Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Kořeny stromů a kolektory tepelného čerpadla

Nepřihlášený uživatel - Tereza Nováková

Otázka:

Nevíte, jestli je možné pěstovat - vysázet nějaké (jakékoliv) stromy, stromky na zahradu, kde jsou v 1,20 m pod zemí nainstalované tepelné kolektory pro tepelné čerpadlo? Bojím se, aby kořeny tyto "hadice" neporušily... Případně prosím o doporučení stromů s mělkými kořeny, dá-li se to takto pojmenovat.

Odpověď:

Váš dotaz je poměrně složitý. Zcela "bezpečný" strom by ve vašem případě byl nejspíš takový, který budete pěstovat v přenosné nádobě (speciální typ takto pěstovaných dřevin představují bonsaje, ale existuje i řada větších sromků či keřů, které jsou pro pěstování v nádobách vhodné). V případě nutnosti opravy čerpadla nebudete muset řešit problém, zda nedojde k narušení kořenového systému vysazeného stromu.

Pokud byste přesto chtěla něco vysadit, řiďte se především doporučením dodavatele systému tepelného čerpadla. Obecně se uvádí, že velikost kořenového systému se pohybuje zhruba ve 3/4 velikosti koruny a obvykle zasahuje do hloubky okolo 2/3 korunní výšky.

Rozměry a typ kořenového systému se u dřevin velmi liší. Pro vaši situaci by bylo vhodné vybírat mezi stromy, respektive spíše keři, s opravdu mělkým kořenovým systémem. Je však třeba vzít ohled i na další skutečnosti. Kromě druhu dřeviny ovlivňuje mohutnost kořenového systému podnož (u roubovaných stromů), půdní a klimatické podmínky. Mezi další faktory, které ovlivňují růst kořenů patří hloubka a struktura půdy, v neposlední řadě také hloubka hladiny podzemní vody. K základní orientaci pro výběr vhodné dřeviny může posloužit tabulka, která je součástí článku Vliv vegetace na podzákladí a stabilizaci terénuPodobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď