• černý kořen po sklizni

  Jak pěstovat černý kořen

  , 0 komentářů

  Černý kořen aneb hadí mord španělský pochází z Blízkého Východu a jižní Evropy, pravděpodobně ze Španělska, jak sám název napovídá. Dnes se mu daří po celé Evropě i Asii, u nás je však spíš výjimkou a vzácností. Proč tomu tak je a co odrazuje od pěstování této vynikající a zdravé zeleniny, i když je rostlinou celkem ne příliš náročnou?

 • jarní větvička kroucené lísky

  Líska - skryté krásy předjaří

  , 0 komentářů

  Předjaří je na květy skoupé, zvlášť co se stromů či keřů týče. Je pravda, že někteří otužilí přivandrovalci jako vilíny či zimnokvěty vystavují své květy na odiv klidně uprostřed zimy. Z našich dřevin mezi prvními ožívají olše, které o něco později následují lísky a vrby.

 • jraní narcisy a ladoničky bělomodré v trávníku

  Pěstujeme narcisy

  , 1 komentář

  Narcisy patří k rostlinám nenáročným na pěstování a dovedou svou rozmanitostí tvarů a forem každého potěšit. Zvlášť v předjaří, kdy s nedočkavostí vyhlížíme rozkvět přírody a těšíme se na první barevné kvítky, představují narcisy výrazné oživení truhlíků, záhonů, trávníků i okolí stromů.

 • Katalpa zaujme svou kulovitou korunou

  Dominantní katalpa ocení slunečné stanoviště

  , 0 komentářů

  Okrasné dřeviny vytvářejí architekturu mnoha zahradních prostor a společně s ostatními rostlinami a zelenými plochami poskytují příjemné místo pro odpočinek a relaxaci. Máte-li k dispozici trochu větší plochu, můžete uvažovat o vysazení poněkud nevšedního stromu, jakým katalpa zajisté je. A proč se někdy neformálně označuje jako indiánské fazole?

 • řez ovocných stromu provádějme s citem

  Řez ovocných stromů

  , 1 komentář

  Účelem řezu ovocných stromů je regulovat jejich velikost tak, abychom nastolili zdravou rovnováhu mezi růstem nových výhonů a plodností. Při snaze docílit požadované úpravy stromu bychom měli k řezu ovocných dřevin přistupovat vždy citlivě a určitě také neuškodí mít na paměti staré osvědčené pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“.

 • vrby ořezané na hlavu

  Kdy řezat vrby? Záleží na druhu

  , 4 komentáře

  Ty, kteří mají rádi jednoduché rady, asi příliš nepotěšíme. Univerzální recept na řez vrb totiž neexistuje. Záleží vždy na druhu vrby a způsobu jejího pěstování. Zatímco vrby, které nedělají kočičky je vhodné řezat v předjaří, ty ostatní řežeme až po odkvětu.

 • správný řez angrešt ochrání i proti nemocem

  Včasný řez angreštu zlepší jeho kvalitu

  , 0 komentářů

  Zima zatím není zdaleka u konce a jistě nám bude svou nadvládu ještě po určitý čas dávat patřičně najevo. Pro všechny zahrádkáře však pomalu nastává čas přípravných jarních aktivit, mezi nimiž by neměla chybět ani pozornost věnovaná dřevinám angreštu. Jeho pupeny začínají rašit mezi prvními, a řez je proto potřeba provádět již brzy v předjaří, co nejdříve po ukončení mrazů.

 • sýkorky se v zimě objevují ve skupinkách

  Poznáte sýkorky na krmítku?

  , 0 komentářů

  Milé zpestření jinak poklidných zahrad představují v zimních měsících opeření návštěvníci krmítek. Často však přilétají a odlétají tak překotně, že si nejsme jisti, kdo všechno patří mezi naše hosty. Připravili jsme pro vás přehlídku našich pěti nejznámějších sýkorek.