Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Naruší kořeny cesmíny dům?

Nepřihlášený uživatel - Lydie

Otázka: Zajímalo by mne, jaký kořenový systém má cesmína. Sousedi mají strach o základy domů. Je od něj vzdálená 4 metry a je vysoká asi 5 metrů.
Odpověď:

Kořenový systém cesmín (Illex) je hustý a bohatě větvený. Z dotazu není patrné, o který druh cesmíny se jedná. Velmi často se u nás pěstuje cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium). Její kořenový systém nezpůsobuje takové problémy, jako například kořeny topolů, vrb či dubů. Nicméně je třeba počítat s velkou vitalitou kořenů cesmíny. V letech, kdy je výrazný nedostatek vláhy, mohou kořeny hledat dostupnou vláhu a tím narušit své okolí.

Další nepříjemnosti, které může cesmína rostoucí v blízkosti sousedů vyvolat, je stín a opad ostrých listů. Většina cesmín, které se u nás pěstují, patří sice mezi stálezelené keře, nicméně po několika letech vždy část listí opadává.

Zvažte umístění cesmíny s ohledem na dobré sousedské vztahy. Občanský zákoník, který je v platnosti od ledna 2014 v paragrafu 1017 k tomuto tématu uvádí: "Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.". Jak je patrné z citovaného paragrafu, pro případné spory je důležitá vzdálenost od hranice pozemků, nikoli od budovy.

Vzhledem k tomu, že cesmíny poměrně dobře snášejí řez, je možné pro dobré sousedské vztahy zvážit její snížení. Menší strom bude mít menší spotřebu vláhy a tudíž snížíte riziko, že kořenový systém okolí naruší.

Na druhou stranu se sluší poznamenat, že cesmíny se těší mimořádné oblibě ve Velké Británii. S oblibou je tam vysazují v blízkosti domů. Ať už jako samostatné rostliny či jako součást živých plotů. Více v článku Cesmína krásná, užitečná i magickáPodobné příspěvky

 • Vánoční stromeček v kvetináči

  Nepřihlášený uživatel - Andrea Rybariková

  Otázka: Dobrý deň, môžem uchovávať vianočný stromček (jedľa kaukazská) v kvetináči na balkóne v mrazoch do Vianoc? Škodí mráz takémuto stromu? Výška stromčeka je asi 80cm. Ďakujem Rybáriková

  » zobrazit odpověď

 • Katalpa roste jen do výšky

  Nepřihlášený uživatel - Ludmila Nováková

  Otázka: Dostala jsem malou katalpu, ale ona roste jen do výšky, už má asi 180 cm. Má olistěný celý kmínek, ale nedělá kulatou korunu. Mám s ní něco dělat, aby korunku měla?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?