Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Akát - délka kořenů

Nepřihlášený uživatel - Jana Švecová

Otázka:

Jak dlouhé může mít kořeny asi 50 let starý akát? Mohou kořeny ve vzdálenosti 4 - 5 metrů od kmene nadzdvihnout např. menší obrubník?

Odpověď:

U akátů, podobně jako u řady dalších stromů, odpovídá délka kořenů jejich výšce. Váš akát bude mít tedy pravděpodobně téměř tak dlouhé kořeny, jako je vysoký.

Trnovník akát (Robinia pseudacacia) má dlouhé, tenké, bohatě větvené a spletité kořeny. Kořenový systém jednoho akátu dokáže obsadit kruh o poloměru 15 metrů. V dospělosti dorůstají akáty výšky až 20 metrů. Jejich hlavní kořen je kůlovitý, až 15 metrů dlouhý. Právě díky délce hlavního kořenu akáty nestrádají ani v období sucha – ke spodní vodě se dostanou svými dlouhými kořeny.

Naopak boční kořeny rostou mělce pod povrchem a vyhánějí množství výmladků, díky kterým se akát velmi snadno rozšiřuje. Právě tyto boční kořeny mohou způsobit nadzdvihnutí menšího obrubníku.

Související odkazy:
likvidace nechtěného akátu


Podobné příspěvky

 • Nežádoucí výhonky u trubače

  Nepřihlášený uživatel - Jarka

  Otázka: Dobrý den, prosím, můžete mi poradit, jak se zbavit nežádoucích výhonků u trubače? Podrůstají téměř všude..děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Rhododendron - zkroucené listy

  Nepřihlášený uživatel - Milan Chvojka

  Otázka: Dobrý den. Je začátek března. Na zahradě mám několik rhododendronů, ale u dvou z nich zůstaly listy zkroucené a nenarovnaly se, jako u ostatních. Může tato rostlina po lednových silných mrazech zahynout? Děkuji.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?