Prosinec
Konečně klid
-
Mezi nejvýraznější ozdoby zimní zahrady patří květy okrasných travin a plody stálezelených dřevin. Ať už jsou to červené bobule hlohu, dřišťálů, cesmín či tisů, oranžové či žluté plody rakytníku a hlohyně nebo černé kuličky ptačího zobu. Bobuloviny a jablka na zahrádku zaručeně přilákají kosy a kvíčaly, v některých letech i velmi vzácné hosty – brkoslavy severní. Pokud chceme pohostit i další druhy ptáků, pravidelně jim doplňujeme krmítko. Sýkory, brhlíci a šoupálci nejvíce ocení olejnatá semena, lůj či tukovou směs, zrnožravé druhy (pěnkavy, zvonci, strnadi, dlasci, vrabci a kosové) potěší semena plevelů a obilovin. Umístíme-li krmítko ve vhodné vzdálenosti od okna, můžeme opeřené hosty pozorovat v přímém přenosu.
Zvýšenou péči bychom měli zahrádce věnovat při každé větší nadílce sněhu. Pokud sníh přihrneme na záhony či ke stromům, sněhová peřina zafunguje jako izolace a zároveň jako skvělá zásobárna vody. Zvlášť nebezpečný může být těžký mokrý sníh. Ten je vhodné co nejdřív setřást ze stálezelených dřevin a tak předejít jejich poškození.
Chceme-li si čekání na jaro ukrátit, pak stačí na svátek svaté Barbory (4. prosince) uříznout větvičku ovocného stromu. Nejvíce se hodí větvičky třešní a višní, ale krásně rozkvetou také mandloně, jabloně, kdoulovce, kaliny či forzýtie (zlatý déšť).
-
Kontrolujeme uskladněné ovoce
I v prosinci pokračujeme v pravidelných kontrolách ovoce uskladněného ve sklepě. Nejlépe, když kontrolu provedeme jednou týdně. Nahnilé nebo scvrklé plody ihned odstraníme a tím zamezíme dalšímu šíření infekce. Odrůdy konzumujeme podle toho, jak dozrávají. Samozřejmostí by mělo být oddělené skladování ovoce a zeleniny.
-
Posezónní údržba postřikovačů
Zahradní postřikovače nebudeme delší čas používat. Proto je vhodné je vyprázdnit a vypláchnout. Trysky a rozprašovače namočíme na několik hodin do teplé vody a pak důkladně propláchneme horkou vodou. Nikdy neproplachujeme trysky ústy! Opravdu důkladné pročištění postřikovačů dosáhneme opakovaným propláchnutím čističe na bázi čpavku (amoniaku) a následným výplachem horkou vodou.
Kožená těsnění ošetříme vazelínou, aby nevyschla, kovové díly lehce naolejujeme.
Správně bychom měli důkladně postřikovač vymýt po každé aplikaci agresivnějších chemikálií.
-
Odebíráme rouby třešní a višní
Odebíráme rouby ovocných peckovin (třešně, višně). Rouby odebíráme od poloviny prosince až do konce ledna, nejlépe za bezmrazého počasí. Odebírané letorosty by měly být ze zdravých, jednoletých výhonů, silných jako tužka až prst, nejlépe z vnější (jižní) strany stromu. Nepoužíváme tzv. vlky, ale koncové výhony z obvodu koruny.
Důležité je, aby nám při skladování rouby nevyschly nebo nevyrašily. Můžeme je uchovávat ve velmi chladném sklepě, ve vlhkém písku. Nejlepší způsob uchovaní roubů je v chlazeném prostředí při teplotách 0 - 2 °C. K tomu nám může posloužit starší chladnička, kam rouby ukládáme v mikrotenových rukávcích.
Odběr a uchování roubů
-
Sklízíme kadeřávek
Kadeřávek můžeme v zimním období sklízet průběžně. Při silných mrazech k hlávkám přihrneme zeminu a rostliny přikryjeme netkanou textilií. Za teplejších dní kadeřávek stále narůstá. Proto z něj sklízíme vždy jen vnější spodní listy. Kadeřávek bude chutnější, pokud jej budeme sklízet až po prvních mrazech.
