Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Přežijí kateřinky v květináči?

Nepřihlášený uživatel - Libuše

Otázka:

Jak správně na zimu ošetřit odkvetlé kateřinky? Koupené v květináči, nádherně žlutě kvetoucí koule, 30 cm vysoké. Lze toho docílit i na zahradě?

Odpověď:

Z vašeho dotazu není patrné, o jaký druh chryzantém, známých také jako kateřinky, listopadky či dušičky, se jedná. Nejlépe, pokud si vždy informace o další péči vyžádáte při nákupu, popř. budete znát odrůdu rostliny.

Na podzim se hojně prodávají hrnkové chryzantémy určené pro krátkodobou dekoraci. Většina těchto rostlin bývá rychlením načasována na "dušičkové" období. Na rozdíl od chryzantém s drobnějšími květy, které rostou běžně v zahradách, hrnkované kateřinky mráz nesnášejí. K přezimování proto potřebují bezmrazý prostor. Při dodržení vhodné péče přežít mohou, zda budou mít i příští rok tak krásné květy není v domácích podmínkách zcela jisté.

Pokud se chcete o přezimování pokusit, přeneste je na vhodné zimoviště. Pak výrazně zkraťte stonky a odstraňte všechny odkvetlé květy. Rostlinu můžete přesadit do kvalitního substrátu – pro prodej se většinou nabízí v nevelkém květináči, který bývá zcela vyplněn kořeny. Samozřejmostí by měla být kvalitní drenáž, která zabrání přelití.

V zimním období rostlinu umístěte na chladné místo s dostatkem světla. Zalévejte mírně až když substrát téměř vyschne. Počátkem března zaštípněte výhonky 5 cm nad zemí, aby se rostliny snáze rozvětvily. Teprve v květnu rostliny vysaďte na venkovní záhon a přihnojte.

 Podobné příspěvky

 • Záchrana oleandru a řez

  Nepřihlášený uživatel - Jitka Smejkalová

  Otázka: Dobrý den, moc děkuji za předchozí odpověď. Pokusím se s oleandrem udělat maximum. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ho mám seříznout. Uschlé jsou skoro všechny listy. Kde mám řezat. Obrazí i holé kmínky? Moc děkuji Jitka Smejkalová

  » zobrazit odpověď

 • Barva hortenzie

  Nepřihlášený uživatel - Klára Machalová

  Otázka:

  Koupila jsem si v srpnu v Hornbachu modrou hortenzii, kterou jsem přesadila do větší nádoby, ale špatného substrátu, a proto mi začala růžovět. Koupila jsem tedy speciální substrát pro modré hortenzie a opět přesadila, ale nyní začala hortenzie měnit barvu květů do zelena. Mohli byste mi poradit co dělat jinak, abych udržela modrou barvu květů?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?

 • Jak si zařídit malý balkon

  Praktické a nevšední inspirace, jak si zařídit malý balkon

  , 0 komentářů

  Ach, balkon. Splněný sen o životě ve městě s propojením na kousek přírody. Většina bytů má však poměrně malé balkony. Jak si zařídit malý balkon? To je vzrušující výzva pro funkčnost balkonového nábytku i estetický dojem dekorací. Nechte se inspirovat a efektivně využijte každý kousek malého prostoru.

 • Jak pečovat o novou zahradu

  Jak pečovat o novou zahradu?

  , 0 komentářů

  Péče o každou zahradu, pokud má vypadat k světu, vyžaduje čas a úsilí. Pokud však budete postupovat systematicky a budete myslet na náročnost údržby už od návrhu zahrady, zvládnete to sami bez pomoci zahradnické firmy. Práce na zahradě vás navíc dokáže uklidnit, stejně jako pocit z dobře odvedené práce, která bude vidět pokaždé, když si na zahradu zajdete odpočinout.