Okrasná zahrada

Zodpovězené dotazy týkající se péče o okrasné rostliny, keře a stromy. Jak pečovat o skalku či trávník?

Popínavá rostlina pro altán

Nepřihlášený uživatel - Marie Molková

Otázka:

Dostali jsme dárkem kovový altánek s plátěnou střechou, která se mi příliš nelíbí. Ráda bych ji nahradila časem přírodní alternativou. Hledám popínavou rostlinu/dřevinu, které se bude líbit na slunném stanovišti. Stín tam je až večer. Není problém zavlažovat, ale hledám spíše bezúdržbovou rostlinu, trvalku, bez plodů, které by sváděly ke konzumaci. Má představa je pnoucí "radost", která pokryje střechu altánku a vytvoří klidně i stěny altánku, kde jí to dovolíme. Altánek má rozměry 3 x 3 metry. Výška je 3 metry, ve středu střechy 4 metry Může to být i více rostlin, v tom není problém. Altánek nestojí na betonu, mohu tedy sázet rovnou do země.

Odpověď:

Vaše zadání je poměrně přísné. Přesto jsme se pokusili najít rostliny, které bujně porostou a krásně pokvetou, ale nebudou mít plody, které svádějí ke konzumaci. Onou vyvolenou rostlinou by mohla být opletka, známá jako rdesno. Pěstují se dva druhy: opletka baldžuánská (Fallopia baldschuanica) s narůžovělými květy a opletka Aubertova (Fallopia aubertii) s nazelenalými, později bílými květy.

Opletka nevyžaduje hnojení ani žádnou speciální péči, maximálně zastřižení, pokud je příliš bujná. Ze všech pnoucích dřevin dokáže nejlépe svým listem ozelenit opravdu každé místo v zahradě.

Opletka nevytváří žádné speciální příchytné orgány. Proto potřebuje pro svůj růst tyče či lana, kolem kterých se může ovíjet. Květy opletku zdobí od července do října. Že jsou opletky velmi odolné se můžete přesvědčit při jízdě po dálnicích, kde velmi bujně porůstá protihlukové bariéry.

Velmi zajímavá by byla kombinace s loubinci, kterým se počátkem podzimu zbarvují listy do červena. Ale ty mívají plody nazývané psí víno.

Související odkazy:
loubince oživí podzimní zahradu


Podobné příspěvky

 • Řez vistárie a křivouše

  Nepřihlášený uživatel - Hana

  Otázka:

  Zůstala mi po zemřelém manželovi zahrada. Na pergole mám vistárie a "křivouše". Zahradním pracem vůbec nerozumím a vzhledem k svému věku jsem požádala syna, laika, aby mi na jaře tyto keře nějak ostříhal. Vznikla z toho absolutní hrůza. Některé větve se zazelenaly a pustily listy, zbývající jsou suché větve o síle cca 2 cm trčící na všechny strany, propletené tak, že s nimi nelze ani pohnout. Prosím o radu co s tím. Lze tuto hrůzu nějak napravit ? Jsem ochotna zavolat odbornou firmu, ale ani nevím v kterém ročním období je zavolat a jestli vůbec někoho seženu.

  » zobrazit odpověď

 • Břečťan u betonové zdi?

  Otázka:

  Na severní straně sousedé místo plotu vybudovali betonovou zeď. Rádi bychom ji něčím zamaskovali. Bude se po ní pnout břečťan?

  » zobrazit odpověď

 • Cesmína kvete, ale neplodí

  Otázka:

  Před několika lety jsme si na zahradu vysadili cesmínu. Je už vysoká přes dva metry, každoročně kvete. Ale jsme zklamaní, že nemá červené plody. Děkujeme za případnou radu, Dvořákovi.

  » zobrazit odpověď

 • Záchrana nevzhledné levandule

  Otázka:

  Mám na zahrádce několik let starou levanduli lékařskou. Nevěnovala jsem jí delší čas větší pozornost. Postupem času se z ní stal nevzhledný keřík s množstvím holých - dřevnatých částí větví, které polehávají po zemi, ale na koncích stále rostou. Je možné ji nějak zachránit a nebo si mám raději pořídit novou rostlinu? Děkuji, Jiřina.

  » zobrazit odpověďKam dál?