Kdy a jak sklízet zeleninu v zimě
Kadeřávek, kadeřník či jarmuz
-
Sníh nahrneme na záhony
Pokud nasněží, nahrneme sníh na záhony. Na nich velmi dobře poslouží nejen jako ochrana před mrazem, ale zároveň rostlinám poskytne závlahu.
-
Mišpule sklízíme po prvních mrazících
Mišpule obecná (Mespilus germanica) patří v současnosti k méně známým odrůdám ovoce. Dužinu má jedlou až po změknutí mrazem nebo po několikatýdenním skladování po sklizni. Proto je vhodnější sklízet mišpule až po prvních mrazících, kdy plody lehce změknou a ztratí trpkou chuť.
Dobře utajené mišpule
-
Odstraňujeme mumifikované plody
Odstraňujeme scvrklé plody v korunách ovocných stromů i ty, které spadly na zem. Tyto mumifikované plody jsou zasaženy houbovými chorobami, především hnědou hnilobou (moniliovou hnilobou) plodů.
-
Zimní údržba zahradnického nářadí
Nářadí pro zpracování půdy (např. rýče, hrábě, motyky), které nebudeme v zimě potřebovat, očistíme a uklidíme do suchého prostoru. Zrezivělá místa očistíme ocelovým kartáčem a smirkovým papírem či odrezovačem. Potom kovové části namastíme hadříkem napuštěným olejem, dřevěné části natřeme fermeží.
Péče o zahradní nůžky
-
Chráníme rostliny před přívaly sněhu
Ze stálezelených rostlin shazujeme v případě potřeby mokrý a těžký sníh. Předejdeme tím poškození větví.
-
Za oknem rychlíme zeleninu
Už v prosinci můžeme získat čerstvé vitamíny na okenním parapetu. K rychlení se hodí řeřicha setá, naťová petržel, pažitka, naťová cibule i čekankové puky.
Řeřicha zahradní – vitamíny kdykoli a kdekoli
Rychlení pažitky aneb čerstvé vitamíny i v zimě
Cibulová nať z okenního parapetu
-
Kontrolujeme uskladněné cibule a hlízy
Pravidelně kontrolujeme stav uskladněných cibulí a hlíz, které chceme sázet na jaře.
-
Uskladněné balkonové květiny nenecháme vyschnout
Podle potřeby občas mírně zalijeme uskladněné balkónové květiny. Závlaha by měla být minimální, tedy taková, která zabrání jejich přeschnutí.
-
Řežeme barborky
Na svátek svaté Barbory (4. prosince) uřízneme větévku ovocného stromu a vložíme ji do vázy s vodou. V teplém prostředí nám do Vánoc vykvete. Nejvhodnější jsou větvičky třešní a višní, ale je možné také ustřihnout větvičku sakury, mandloně, ozdobné jabloně, kdoulovce či raně kvetoucí kaliny nebo forzýtie (zlatého deště).
Barborky aneb jak rychlit větvičky
-
Stromky chráníme před zimou i okusem
Plastovými manžetami ovinutými kolem kmenů chráníme stromky nejen před působením vysokých teplot, ale také před okusem zvěře. Kmeny můžeme obalit slámou, rákosem nebo papírem. Při ochraně stromků je třeba počítat s místními sněhovými podmínkami. Ochrana by měla být tak vysoko, aby fungovala i při vyšší vrstvě sněhu.
Zimní ochrana rostlin začíná výběrem a výsadbou
Měsíce na zahradě
max./min. teplota
22/0°C
9. Září, Pondělí
-
10. Září, Úterý
max./min. teplota 22/12°C min. přízemní teplota 12.5°C množství srážek 0mm -
11. Září, Středa
max./min. teplota 18/11°C min. přízemní teplota 11.2°C množství srážek 0.7mm -
12. Září, Čtvrtek
max./min. teplota 11/8°C min. přízemní teplota 8°C množství srážek 6.1mm