• Epifylum čili Královna noci

  Královny noci a velikonoční kaktusy

  , 0 komentářů

  Botanická zahrada v pražské Troji poprvé představuje sbírku pozoruhodných keřovitých kaktusů z rodu Epifylum. Protože tyto kaktusy vykvétají v noci a brzy k ránu, získaly přezdívku královny noci.

 • primule bezlodyžná

  Za jarní inspirací do Lysé nad Labem

  , 0 komentářů

  V jakousi národní zahrádkářskou pouť se počátkem jara tradičně proměňuje výstaviště v Lysé nad Labem. Magnetem, který sem láká početné zástupy zahrádkářů, je jarní výstava Zemědělec. Je totiž jednou z prvních výstav tohoto druhu v republice a vhodnou příležitostí k nákupu rostlin přímo od jejich pěstitelů.

 • kamélie u nás kvete v zimních měsících

  Kamélie – růže dálného východu

  , 0 komentářů

  Zatímco většina hradů a zámků je v zimních měsících zavřená, brány zámku v Rájci nad Svitavou se tradičně otvírají návštěvníkům již koncem zimy. Důvodem je zdejší unikátní sbírka kamélií, která patří k druhově nejpočetnějším v Evropě. Tradičně zde připravují výstavu kamélií a květinových aranžmá, tentokrát pod názvem Kamélie a chryzantémy - poslové Dálného východu. 

 • Cymbidium čili člunatec

  Dny kouzelných orchidejí

  , 0 komentářů

  Oč méně toho můžeme v zimních měsících obdivovat na zahradě, o to více nás těší květy okojovek. Mimořádně pestrá je v tomto období nabídka vyšlechtěných orchidejí. Aby se v široké nabídce kultivarů snáze zákazníci orientovali, začali před lety v zahradnických centrech pořádat prodejní výstavy těchto exotických květin.

 • lesklá reneta, velmi stará odrůda jabloně

  Paví vejce a další ovoce z Krkonoš

  , 1 komentář

  Víte, že paví vejce roste na stromě ve Vrchlabí? Ne, to není pozvání na aprílový výlet, ale název nového ovocnářského programu, který pro veřejnost připravila Správa Krkonošského národního parku. Krkonoše díky svému drsnému klimatu nepatří mezi typické ovocnářské oblasti. Ale tam, kde to aspoň trochu šlo, si lidé u svých domů ovocné stromy vysazovali.

 • řadu léčivých bylin pěstujeme v zahrádkách

  Léčivé rostliny a jejich dvojníci

  , 0 komentářů

  Řadu léčivých rostlin pěstujeme v zahradách jako bylinky, mnohé rostou také v jejich blízkém okolí. Pokud však nebudeme jednotlivé druhy dobře znát, můžeme v dobré víře sbírat jako léčivku něco, co žádné léčivé účinky nemá. Výstava Léčivé rostliny a jejich dvojníci se snaží právě na podobnost a možnou záměnu takových rostlin poukázat.

 • pestré zastoupení koření představuje perník

  Koření – vůně Vánoc

  , 0 komentářů

  Snad žádné roční období není tak intenzivně spojené s vůní koření, jako čas vánoční. Koření používáme nejen pro ochucení cukroví, ale také jako součást vánočních dekorací. Pokud máte chuť se dozvědět o jednotlivých druzích koření více, máte skvělou příležitost v jičínském muzeu.

 • k tradičním ozdobám patří perníčky i slaměné řetězy

  Vánoce v kuchyni našich babiček

  , 0 komentářů

  Připravujeme Vánoce aneb Vánoce v kuchyni našich babiček - tak se jmenuje tradiční vánoční výstava ve skleníku Botanické zahrady Na Slupi. Atmosféru dávných časů navozují mlýnky, hmoždíře i formičky na cukroví. Nechybí ani ukázky klasického cukroví, nazdobené vánoční stromky a miniaturní betlémy z nejrůznějších materiálů.