• Pestrolučník krkonošský poradí jak pečovat o bohatě kvetoucí louky

  Seznamte se: pestrolučník krkonošký

  , 0 komentářů

  Pestrolučník krkonošský se objevil v minulých dnech na území Krkonošského národního parku. Tentokrát se však nejedná o nový druh hmyzu či vzácnou rostlinu. Ale o velmi praktickou pomůcku pro všechny, kteří touží něco udělat pro bohatě kvetoucí horské louky.

 • tradice zelených střech má kořeny ve Skandinávii

  Zelená střecha nemusí být nedostižná

  , 0 komentářů

  Možná vám zelená střecha přijde jako nádherné, ale finančně poněkud nedosažitelné řešení. Ozeleněná plocha však nemusí být nutně jen na střeše domu. Bude-li mít dostatečnou nosnost, můžete oživit třeba střechu garáže nebo jiné menší zahradní stavby. Prozradíme vám také, jak důmyslně své střechy pokrývali bájní Vikingové v dobách, kdy nebylo možné koupit izolaci ani vhodný pěstební substrát.

 • vyzdobte chalupu sušenými květy

  Usušte si vzpomínky na léto

  , 0 komentářů

  Také je vám líto, že když se po týdnu vracíte na své oblíbené víkendové místo a některé květy už jsou dávno povadlé? Prodlužte jim život usušením. Zároveň jejich vhodným umístěním příjemně zpestříte i prostor, který by šel vyzdobit jen obtížně. Pár svazků s květy či listy bude slušet zvlášť těm stavením, která mají zahradu vyladěnou do venkovského stylu.

 • nabídněte dětem různé povrchy pro bosou chůzi

  Zahrada pro bosé nohy

  , 1 komentář

  Chodit na boso je zdravé. Jenže zkuste se v dnešní době někde jen tak proběhnout bosou nohou. Ve volném terénu je to už téměř nemožné. Riziko, že šlápneme na ostrý předmět a poraníme si chodidlo je tak velké, že bosi chodíme jen velmi výjimečně. Na zahradě zas číhá nebezpečí v podobě bodavého hmyzu.

 • strašáci z polí pomalu mizí

  Strašák do zelí, vinohradu i rýžového pole

  , 0 komentářů

  Ať hlídá políčko zelí před zajíci nebo vinohrad před špačky, princip je vždy stejný. Někdo nebo něco se snaží ochránit úrodu před nezvanými hosty. Na velkých plochách dnes vítězí technická řešení v podobě akustických plašičů a tak strašákům hrozí vyhynutí či hledání nové role.

 • polštářek s peckami můžeme používat nahřátý i vychlazený podle potřeby

  Nahřívací polštáře z třešňových pecek

  , 1 komentář

  Pecky končí většinou v odpadu. V případě třešní nebo višní je však můžeme skvěle využít. Poradíme vám jak z nich připravit originální dárek pro vaše blízké. Pecky spolehlivě poslouží jako náplň nahřívacích polštářků.

 • smíšené záhony jsou nejen užitečné, ale také krásné

  Dobří sousedé v zeleninové zahradě

  , 0 komentářů

  Zatímco v okrasných částech zahrady pěstujeme smíšené kultury běžně, v zeleninové části jsou pestré záhony spíše výjimkou. Představíme vám rostliny, které budou v zeleninové zahradě nejen pěkně vypadat, ale zároveň budou mít na své zeleninové sousedy blahodárný vliv.

 • netřesk kvete pouze jednou za život

  Netřesky nemusíte pěstovat jen na skalce

  , 2 komentáře

  V zahrádkách rostou netřesky nejčastěji na skalkách. Právě tam mají podmínky velmi blízké těm, na které jsou zvyklé z volné přírody: dostatek slunce a propustnou půdu. Netřesky milují suché a výslunné skály a kamenné zídky. Poradíme vám, jak si tyto zajímavé rostliny můžete užít i tehdy, pokud skalku nemáte.