Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Výběr témat

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  


 • Živý plot pro suchou a kamenitou půdu

  Nepřihlášený uživatel - maria

  Otázka:

  Máme suchou a kamenitou půdu a chtěli bychom vysadit živý plot. Na tento plot svítí východní a jihozápadní slunce. Pozemek používáme k rekreaci, takže denní zálivka není možná. Prosím o radu, jaký keř by byl vhodný. Původně jsme chtěli túje, ale bylo mi řečeno, že jsou náročné na vláhu.

  » zobrazit odpověď

 • Radikální řez tújí

  Nepřihlášený uživatel - Jitka

  Otázka: Před 3 lety jsme koupili zahradu, která má 2,5 m vysoký živý plot z tújí. Plot byl vysazen asi před 10 lety. Stříháme jej v aktuální výši, ale chceme jej snížit na 1,5 m. Plot má zelené větve jen na "povrchu", uvnitř jsou holé. Je šance, že se sestřižený plot zazelená na "střižné ploše"?

  » zobrazit odpověď

 • Likvidace starého živého plotu

  Otázka: Jak se dá zlikvidovat živý plot z tavolníku? Je tak 10-15 let starý a mezi tím dorostl živý plot z tůjí a tavolník teď překáží.

  » zobrazit odpověď

 • Roubování rododendronu

  Nepřihlášený uživatel - Ivana

  Otázka: Dá se naroubovat rododendron jinou barevnou kombinací?

  » zobrazit odpověď

 • Řez levandule

  Nepřihlášený uživatel - Hana Hanáčková

  Otázka:

  Mám na zahrádce již několik let levanduli. Letos je po velmi suchém létě hodně seschlá, ale na dřevnatých stoncích začíná znova obrůstat. Můžu ji sestřihnout až na dřevo? Obroste? Anebo ji mám nechat až do jara?

  » zobrazit odpověď

 • Přesazení srdcovky

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Krýslová

  Otázka: Kdy mohu nejlépe přesadit srdcovku?

  » zobrazit odpověď

 • Vistárie na balkoně chřadne

  Nepřihlášený uživatel - Jana Grundová

  Otázka: Přivezla jsem si vistárii z Polska. Byla opravdu moc krásná a zdravá. Dala jsem si ji na východní stranu na balkon a byla už opřená o tyčku. Několik týdnů krásně rostla. Pak mě z ničeho nic začala opadávat a zastavila růst. Zalévala jsem ji pravidelně, podle sucha asi tak 1x denně. Moc mě to trápí.Co dělám špatně?

  » zobrazit odpověď

 • Popínavá rostlina pro altán

  Nepřihlášený uživatel - Marie Molková

  Otázka:

  Dostali jsme dárkem kovový altánek s plátěnou střechou, která se mi příliš nelíbí. Ráda bych ji nahradila časem přírodní alternativou. Hledám popínavou rostlinu/dřevinu, které se bude líbit na slunném stanovišti. Stín tam je až večer. Není problém zavlažovat, ale hledám spíše bezúdržbovou rostlinu, trvalku, bez plodů, které by sváděly ke konzumaci. Má představa je pnoucí "radost", která pokryje střechu altánku a vytvoří klidně i stěny altánku, kde jí to dovolíme. Altánek má rozměry 3 x 3 metry. Výška je 3 metry, ve středu střechy 4 metry Může to být i více rostlin, v tom není problém. Altánek nestojí na betonu, mohu tedy sázet rovnou do země.

  » zobrazit odpověď

 • Akát - délka kořenů

  Nepřihlášený uživatel - Jana Švecová

  Otázka:

  Jak dlouhé může mít kořeny asi 50 let starý akát? Mohou kořeny ve vzdálenosti 4 - 5 metrů od kmene nadzdvihnout např. menší obrubník?

  » zobrazit odpověď

 • Řez dřevité pivoňky

  Nepřihlášený uživatel - milka

  Otázka:

  Zasadila jsem dřevitou pivoňku do malého prostoru. Je možný udržovací řez, aby se nerozrůstala? Jak a kdy ji nejlépe namnožit?

  » zobrazit odpověď

 • Naruší kořeny cesmíny dům?

  Nepřihlášený uživatel - Lydie

  Otázka: Zajímalo by mne, jaký kořenový systém má cesmína. Sousedi mají strach o základy domů. Je od něj vzdálená 4 metry a je vysoká asi 5 metrů.

  » zobrazit odpověď

 • Co s netřesky v zimě?

  Otázka:

  Co mám dělat s květináči plnými krásných netřesků v zimě? Mám je dát do sklepa, zabalit nebo nechat v mrazu venku?

