-
Množení venkovních ibišků
Možná také pokukujete ve svém sousedství po pěkně rostlém a bohatě kvetoucím keři venkovního ibišku. Od pokukování je to pak někdy jen krůček k touze mít právě takový keř. Množení těchto ibišků není úplně snadné a ne každý způsob vede k vytouženému cíli – tedy k rostlině, která bude mít stejné květy jako mateřská rostlina.
-
Chlorózy a co všechno je může způsobit
Možná jste na některých rostlinách objevili nápadně zežloutlé listy, kterým zůstala zelená jen žilnatina. Tímhle způsobem dávají rostliny najevo, že s jejich výživou není něco v pořádku. Onemocnění se odborně nazývá chloróza, lidově žloutenka či blednička.
-
Vosy na zahradě a jak likvidovat vosí hnízdo
S příchodem teplého letního počasí se každoročně začne objevovat obávaný všudypřítomný hmyz z čeledi sršňovitých. Ano, jsou to nenáviděné a proklínané vosy, které dovedou pokazit rodinnou pohodu i nejedno příjemné venkovní posezení s přáteli. Jak se proti nim bránit? Nabízíme několik ověřených rad, jak výskyt vos omezit a jak bezpečně postupovat v případě likvidace vosího hnízda.
-
Housenky zavíječe likvidují buxusy
Buxusy patří k velmi oblíbeným dřevinám pěstovaným nejen v soukromých zahradách, ale i v rozlehlých zámeckých parcích. Nejčastěji tvoří živé ploty. Stále větší oblibě se také těší speciální živé sochy, známé jako topiary. Bohužel se v Evropě v posledních letech šíři škůdce buxusů, který tu nemá přirozené nepřátele: zavíječ zimostrázový.
-
Bršlice kozí noha nemusí být jen protivný plevel
Vypudit bršlici ze zahrady bývá zapeklitý oříšek. Dokonce to někdy vypadá, že čím více se o její likvidaci snažíme, o to lépe se jí daří. Což takhle vzít ji na milost a přidat ji do svého jídelníčku? A nebo zvolit ozdobnou formu, která dodá původně zaplevelenému koutu šmrnc svými dvoubarevnými listy?
-
Jak nejlépe uchovávat a skladovat semena
Stále více lidí se snaží část semen získat z vlastní sklizně. Jde většinou o staré či krajové odrůdy, které se často předávají mezi přáteli či příbuznými. Lidé mnohdy ani neznají jejich název, spíše si pamatují, kdo jim je daroval.
-
Kostřavy nevyhazujte, ale omlaďte
K oblíbeným okrasným trávám pěstovaným v našich zahradách patří kostřavy. Pozornost diváků poutají téměř celoročně. Zvlášť kultivary, jejichž listy v sobě mají nádech šedé nebo modré barvy, bývají zajímavým prvkem trvalkových záhonů, vřesovišť či skalek. Postupem let však jejich krása vyprchá a mnozí pěstitelé tápou, co dál.
-
Okurkám svědčí vydatná zálivka a pravidelná sklizeň
Pokud se nechceme připravit o bohatou úrodu, musíme okurkám věnovat v horkých letních dnech zvýšenou pozornost. A to ať už pěstujeme okurky polní, používané většinou k nakládání; nebo salátové, kterým s oblibou říkáme pro jejich délku a hladkou slupku hadovky.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď