Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Zeravy usychají

Nepřihlášený uživatel - Hana Brejníková

Otázka: Na zahradě mám více jak deset let staré zeravy západní. V posledních třech letech u některých došlo k uschnutí části stromu, zbylá část je pěkná a roste. Túje však vypadají nevzhledně. Vždy uschne jen jeden kmen. Příčinu jsem nikde nezjistila.
Odpověď:

Túje (Thuja, zerav) patří k velmi rozšířeným dřevinám v našich zahradách, především jako součást živých plotů. Na dálku a bez znalosti předchozí péče jen obtížně můžeme hádat, co usychání odstartovalo.

Nemalou roli hraje již výběr kultivaru a stav stromku při nákupu. Občas převáží touha mít „co nejlevnější“ nad rozumem, který velí ohlédnout se po skutečné kvalitě. Na trhu jsou jak dovážené túje, které leckdy "prožijí" na své cestě na zákazníkem skutečné dobrodružství i rostliny, které jsou vysoce kvalitní, pečlivě vybrané pro naše podmínky.

Problémy s usycháním mohou mít celou řadu příčin. Mezi ně patří špatně zvolená vzdálenost výsadby, nesprávný řez keřů (v prvních letech bychom měli používat pouze výchovný řez, teprve později udržovací řez), nedostatečná či naopak přílišná zálivka. Protože zeravy patří mezi neopadavé dřeviny (stále odpařují vodu), mohou problémy vzniknout nejen v letním, ale i v zimním období.Podobné příspěvky

 • Vánoční stromeček v kvetináči

  Nepřihlášený uživatel - Andrea Rybariková

  Otázka: Dobrý deň, môžem uchovávať vianočný stromček (jedľa kaukazská) v kvetináči na balkóne v mrazoch do Vianoc? Škodí mráz takémuto stromu? Výška stromčeka je asi 80cm. Ďakujem Rybáriková

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa roste jen do výšky

  Nepřihlášený uživatel - Ludmila Nováková

  Otázka: Dostala jsem malou katalpu, ale ona roste jen do výšky, už má asi 180 cm. Má olistěný celý kmínek, ale nedělá kulatou korunu. Mám s ní něco dělat, aby korunku měla?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?