-
Otužilé kaliny překvapí voňavými květy
Keře obsypané drobnými vonnými růžovými květy poutají v zimních měsících mimořádnou pozornost. Můžeme je spatřit nejen v botanických zahradách, ale také v městských parcích. Překvapivě dobře odolávají nejen nízkým teplotám, ale i znečištěnému městskému prostředí.
-
Cibulová nať z okenního parapetu
Občas se přihodí, že koncem zimy začne rašit kuchyňská cibule. Určitě ji v takovém případě nevyhazujte. Pokud jí poskytnete vhodné podmínky, brzy se dočkáte zelené natě a tedy i první sklizně vitamínů. Velmi snadno si můžete vypěstovat také česnekovou nať.
-
Dejte mrkvi druhou šanci
Mrkev obvykle pěstujeme a konzumujeme pro její kořeny. Oloupeme slupku a na obou koncích kousek odkrojíme. Nový kořen už mrkvi nenaroste, ale bude-li ten horní odkrojek dostatečně velký, můžeme si velmi snadno vypěstovat čerstvou nať.
-
Co mají ptáci nejraději?
Rádi pozorujete krmítku a zajímá vás, čemu který druh dává nejvíce přednost? Ornitologové vám poradí nejen čím v zimních měsících ptákům přilepšit, ale také představí nejčastější i nejvzácnější hosty krmítek v blízkosti našich obydlí.
-
Kdy a jak sklízet zeleninu v zimě
Pokud toužíte i v nejchladnějších měsících roku konzumovat čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky, stačí včas vysázet vhodné odrůdy mrazuvzdorných zelenin. Až do jara pak můžete využívat vitamíny z vlastních zdrojů. Poradíme vám, jak nejčastěji pěstované druhy sklízet i jak je ochránit před nepřízní počasí.
-
Jasmín nahokvětý rozkvétá už v zimních měsících
Oč méně je v zimě kvetoucích druhů, o to větší pozornost tito otužilci přitahují. Zářivě žlutými květy prosvítí zahradu v nejchladnějším období roku jasmín nahokvětý. Zatímco ve volné přírodě bychom v zimních měsících kvetoucí keře či stromy hledali marně, v zahradách můžeme obdivovat květy na stromech a keřích pocházejících z velmi vzdálených koutů světa.
-
Pučálka – dobrota z napučeného hrachu
Nejrůznější klíčky a zelené natě nám v zimě poskytují náhradu za syrovou zeleninu. Drobnou nevýhodou při jejich přípravě je, že nejsou k jídlu hned, když na ně dostaneme chuť. Ale co je pár dní čekání ve srovnání s vyhlížením úrody na zahrádce. A věřte, že pučálka, pokrm připravený z naklíčeného hrachu, zaujmete i ty, kteří syrové klíčky zrovna nemusí.
-
Baby leaf aneb čerstvý salát i bez zahrady
V obchodech můžeme většinu zeleniny koupit celoročně. Ale pokud dáváme přednost vlastním výpěstkům, je zimní období na salátovou zeleninu skoupé. Samozřejmě, že hlávky salátu se nám za oknem vypěstovat nepodaří. Ale pokud se spokojíme s menší úrodou, můžeme se o zpestření zimního jídelníčku vlastními silami pokusit. Odměnou budou jemné mladé listy.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď