Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Nový trávník – příprava pozemku

Nepřihlášený uživatel - Ivana

Otázka:

Chtěli bychom si upravit stávající zahradu a založit nový trávník. Nevím, zda stačí zahradu srovnat a rozhrnout hlínu, nebo zahradu zrýt, odstranit drny, přejet rotavátorem a pak teprve sít. Já se přikláním k druhé možnosti, ale známí mi tvrdí, že stačí rozhrnout hlínu a stará tráva neproroste. Můžete mi poradit, jak správně postupovat?

Odpověď:

Pokud si chcete do budoucna ušetřit práci a vytvořit pěkný trávník, musíte jeho založení věnovat patřičnou péči. Neuvádíte, v jakém stavu starý trávník je, zvlášť zda není příliš zaplevelený. V takovém případě by stála za zvážení i chemická likvidace plevelů, musíte však počítat s delším časem.

Základem budoucího úspěchu je důkladné odstranění plevelů a co nejlepší srovnání terénu. Pokud už na pozemku nějaký čas hospodaříte, pak jistě své plevele znáte. Jste-li čerstvými majiteli pozemku, mohli byste být nemile překvapeni, co všechno může z půdy vyklíčit. Vytrvalé druhy plevelů se navíc často skvěle množí i drobnými kousky svých kořenů či oddenků (např. pýr, pampeliška, přeslička, pcháč, svlačec) a mnohdy dokáží prorůst i z větších hloubek. Ostatní plevele zas produkují obrovské množství semen, která se dovedou probudit k životu i po delším stavu klidu (tzv. dormance).

Chcete-li mít pěkný trávník zlikvidujete plevele co nejdůkladněji. Nejlépe, když půdu na celé ploše zakládaného trávníku zryjete (do hloubky 15 – 20 cm) a odstraníte z ní kameny, případně zbytky stavebních materiálů. Teprve na vyčištěné a zkypřené podloží rozprostřete zeminu do výšky 10 - 20 cm. Pak by mělo následovat částečné slehnutí povrchové vrstvy půdy. Tj. výsev by měl následovat nejdříve za 2 – 4 týdny.Podobné příspěvky

 • Zakládání trávníku v prosinci

  Nepřihlášený uživatel - Olga Jílková

  Otázka:

  Je možné vysít travní semeno počátkem prosince? Denní teplota se pohybuje kolem +5 oC, noční klesá mírně pod nulu. Lokalita se nachází v oblasti Kralického Sněžníku - 700 m n m.

  » zobrazit odpověď

 • Klíčivost travního semene

  Otázka: Zdědili jsme malou zahrádku v zahrádkářské kolonii. Našli jsme i zásoby semen, ale jsou nejméně dva roky stará. Je nám líto je vyhodit, ale nevíme, jestli je možné je ještě použít. Hlavně by se nám hodilo travní semeno.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď