Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Výběr témat

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  


 • Vánoční stromeček v kvetináči

  Nepřihlášený uživatel - Andrea Rybariková

  Otázka: Dobrý deň, môžem uchovávať vianočný stromček (jedľa kaukazská) v kvetináči na balkóne v mrazoch do Vianoc? Škodí mráz takémuto stromu? Výška stromčeka je asi 80cm. Ďakujem Rybáriková

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa roste jen do výšky

  Nepřihlášený uživatel - Ludmila Nováková

  Otázka: Dostala jsem malou katalpu, ale ona roste jen do výšky, už má asi 180 cm. Má olistěný celý kmínek, ale nedělá kulatou korunu. Mám s ní něco dělat, aby korunku měla?

  » zobrazit odpověď

 • Proč zasychá javor mléč?

  Nepřihlášený uživatel - Eva Čermáková

  Otázka:

  Koupili jsme na jaře javor mléč), kultivar Golden Globe. Měl tehdy vínovou barvu listů, na začátku léta přešla barva do žluto zelené a nyní jsou listy velice suché. Strom pravidelně zaléváme a je na slunném místě. Máme obavu, že usychá.

  » zobrazit odpověď

 • Javor japonský - osychání konečků listů

  Nepřihlášený uživatel - Lenka Jírková

  Otázka: Dostala jsem krásný vzrostlý javor v květináči. Nechala jsem ho přes léto v něm, nyní má zaschlé konečky listů. Prosím, čím to může být způsobeno a co mohu udělat, aby tomu tak nebylo?

  » zobrazit odpověď

 • Vrba kroucená zčernala

  Nepřihlášený uživatel - Danča

  Otázka:

  Máme doma už vzrostlou vrbu kroucenou. Teď nám nějak zhnědla, místy zčernala a nevím čím.. Dost letos pršelo a že by takhle uschla? Obraší příští rok, nebo je to její konec?

  » zobrazit odpověď

 • Poškození smrku

  Nepřihlášený uživatel - Libuše Hubková

  Otázka:

  Po příjezdu na náš letní byt v Českých Budějovicích jsme zjistili, že náš vzrostlý smrk má podélnou a velmi rovnou prasklinu. Poněvadž sousedíme s další zahradou, kam zasahovaly větve a nebyl sousedy moc vítán, máme podezření, zda se nejedná o úmyslné poškození. Mnohem více mám však obavy, aby nepraskl a nestalo se neštěstí. Mohli byste mi poradit na koho se mám zde v Budějovicích obrátit?

  » zobrazit odpověď

 • Pajasan žláznatý - vhodnost výsadby

  Nepřihlášený uživatel - Zuzana Ježová

  Otázka:

  Chtěla bych si do rohu na zahradě vysadit pajasan, ale bylo by to blízko našeho sklepa a souseda domu. Nenaruší kořeny náš sklep a zároveň sousedův dům?

  » zobrazit odpověď

 • Zeravy usychají

  Nepřihlášený uživatel - Hana Brejníková

  Otázka: Na zahradě mám více jak deset let staré zeravy západní. V posledních třech letech u některých došlo k uschnutí části stromu, zbylá část je pěkná a roste. Túje však vypadají nevzhledně. Vždy uschne jen jeden kmen. Příčinu jsem nikde nezjistila.

  » zobrazit odpověď

 • Venkovní ibišek uschl?

  Nepřihlášený uživatel - Jarka Pekárková

  Otázka:

  Na zahradě máme již hodně let stromkový plnokvětý ibišek. Každý rok úžasně kvetl. Letos neměl vůbec pupeny, asi je suchý, vypadá to tak. Absolutně to nechápu. Je možné, že úplně uhynul?

  » zobrazit odpověď

 • Kořeny stromů a kolektory tepelného čerpadla

  Nepřihlášený uživatel - Tereza Nováková

  Otázka:

  Nevíte, jestli je možné pěstovat - vysázet nějaké (jakékoliv) stromy, stromky na zahradu, kde jsou v 1,20 m pod zemí nainstalované tepelné kolektory pro tepelné čerpadlo? Bojím se, aby kořeny tyto "hadice" neporušily... Případně prosím o doporučení stromů s mělkými kořeny, dá-li se to takto pojmenovat.

