Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Magnólie – vzdálenost při výsadbě

Nepřihlášený uživatel - Alena Vymazalová

Otázka:

Jak daleko musím zasadit magnólii od studny, aby kořenový systém nenarušil její statiku?

Odpověď:

Nepíšete, jaký kultivar šácholanu (Magnolia) máte na mysli. Zatímco někteří kříženci dosahují v dospělosti výšky 1 metru a připomínají spíše keře, existují i mohutné odrůdy, které v příznivých podmínkách dorůstají výšky až 10 metrů.

Jako minimální prostor, který bude jakýmsi výsostným územím pro vysazenou magnólii, se doporučuje kruh 2 metry kolem kmene. To znamená, že v tomto okruhu není vhodné pěstovat cokoli jiného, ani by tudy neměla vést cesta a měla by to být i minimální vzdálenost od studny. Zvažte tedy dobře, v jakých místech kolem studny probíhá pohyb. Nevhodnou výsadbou v blízkosti studny by totiž mohlo dojít nejen k potanciálnímu poškození studny, ale také k nevhodné zátěži pro strom. Magnólie mají totiž podstatnou část svého kořenového systému mělko u povrchu půdy, tudíž jakékoli rytí tento systém snadno naruší.

Samozřejmě, že byste při výsadbě neměla opomenout ani další nároky magnólie na stanoviště – potřebují výživnou, kyprou a hlubokou půdu, která dostatečně udržuje vlhkost (nikoli však trvalé přemokření). Magnólie velmi dobře prospívají tam, kde se daří teplomilným peckovinám (broskve, meruňky), tedy například na chráněném místě u domu.Podobné příspěvky

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Javor japonský - osychání konečků listů

  Nepřihlášený uživatel - Lenka Jírková

  Otázka: Dostala jsem krásný vzrostlý javor v květináči. Nechala jsem ho přes léto v něm, nyní má zaschlé konečky listů. Prosím, čím to může být způsobeno a co mohu udělat, aby tomu tak nebylo?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď