Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Pustoryl nekvete

Nepřihlášený uživatel - Elena

Otázka:

Před 5 lety jsem vysadila na slunné stanoviště pustoryl a dosud nekvetl. Je už vysoký 2 metry a hustý, ale ani jeden květ. Nové výhonky jsou napadány mšicemi, ale daří se je odstranit. Každým rokem přibývá velké množství nových výhonů. Předem děkuji za radu, jak pěstovat pustoryl, aby kvetl.

Odpověď:

Ve svém dotazu neuvádíte, který pustoryl jste vysadila. K nejčastěji pěstovaným u nás patří pustoryl obecný známý též jako věncový či nepravý jasmín (Philadelphus coronarius). Ten patří ke keřům, které kvetou na starém dřevě počátkem léta (obvykle v červnu – červenci). Existuje však jedna nekvetoucí výjimka, kterou je kultivar Cochleatus.

Pustoryl dobře snáší i městské prostředí či znečištěné ovzduší, ale nemá rád přílišné hnojení. Šlechtěné druhy nejlépe prospívají v propustné zahradní půdě bohaté na živiny a s obsahem vápníku.

Zmiňovaný škůdce bude nejspíše mšice maková (Aphis fabae). Pustoryl bývá jedním z jejich hostitelů. Pokud mšice odstraňujete odstřižením výhonů, dochází k dalšímu větvení a zahušťování keře, a zároveň likvidujete výhony, na kterých by mohl kvést.

Doporučení pro řez pustorylu najdete v našem článku Zimní řez v okrasné zahradě. Zkuste tedy v uvedeném období částečně keř prosvětlit odstraněním nejstarších výhonů a pokud nemáte nekvetoucí kultivar, měla byste se květů dočkat.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď