Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Živý plot pro suchou a kamenitou půdu

Nepřihlášený uživatel - maria

Otázka:

Máme suchou a kamenitou půdu a chtěli bychom vysadit živý plot. Na tento plot svítí východní a jihozápadní slunce. Pozemek používáme k rekreaci, takže denní zálivka není možná. Prosím o radu, jaký keř by byl vhodný. Původně jsme chtěli túje, ale bylo mi řečeno, že jsou náročné na vláhu.

Odpověď:

Máte pravdu, túje (Thuja, zerav) by na takovém stanovišti neprosperovaly. Velmi dobře se do živých plotů hodí habr – je odolný a daří se mu i v suché půdě. Navíc rychle roste a dobře snáší tvarování. Aby příliš nepřerostl, je třeba pravidelný řez.

Naopak pokud dáváte přednost volnějšímu tvaru plotu, zvažte výsadbu "jedlého" živého plotu. Můžete jej vytvořit například z lísky a dřínu obecného (jeho plody jsou jedlé čerstvé, ale je možné z nich připravit i džem). Ptáci nejvíce ocení plody našich domácích keřů. Můžete zkusit hloh obecný, kalinu tušalaj, růži šípkovou, ptačí zob či svídu krvavou. Množství zajímavých informací o našich původních keřích najdete v příručce Původní keře v ČR a jejich využití v zahradách, kterou vydalo občanské sdružení Pro živou krajinu.

Výhodou živého plotu z různých druhů keřů je množství proměn, které v průběhu roku nabízí. Uvažovat můžete také o cizokrajných keřích, např. kustovnici čínské či muchovníku.Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?