  » zobrazit odpověď

 • Řez škumpy

  Otázka: Na zahradě máme starší stromek škumpy. Je možné u ní provést řez? A kdy nejlépe?

  » zobrazit odpověď

 • Pěstování jmelí

  Otázka:

  Prý je možné si jmelí vypěstovat i na zahradě. Co pro to musím udělat?

  » zobrazit odpověď

 • Naruší kořeny cesmíny dům?

  Nepřihlášený uživatel - Lydie

  Otázka: Zajímalo by mne, jaký kořenový systém má cesmína. Sousedi mají strach o základy domů. Je od něj vzdálená 4 metry a je vysoká asi 5 metrů.

  » zobrazit odpověď

 • Akát - délka kořenů

  Nepřihlášený uživatel - Jana Švecová

  Otázka:

  Jak dlouhé může mít kořeny asi 50 let starý akát? Mohou kořeny ve vzdálenosti 4 - 5 metrů od kmene nadzdvihnout např. menší obrubník?

  » zobrazit odpověď

 • Magnólie do menší zahrady

  Otázka: Velmi se nám líbí magnólie. Ale nejsme si jisti, zda by tento strom byl vhodný pro naši nepříliš velkou zahradu. Je možné jej udržovat řezem?

  » zobrazit odpověď

 • Jinan ze semen

  Otázka: Je možné vypěstovat jinan ze semen?

  » zobrazit odpověď

 • Rychle rostoucí keře pod jehličnany

  Nepřihlášený uživatel - Majka

  Otázka:

  Jaké keře by bylo vhodné vysadit jako živý plot pod staré vysoké jehličnany? Museli jsme je probrat a zdola ořezat, takže se odkryl nežádoucí pohled na prostor za nimi. Pod stromy je sucho a stín, z velké části je půda pokrytá plazivým břečťanem. Celý - nyní prořídlý - lesík máme na zahradě u chalupy a zabírá zepředu ohraničenou plochu o rozloze cca 10 x 4 m. Živý plot bychom chtěli vysadit pod stromy na předním delším okraji záhonu. Předpokládáme, že bychom plot udržovali ve výšce asi 1,2 metru a rádi bychom ho měli funkční co nejdříve... Poradíte, prosím? Děkuji předem, Majka.

  » zobrazit odpověď

 • Kácení stromů a zimující netopýři

  Otázka: Existuje nějaký opravdu vhodný termín pro kácení starých stromů? Slyšel jsem, že v zimě může kácení ohrozit zimující netopýry?

  » zobrazit odpověď

 • Střih jehličnatého živého plotu

  Otázka: Kdy je nejvhodnější období pro střih jehličnatého živého plotu?

  » zobrazit odpověď

 • Nevymrzne u nás olivovník?

  Otázka: Při dovolené ve Středomoří vždycky obdivuju nádherné olivovníky. Je možné je pěstovat i u nás?

  » zobrazit odpověď

 • Jak se zbavit pařezu?

  Otázka: Rád bych se u chalupy zbavil pařezů. Poradíte mi, jak nejlépe postupovat? Děkuji, Karel.

  » zobrazit odpověď

 • Zasychání japonské vrby

  Otázka: Začátkem dubna jsem ostříhal japonskou vrbu, ale ještě ani koncem dubna nevyrašila. Pak se občas nějaký lístek objevil, ale brzy zaschnul. Přemýšlím, jestli v zimě nevymrzla. Doufám, že stromek ještě půjde zachránit. Děkuji, Petr.

  » zobrazit odpověď

 • Jak se zbavit akátu

  Otázka: Před rokem jsme pokáceli akát. K našemu velkému překvapení je teď kolem původního kmene velké množství statných výhonů. Je možné se ho zbavit jednou provždy? Díky, Michal.

  » zobrazit odpověď

 • Hodí se liliovník tulipánokvětý do běžné zahrady?

  Otázka: V parku mne nedávno zaujal svými nádhernými květy liliovník tulipánokvětý. Květy mají podobu kalichu otočeného vzhůru a jsou vysoké několik centimetrů. Objevuje se na nich zelená, oranžová a žlutá barva. I listy toho stromu jsou takové zvláštní, jakoby useknuté. Strom byl však hodně vysoký a tak nevím, zda by bylo možné jej pěstovat v běžné zahradě. Díky, Petr. 

  » zobrazit odpověď