-
Omladit starou nebo vysadit novou lísku?
Lísky se leckdy v zahradách tak trochu dědí. Často ani netušíme, jak jsou staré. Na jednu stranu je příjemné, že nepotřebují příliš péče. Na druhou stranu minimální péči po čase začne odpovídat i minimální úroda. Nejrychlejším řešením je zaběhnout pro pytlík vyloupaných oříšků do obchodu. Péče o vlastní větší sklizeň trochu úsilí potřebuje, ale není to nic obtížného.
-
S likvidací náletových dřevin neotálejte
Podzim je ideální čas pro odhalení a likvidaci nevítaných dřevin v zahradě. Právě v této době se cizorodá vegetace prozradí odlišně zbarveným listím. Zvlášť pozorně je vhodné v tuto dobu prohlídnout živé ploty a skupiny keřů.
-
Listopadová příprava zahrady na zimu
S blížícím se nástupem zimy je potřeba zařídit vše potřebné pro naši zahradu tak, aby všechny rostliny přečkaly nastávající chladné období bez úhony, a s cílem zajistit co nejlepší úrodu v dalším roce. Na co se zaměřit a co bychom neměli opomenout?
-
Hebe mráz většinou nemiluje
Keříky hebe patří k rostlinám, které zaujmou na první pohled. Zvlášť, pokud mají atraktivně vybarvené listy a ještě lépe, jsou-li bohatě rozkvetlé. Právě takové kousky prodejci rostlin rádi vystavují do popředí, často v pestře namixovaných kolekcích. Bohužel, po nadšení z nákupu nádherných rostlin přichází často vystřízlivění v podobě rozpaků, co jsme to vlastně koupili.
-
Rychlení pažitky aneb čerstvé vitamíny i v zimě
Pokud patříte k milovníkům pažitky, nemusíte o čerstvou podobu své oblíbené bylinky přijít ani v zimním období. Buď si ji můžete koupit již narychlenou, a nebo – máte-li dostatek rostlin na zahradě, se můžete pustit do rychlení sami. Druhá varianta je pracnější, ale můžete si tak připravit mnohem levněji průběžný přísun vitamínů.
-
Kadeřávek, kadeřník či jarmuz
V době, kdy můžeme v obchodech koupit celoročně téměř vše, nač si vzpomeneme, poněkud zanikají přednosti sezónní zeleniny. A tak možná nedokážeme dostatečně ocenit ty druhy, které byly dostupné v čerstvém stavu i v zimním období. K nejotužilejším zeleninám patří kadeřávek, někdy uváděný jako kapusta kadeřavá.
-
Rakytník: pěstování a účinky na zdraví
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) – okrasný, poměrně nenáročný keř, je odolný proti silnému větru, přívalovým dešťům i dalším vlivům nepříznivého počasí. Zvládne vzdorovat i slané tříšti od moře, můžeme ho tedy vidět poměrně často v blízkosti mořského pobřeží. V poslední době se vyskytuje hojně i u nás.
-
Výsadba ovocných stromů
Zasazení nového ovocného stromu je dobré předem dobře promyslet, neboť většina stromů roste a žije po mnoho let a ne v každé oblasti se všem daří stejně.
-
Broskev neplodí
Dobrý den. Mám 4letou broskev Harbrite a ještě neplodila. Mám zahradu ve výšce 600m. Děkuji za odpověď. Jarda.
» odpověď -
Nežádoucí výhonky u trubače
Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.
» odpověď -
Rebarbora
Prosím Vás, můžu konzumovat rebarboru, která mi právě kvete?
» odpověď