik ověřených rad, jak výskyt vos omezit a jak bezpečně postupovat v případě likvidace vosího hnízda.

 • housenky zavíječe zimosrázového dorůstají délky až 4 cm

  Housenky zavíječe likvidují buxusy

  , 1129 komentářů

  Buxusy patří k velmi oblíbeným dřevinám pěstovaným nejen v soukromých zahradách, ale i v rozlehlých zámeckých parcích. Nejčastěji tvoří živé ploty. Stále větší oblibě se také těší speciální živé sochy, známé jako topiary. Bohužel se v Evropě v posledních letech šíři škůdce buxusů, který tu nemá přirozené nepřátele: zavíječ zimostrázový.

 • bršlice kozí noha jako úporný plevel

  Bršlice kozí noha nemusí být jen protivný plevel

  , 2 komentáře

  Vypudit bršlici ze zahrady bývá zapeklitý oříšek. Dokonce to někdy vypadá, že čím více se o její likvidaci snažíme, o to lépe se jí daří. Což takhle vzít ji na milost a přidat ji do svého jídelníčku? A nebo zvolit ozdobnou formu, která dodá původně zaplevelenému koutu šmrnc svými dvoubarevnými listy?

 • semena hrachu můžeme skladovat v papírovém sáčku

  Jak nejlépe uchovávat a skladovat semena

  , 0 komentářů

  Stále více lidí se snaží část semen získat z vlastní sklizně. Jde většinou o staré či krajové odrůdy, které se často předávají mezi přáteli či příbuznými. Lidé mnohdy ani neznají jejich název, spíše si pamatují, kdo jim je daroval.

 • stárnoucí trsy kostřav od středu vysychají

  Kostřavy nevyhazujte, ale omlaďte

  , 0 komentářů

  K oblíbeným okrasným trávám pěstovaným v našich zahradách patří kostřavy. Pozornost diváků poutají téměř celoročně. Zvlášť kultivary, jejichž listy v sobě mají nádech šedé nebo modré barvy, bývají zajímavým prvkem trvalkových záhonů, vřesovišť či skalek. Postupem let však jejich krása vyprchá a mnozí pěstitelé tápou, co dál.