• toulitka má ráda rosení listů, květům bychom se měli spíše vyhnout

  Některé pokojovky milují rosu

  , 0 komentářů

  V bytech pěstujeme často neuvěřitelně pestré sbírky rostlin z rozdílných končin světa. Od charakteru podnebí jejich domoviny se také odvíjejí nároky na vláhu. Těm, které původně rostly v pralese zdaleka nestačí pouze voda v podobě zálivky. Pro zdárný vývoj potřebují dostatečnou vzdušnou vlhkost. Tu jim můžeme dodat rosením.

 • pěťour se velmi rychle množí semeny

  Pěťour – jak likvidovat nenápadného nepřítele

  , 0 komentářů

  Oproti vytrvalým plevelným rostlinám působí pěťour téměř neškodně. Kořeny nemá příliš hluboko, vytrhnout ho můžete snadno a letošní rostliny mráz spolehlivě zahubí. Nenechte se však jeho drobným květenstvím ukolébat. Jak se vám jednou rozroste na zahrádce, budete se ho jen velmi obtížně zbavovat.

 • strašáci jako ochrana dozrávajících hroznů

  Jak nejlépe ochránit dozrávající hrozny?

  , 0 komentářů

  Na tuhle otázku hledají lidé odpověď celá staletí. Ale zatím nikdo nic jednoduchého a stoprocentně účinného neobjevil. Sládnoucí šťavnaté hrozny přitahují ptáky i hmyz ve velkém. Představíme vám nejčastěji používané způsoby ochrany hroznů.

 • při sklizni okurek kontrolujeme také výskyt škůdců

  Škůdci na okurkách a jak je likvidovat

  , 0 komentářů

  Nejobávanějším postrachem pěstitelů okurek jsou plísně. Ale i přemnožení škůdci mohou naši úrodu silně ohrozit. Kdy útočí nejčastěji? A jak se proti škůdcům na okurkách nejlépe chránit?

 • kovařík Ampedus elegantulus je skutečně elegantní a navíc chráněný

  Drátovci škodí nejen bramborám

  , 0 komentářů

  Pokud jste ve sklizených bramborách zaznamenali drobné dírky, nejspíš jste marně hledali jejich původce. S největší pravděpodobností mají tyhle chodbičky na svědomí larvy kovaříků. Při sklizni se jim většinou podaří uniknout. Seznámení s jejich životním cyklem nám pomůže největším škodám předcházet.

 • semena fazolu šarlatového bývají různobarevná

  Sklízíme semena pro další výsevy

  , 0 komentářů

  Semena z vlastní sklizně se nám mohou hodit ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je možnost výhodného získání vlastního osiva. Tím druhým je jejich konzumace, pokud k tomu jsou vhodná. Některé rostliny pracují za nás - rozmnožují se samovýsevem.

 • Přírodní sklep ve skále udržuje stabilní prostředí pro uskladňování ovoce a zeleniny.

  Příprava sklepa pro skladování ovoce a zeleniny

  , 2 komentáře

  Dříve než začneme plnit sklep našimi pěstitelskými produkty, měli bychom věnovat pozornost důkladné kontrole stavu skladovacího prostoru. Špinavý a neudržovaný sklep se stává živnou půdou pro mnoho choroboplodných zárodků, které pak působí vyšší kazivost uskladněného ovoce a zeleniny. Zaměříme se proto především na prevenci.

 • vhodná péče prodlouží květinám ve váze život

  Prodlužte život řezaným květům

  , 0 komentářů

  Květiny, které ustřihneme do vázy, mají svůj život jednou pro vždy zkrácený. Ale dodržíme-li několik základních pravidel, mohou nás těšit přece jen docela dlouho. Ať už jsme je vypěstovali na vlastní zahradě nebo dostali jako dárek.