  » zobrazit odpověď

 • Magnólie – vzdálenost při výsadbě

  Nepřihlášený uživatel - Alena Vymazalová

  Otázka:

  Jak daleko musím zasadit magnólii od studny, aby kořenový systém nenarušil její statiku?

  » zobrazit odpověď

 • Přežijí kateřinky v květináči?

  Nepřihlášený uživatel - Libuše

  Otázka:

  Jak správně na zimu ošetřit odkvetlé kateřinky? Koupené v květináči, nádherně žlutě kvetoucí koule, 30 cm vysoké. Lze toho docílit i na zahradě?

  » zobrazit odpověď

 • Zakládání trávníku v prosinci

  Nepřihlášený uživatel - Olga Jílková

  Otázka:

  Je možné vysít travní semeno počátkem prosince? Denní teplota se pohybuje kolem +5 oC, noční klesá mírně pod nulu. Lokalita se nachází v oblasti Kralického Sněžníku - 700 m n m.

  » zobrazit odpověď

 • Orchideji žloutnou listy

  Otázka:

  Již delší dobu pěstuji doma orchidej - můrovec. Zatím prospíval velmi dobře. Ale letos v zimě mu začal žloutnout spodní list. Žádné škůdce či další příznaky jsem na listu neobjevila. Nevím, zda rostlině něco podstatného nechybí a jak jí případně pomoci. Ostatní listy vypadají pěkně – jsou pevné, sytě zelené.

  » zobrazit odpověď

 • Řez škumpy

  Otázka: Na zahradě máme starší stromek škumpy. Je možné u ní provést řez? A kdy nejlépe?

  » zobrazit odpověď

 • Umělé osvětlení pokojovek

  Otázka:

  Ráda bych pěstovala orchideje. Jak to mám udělat, když mám byt situovaný na západní stranu a k tomu mám ještě balkon? Ideální světlo mám v bytě jen velmi krátkou dobu. Někdo to řeší zářivkami, ale je to skutečně dostatečné?

  » zobrazit odpověď

 • Talovín – odstranění listů

  Otázka: Mohu po odkvětu odstranit listy talovínu?

  » zobrazit odpověď

 • Břečťan u betonové zdi?

  Otázka:

  Na severní straně sousedé místo plotu vybudovali betonovou zeď. Rádi bychom ji něčím zamaskovali. Bude se po ní pnout břečťan?

  » zobrazit odpověď

 • Nový trávník – příprava pozemku

  Nepřihlášený uživatel - Ivana

  Otázka:

  Chtěli bychom si upravit stávající zahradu a založit nový trávník. Nevím, zda stačí zahradu srovnat a rozhrnout hlínu, nebo zahradu zrýt, odstranit drny, přejet rotavátorem a pak teprve sít. Já se přikláním k druhé možnosti, ale známí mi tvrdí, že stačí rozhrnout hlínu a stará tráva neproroste. Můžete mi poradit, jak správně postupovat?

  » zobrazit odpověď

 • Výsadba pivoněk

  Nepřihlášený uživatel - jana rozsypalkova

  Otázka: Kdy je vhodný čas pro výsadbu pivoněk?

  » zobrazit odpověď

 • Kořeny stromů a kolektory tepelného čerpadla

  Nepřihlášený uživatel - Tereza Nováková

  Otázka:

  Nevíte, jestli je možné pěstovat - vysázet nějaké (jakékoliv) stromy, stromky na zahradu, kde jsou v 1,20 m pod zemí nainstalované tepelné kolektory pro tepelné čerpadlo? Bojím se, aby kořeny tyto "hadice" neporušily... Případně prosím o doporučení stromů s mělkými kořeny, dá-li se to takto pojmenovat.

  » zobrazit odpověď

 • Pustoryl nekvete

  Nepřihlášený uživatel - Elena

  Otázka:

  Před 5 lety jsem vysadila na slunné stanoviště pustoryl a dosud nekvetl. Je už vysoký 2 metry a hustý, ale ani jeden květ. Nové výhonky jsou napadány mšicemi, ale daří se je odstranit. Každým rokem přibývá velké množství nových výhonů. Předem děkuji za radu, jak pěstovat pustoryl, aby kvetl.

  » zobrazit odpověď

 • Zeravy usychají

  Nepřihlášený uživatel - Hana Brejníková

  Otázka: Na zahradě mám více jak deset let staré zeravy západní. V posledních třech letech u některých došlo k uschnutí části stromu, zbylá část je pěkná a roste. Túje však vypadají nevzhledně. Vždy uschne jen jeden kmen. Příčinu jsem nikde nezjistila.

  » zobrazit odpověď