• strašáci jako ochrana dozrávajících hroznů

  Jak nejlépe ochránit dozrávající hrozny?

  , 0 komentářů

  Na tuhle otázku hledají lidé odpověď celá staletí. Ale zatím nikdo nic jednoduchého a stoprocentně účinného neobjevil. Sládnoucí šťavnaté hrozny přitahují ptáky i hmyz ve velkém. Představíme vám nejčastěji používané způsoby ochrany hroznů.

 • při sklizni okurek kontrolujeme také výskyt škůdců

  Škůdci na okurkách a jak je likvidovat

  , 0 komentářů

  Nejobávanějším postrachem pěstitelů okurek jsou plísně. Ale i přemnožení škůdci mohou naši úrodu silně ohrozit. Kdy útočí nejčastěji? A jak se proti škůdcům na okurkách nejlépe chránit?

 • kovařík Ampedus elegantulus je skutečně elegantní a navíc chráněný

  Drátovci škodí nejen bramborám

  , 0 komentářů

  Pokud jste ve sklizených bramborách zaznamenali drobné dírky, nejspíš jste marně hledali jejich původce. S největší pravděpodobností mají tyhle chodbičky na svědomí larvy kovaříků. Při sklizni se jim většinou podaří uniknout. Seznámení s jejich životním cyklem nám pomůže největším škodám předcházet.

 • semena fazolu šarlatového bývají různobarevná

  Sklízíme semena pro další výsevy

  , 0 komentářů

  Semena z vlastní sklizně se nám mohou hodit ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je možnost výhodného získání vlastního osiva. Tím druhým je jejich konzumace, pokud k tomu jsou vhodná. Některé rostliny pracují za nás - rozmnožují se samovýsevem.

 • Přírodní sklep ve skále udržuje stabilní prostředí pro uskladňování ovoce a zeleniny.

  Příprava sklepa pro skladování ovoce a zeleniny

  , 2 komentáře

  Dříve než začneme plnit sklep našimi pěstitelskými produkty, měli bychom věnovat pozornost důkladné kontrole stavu skladovacího prostoru. Špinavý a neudržovaný sklep se stává živnou půdou pro mnoho choroboplodných zárodků, které pak působí vyšší kazivost uskladněného ovoce a zeleniny. Zaměříme se proto především na prevenci.

 • vhodná péče prodlouží květinám ve váze život

  Prodlužte život řezaným květům

  , 0 komentářů

  Květiny, které ustřihneme do vázy, mají svůj život jednou pro vždy zkrácený. Ale dodržíme-li několik základních pravidel, mohou nás těšit přece jen docela dlouho. Ať už jsme je vypěstovali na vlastní zahradě nebo dostali jako dárek.

 • pampová tráva má nádherná květenství

  Pampová tráva – jak předejít zklamání

  , 0 komentářů

  Kortadérie, známá spíše pod názvem pampová tráva či pampas, dokáže opravdu oslnit jen tehdy, pokud jí dopřejeme vhodné podmínky. Díky mohutnému vzrůstu a hlavně nádherným chocholovitým květenstvím právem patří k nejoblíbenějším okrasným travinám našich zahrad.

 • při sklizni višní můžeme odstřihnout i větve s plody

  Jak předejít vyholování višní?

  , 0 komentářů

  S péčí o budoucí úrodu višní je vhodné začít v době jejich sklizně, případně krátce po ní. Zvlášť, pokud pěstujeme některou z převislých odrůd. Správně provedený řez pomůže zabránit vzniku dlouhých vyholených výhonů a podpoří budoucí úrodu.