-
Pěstování okurek je věda. Nebo ne?
Pěstování okurek je mezi našimi zahrádkáři velmi oblíbené. Pokud ještě nemáte své favority mezi odrůdami, připravili jsme pro vás rady, podle čeho okurky vybírat. Šlechtitelé se při své práci zaměřují nejen na co nejlepší chuťové vlastnosti, ale také na to, aby pěstování zahrádkářům co nejvíce usnadnili.
-
Perlit nebo výsevní substrát?
Při výsevech, kdy předpěstováváme rostliny pro další výsadbu, je důležitý nejen výběr vhodného osiva, ale také volba výsevního substrátu. Klíčící rostliny zpočátku nepotřebují žádné další živiny. Mnohem důležitější pro ně v tuto chvíli je schopnost substrátu udržovat potřebnou vlhkost a také to, aby neobsahoval zárodky plísní a hub.
-
Záludnosti řezu motýlích keřů - komulí
Komule, známá pod přezdívkou motýlí keř, se těší stále větší oblibě zahrádkářů. Není se čemu divit, protože její mohutné laty květů jsou velmi atraktivní. Někteří však váhají zda, kdy a jak vlastně komuli řezat.
-
Plíseň sněžná dovede potrápit
S končící zimou nastává čas, abychom věnovali naši pozornost a péči zatravněným plochám. Jakmile odtají poslední zbytky sněhu a začne se hlásit dlouho očekávané jaro, objeví mnoho z nás na své zahrádce nemilé překvapení. Houbovité onemocnění v podobě nevzhledných světlých skvrn může napáchat poměrně rozsáhlé škody, a tak je vhodné zaměřit se nejen na jeho likvidaci, ale především na prevenci.
-
Šalotka - rady pro snadné pěstování
Pěstování cibule šalotky je u nás mnohem méně rozšířené než klasické cibule kuchyňské. Že vám nikdy cibule moc nerostla? Zkuste šalotku z předpěstované sadby. Jejím charakteristickým znakem jsou trsy drobných cibulek, které vyrůstají kolem mateřské cibule. Díky tomu při jejím pěstování získáte i větší množství zelené natě.
-
Kdy, kde a jaké lapače - lepové desky - použít?
Lepové desky pomáhají nejen s ochranou rostlin v uzavřených prostorách bytů, skleníků a zimních zahrad, ale také venku – na balkonech, v zahradách a sadech. Lepové desky patří mezi pomocné prostředky na ochranu rostlin. Proto počítejte s tím, že problém s výskytem přemnožených škůdců nevyřeší úplně.
-
Jak rychlit čekanku? Ve tmě a pomalu
Čekankové puky u nás patří k méně rozšířeným druhům zeleniny. Velkou oblibu si získaly hlavně v Belgii a ve Francii. Výhodou čekanky je, že pro její rychlení nepotřebujete světlo ani vysoké teploty. Patříte-li k milovníkům salátů, můžete si vypěstovat čekankové puky vlastní. Při volbě vhodné odrůdy a správném postupu získáte i v zimních měsících čerstvou zeleninu.
-
Kdy a jak řezat červený rybíz
Rybíz patří mezi nejčastěji pěstované drobné ovoce na našich zahrádkách. V podobě keřů se často dožívá několika desítek let. Plodí, i když se o něj téměř nestaráme. V takovém případě však bývá úroda stále menší. A to nejen co do množství plodů, ale i co se jejich velikosti týče. Přitom stačí každý rok ve správný čas vyříznout přestárlé větve.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď