• pro řízkování používáme nekvetoucí větvičky levandule

    Levanduli množíme semeny, řízkováním i hřížením

    , 2 komentáře

    Milujete levanduli a rádi byste jí dali v zahradě větší prostor? Ať ji potřebujete na sušení nebo ji chcete využít jako elegantní lem záhonu, nabízíme vám tři způsoby, jak jí vypěstovat potřebné množství. 

  • svazenka vratičolistá medonosná i na zelené hnojení

    Zelené hnojení hnůj nenahradí, ale...

    , 0 komentářů

    Chcete-li co nejméně používat průmyslová hnojiva a nemáte v dostatečné blízkosti zdroj klasického hnoje ani kompostu, zkuste to s hnojením zeleným. Chlévský hnůj sice nahradí jen z poloviny, ale dodá půdě množství snadno rozložitelné organické hmoty.

  • sklizeň česneku nesmíme příliš odkládat

    Kdy a jak sklízet česnek

    , 1 komentář

    Dobře sklizený a usušený česnek se nám odvděčí dlouhou trvanlivostí. V závislosti na druhu a skladovacích podmínkách můžeme česnek uchovat téměř rok. Pokud s jeho sklizní zaváháme, přiděláme si nejen zbytečnou práci, ale podstatně zkrátíme jeho životnost. Česnek ponechaný příliš dlouho v zemi se začne rozpadat - hůř se sklízí i skladuje.

  • stínění skleníků: před ostrým slunečním světlem je vhodné rostliny chránit

    Stínění skleníků – nutnost nebo přežitek?

    , 1 komentář

    V horkých letních dnech musíme rostliny ve sklenících či zimních zahradách chránit nejen před přílišnou teplotou, ale také před ostrým slunečním zářením. Nutnost zastínění závisí nejen na tom co, ale také kde a jak pěstujeme.

  • Střih a tvarování buxusu

    Triky pro střih a tvarování buxusu

    , 0 komentářů

    Buxus je oblíbeným keřem všech, kteří touží po tvarování keřů v zahradě. V parcích z něj bývají vystříhány nejen geometrické tvary, ale i zvířecí či lidské postavy. Prozradíme vám několik triků na jeho tvarování. Jen nečekejte, že na první pokus vystříháte veverku či slona. Takové kreace bývají dílem profesionálů.

  • zkuste rozbor půdy

    Zjišťujeme složení půdy

    , 1 komentář

    Výsledek půdního rozboru může mít velmi zásadní důsledky pro naše další rozhodování. Třeba ve chvíli, kdy začínáme plánovat budování zahrady a uvažujeme o vhodných rostlinách. Nebo pokud se přes náš pozemek přežene povodeň. Odborně provedený půdní rozbor pomůže určit, zda nedošlo ke kontaminaci půdy povodňovou vodou a je-li další pěstování vhodné.

  • larva slunéčka hubí mšice

    S likvidací mšic neotálejte

    , 2 komentáře

    Ne náhodou bývají mšice označovány za jednoho z největších nepřátel zahrádkářů. Jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř každý rostlinný druh. Nejčastěji jsou zelené, ale mohou být i černé, hnědé, bílé, červené či oranžové nebo dvoubarevné. Proč jsou tak zákeřné a je vůbec možné s nimi bojovat ekologicky?

  • trnovník akát má husté větve

    Likvidace akátu je zdlouhavá

    , 0 komentářů

    Záměr vysadit v zahradě francouzského krále akát, původem z Ameriky, byl jistě chvályhodný. Evropané si strom oblíbili nejen pro jeho vůni a zdroj lahodného medu, ale také pro jeho rychle rostoucí a zároveň velmi odolné dřevo i pro schopnost vegetovat v nepříznivých podmínkách. Dnes však trnovník akát patří k rostlinám, které Evropě přerostly přes hlavu.