Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Zakládání trávníku v prosinci

Nepřihlášený uživatel - Olga Jílková

Otázka:

Je možné vysít travní semeno počátkem prosince? Denní teplota se pohybuje kolem +5 oC, noční klesá mírně pod nulu. Lokalita se nachází v oblasti Kralického Sněžníku - 700 m n m.

Odpověď:

S jistou mírou nadsázky a ironie lze odpovědět takto: travní semeno můžete vysít kdykoli.

Teď ale vážně: pokud chcete pěstovat kvalitní trávník, pak pro jeho výsev využijte nejvhodnější období. Tím je jednoznačně jaro (od poloviny dubna do konce května). Půda je v této době již teplejší, ale je stále dostatečně vlhká. Pro vyklíčení potřebuje travní semeno minimální teplotu 10 °C, ideální teplota je 20 oC. Nižší teploty a nedostatečná vlhkost výrazně prodlužují klíčení a vzcházení.

Samozřejmostí by měla být kvalitní příprava pozemku: důkladné odstranění plevelů a dobře srovnaný terén. To je možné částečně připravit před jarním setím na podzim. Dalším vhodným obdobím pro zakládání trávníků je září až říjen, samozřejmě s ohledem na aktuální počasí.

 Podobné příspěvky

 • Nový trávník – příprava pozemku

  Nepřihlášený uživatel - Ivana

  Otázka:

  Chtěli bychom si upravit stávající zahradu a založit nový trávník. Nevím, zda stačí zahradu srovnat a rozhrnout hlínu, nebo zahradu zrýt, odstranit drny, přejet rotavátorem a pak teprve sít. Já se přikláním k druhé možnosti, ale známí mi tvrdí, že stačí rozhrnout hlínu a stará tráva neproroste. Můžete mi poradit, jak správně postupovat?

  » zobrazit odpověď

 • Klíčivost travního semene

  Otázka: Zdědili jsme malou zahrádku v zahrádkářské kolonii. Našli jsme i zásoby semen, ale jsou nejméně dva roky stará. Je nám líto je vyhodit, ale nevíme, jestli je možné je ještě použít. Hlavně by se nám hodilo travní semeno.

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověď